Akşam Gazetesi 1929 Yılı Karikatür Bantları

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,486
AksamGazetesi1929YiliKarikaturleri.jpg

AksamGazetesi1929YiliKarikaturleri.gif

Düşündüğüm gibi yapamadım, indirmek bir dert oldu, tam 3 ncü defada tamamlayabildim. Pdf den jpeg yaptım, resimleri tek tek kestim, sonra photoshopta birleştireyim dedim olmadı, kestiğim şeklide dosyanın içindedir.

1930 yılında daha muntazaman bir şekilde hazırlamaya çalışacağım.

Cemal Nadirin bol bol karikatürlerini bulabilirsiniz. Sanırım yabancı gazetelerden türkçeleştirilmiş karikatürlerde var.

Umarım beğenirsiniz. İyi seyirler.

Akşam Gazetesi 1929 Yılı Karikatürleri.rar 166.1 MB

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Düşündüğüm gibi yapamadım, indirmek bir dert oldu, tam 3 ncü defada tamamlayabildim. Pdf den jpeg yaptım, resimleri tek tek kestim, sonra photoshopta birleştireyim dedim olmadı, kestiğim şeklide dosyanın içindedir.​

Büyük emek harcamışsınız sevgili "gandor08" üstadım. Ellerinize sağlık.

Photoshop bu işler için çok profesyonel kalıyor bence. Resimleri birleştirmek için daha kullanışlı ve hızlı bir yazılım önereyim, belki de şu anda elinizin altında vardır bile. "Microsoft Office"in içinde gelen "Publisher" Adı üstünde zaten "yayıncılık" için tasarlanmış. Yani sayfa tasarımı için ideal. Bir deneyin isterseniz.

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Böyle bir çabaya yazı yazmazsam kendimden utanırım iyi ki gazeteleri paylaşmışım ve iyi ki gandor gibi değerli bir insan var sağolasın kardeşim.

kaptan8888

Yeni Üye
24 Ara 2009
11
49
Emeğinize sağlık... Cemal Nadir'in erken dönem işleriyle ilgili önemli ipuçları var derlemenizde. Cemal Nadir bir "mit"tir karikatürümüzde ama üzerine yazılan çizilenler çok yetersizdir. Örneğin, o dönemin Alman ve Fransız çizerlerinden kopyaya varan esinlenmeler vardır çizgilerinde. İçerikle ilgili ise söylenecek çok şey var. Amcabey'in prototipi de bu dönemde ortaya çıkar. Derlemeniz sonraki çalışmalar için yol gösterici olacaktır. Devamı gelirse harika olur. Bir kez daha teşekkürler...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,486
1930 yılını alıyorum şu an, Ankara Ünvst.si 55 yılına kadar arşivini pdf olarak açmış, nasipse ne varsa kesip derleyeceğim. Cemal Nadir çizimlerine bayılıyorum.

Eski gazeteleri okumakta bi başka hoş oldu. Bu bakımdan serdar67 ye tekrar teşekkürler.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Atom Karınca gibi çalışkan dostumuz sevgili gandor08 den parmak ısırtan bir paylaşımının hayranlıkla izlenen öyküsü
Tek kelimeyle mükemmel, harika

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Üstadım çıkardığı muazzam işlerin arasına bir de bu çok kıymetli çalışmayı eklemiş. Minnettarım Selahattin üstadım.

Not: Sunumda yer alan görseller gitmiş. Bunun sebebi hızliresimyukle.com'da yaşanan sorun. Yeri gelmişken söyleyeyim: hem dosya hem bu türden resim yükleme platformlarında yerli platformlardan mümkün mertebe uzak duralım. Dosya.co, dosya.tc'de yaşanan sorunların bir benzeri bu resim yükleme platformunda da mevcut. Yerli araçlardan uzak duralım demek pek hoş değil ama sonuç ortada. Harcanan bunca emeğe yazık oluyor.

yaşlıkurt

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
25 Mar 2011
847
20,185
Germany
Paylaşım yapılalı bir seneyi geçmiş. Ben şimdi gördüm ve hemen indirip bu muhteşem karikatürlerin tek tek tadını çıkardım.
Mükemmel bir paylaşım. gandor08 arkadaşıma verdiği emekler için binlerce teşekkür.
Tam 478 adet karikatür, dile kolay.