Necmi Rıza AYÇA - Karikatürler

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,503
file

file

Necmi Rıza AYÇA - Karikatürler.rar 77.1 MB

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Elinize sağlık sevgili "gandor08" üstadım. Çok kıymetli bir seriyi sürdürüyorsunuz.
"Necmi Rıza""Akbaba" dergisinden sürekli takip ederdim (yanlış anlaşılmasın, 1960'lardan itibaren. Çok da yaşlı değilim!) ve çizgilerine bayılırdım. Ben onun 'alaylı' olduğunu sanıyordum, meğer akademide eğitim almış. Bunu da sizin sunduğunuz albümden öğrendim. Aşağıdaki de 1936'da Akbaba'da çıkan ilk karikatürüymüş (sayfa-8). Eski ahşap İstanbul evlerini ne harika karikatürize etmiş. Üsküdar'daki eski mahallemizde bu evlerden çok vardı (bizim oturduğumuz betondu ne yazık ki) ve bana eski mahallemizi hatırlattı.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

cizgibaykus

Kıdemli Üye
13 Ara 2013
110
211
Türk karikatürü kadar çizgi zenginliği ve çeşitliliğine sahip bir başka ülke karikatür geçmişi var mıdır acaba? Bu kadar içten, sıcak, idealist ve toplumuyla içiçe bir karikatür... Bir Yalçın Çetin başka yerde çıkmış mıdır? Ya Altan Erbulak... Turhan... Nehar... Karikatürümüz asırları aşan bir zenginliğe sahip. Nuri Kurtcebe'nin çizgilerini lisedeyken dakikalarca bir tablo izler gibi takip eder hayranlık duyardım... Bir de Ergönültaş var :) Umarım bugünün gençleri kafalarını o aletlerden kaldırıp farkına varır ve yaşatırlar aynı zenginliği... Çok teşekkür büyük gandor08.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Dün gece saat 3te bu kitabı okudum ve çok beğendim o dönemin mizahını bilen birinci kaynaktan yazılanlar çok anlamlıydı dergilerin kapakları ise ayrı güzeldi gandor inanın çok değerli ve tarihi emekleriniz var ne kadar teşekkür etsem yetmez.