Halil'in Türküsü (Çökertme) - İlban Ertem - 1993

ginobili

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Şub 2010
151
1,612
Merhabalar, geçen bir arkadaş istemişti, kısmet bugüneymiş,
Konuya zaten aşinasınız, e çizeri de malum en sevdiklerimizden,

Ben biraz yayın öyküsüne değineyim; Hikaye, 1993 yılı Mart ayında Joker dergisinde yayınlanmaya başlar ama 2 hafta sonra derginin kapanması ile birlikte takip eden okuyuculara yarım bir şekilde veda eder, 1994 yılı Nisan ayında Hıbır dergisinde bu sefer siyah beyaz formatta başa sararak yayını tekrarbaşlar ve zamanla Hıbır olur HBR Maymun, 1994 yılı Temmuz'unda hikayenin sonunu görebiliriz , toplam 3 dergi, önce renkli çizilen, sonra dergi yarım kalınca çizimi duran, sonra tekrardan siyah beyaz çizilen bir macera

59qmG5.jpg

Elinden bu tür işler gelebilen bir arkadaşımız, aşağıdaki dergi kapağını kullanarak bir albüm kapağı yapabilir
lY4rgk.jpg

Keyifle okumanız dileğiyle,
Not - Bugün sayfaları birleştirirken, deprem oldu, hafif tırstım, böyle de bir anı işte:D

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Abi indiriyorum şimdi, bakalım Halilin Türküsü Çökertme nasıl oluşmuş.

Tarih bunlar tarih ki ne tarih. Teşekkürler binlerce kez.

İyiki varsınız.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa
Tırsarak indirdim, tırsarak okudum.. Şükür halen bir şey yok... İnşallah da olmaz.. Teşekkürler ginobili!.. Mizah bölümü bu derlemlerle çok değerli bir arşiv alanı haline geliyor.. Saygılarımla!

homeric

Çeviri & Balonlama
19 Eyl 2009
338
3,202
Kütahya
İlban Ertem'in çizgilerini beğenen biri olarak çok teşekkürler. Ben aşağıdaki kapakla arşivledim. Beğenenler kullanabilir.

lY4rgk.jpg

Son düzenleme:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,844
4,998
Sayın ginobili ;

Sayende hep duyduğumuz söylencenin çizgi romanına da eriştik. Hemen okumak gerek.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,096
Eline sağlık dostum.
Merakla indiriyorum.
Bizim bildiğimiz çökertmemi değilmi belli olacak.:D
Emeklerin ve paylaşım için teşekkür ederim.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
Derleme için teşekkürler Ginobili...

Elinden bu tür işler gelebilen bir arkadaşımız, aşağıdaki dergi kapağını kullanarak bir albüm kapağı yapabilir

Homeric sağolsun bir kapak üretmiş ama ben de biraz kurcalayayım demiştim onun çalışmasını görmeden. Bu da elde bulunsun... :)
6RMpP9.jpg

nicomedes

Onursal Üye
30 Nis 2014
880
3,912
İzmit
Ben istekte bulunmuştum,
Ellerin dert görmesin, bir süre gelmeyince umudumu kesmiştim büyük sürpriz oldu.
Çok çok teşekkür ederim.

12 Şub 2010
15,006
543,719
Yazarlarımızın nice hayal gücü yoksulu olduğunu anlamak için sevgili ginobili'nin bu paylaşımı ile sevgili kolibri'nin Çakırcalı ve Sarı Kale' sini okumak bir fikir verecektir.
Yakın tarihimizin efsaneleri, o efsaneleri birebir yaşamış, görmüş olanları torunları aramızda iken ve bu efsanelerden gerçek çizgi romanlar üretmek mümkün olduğu halde,

Hayal gücü ve çizgileri güçlü olan değerli sanatçılarımızın yarattığı Atilla, Cengiz dönemlerini anlatan çizgi romanlarının tutulması üzerine o döneme üşüşüp başka dönemleri ıskalayan taklitçiler hayal gücünden yoksun değil mi?

İlban Ertem'in çizgileriyle hayat bulan bir Çökertme türküsünün gerçek öyküsü.
Yine Çakırcalı'nın benzer öyküsü.
Tarih kitaplarında yazılmayan geçek tarihimiz bu. Osmanlı'nın neden çöktüğünü anlamak için Emin Oktayların resmi tarihini değil, bunları okumalıyız. Küçümsenen, aşağılanan böyle çizgi romanlardan. Adaletsizlik, halkı ezen zorba yöneticiler, çöküşün gerçek sorumluları. Bunların neden olduğu ortamdan yararlanan dış düşmanlar değil çöküşlerin asıl nedenleri. Böyle hazır lokmayı kim bulsa ham yapar, dış düşman en az sorumlu olandır.

Paylaşımın çağrıştırdığı dertleri bir yana bırakıp benim bir şikayetimi:) dile getireyim.
İlban Ertem'in bu harika çizgilerinin farkına varmam ekran sayesinde oldu. Ekranda yeterince büyük olan karelerde çizgilerin, mekanların güzelliği ayan beyan görülüyor.
Ama dergilerde küçücük karelere hapsedilen çizgilerde bu güzelliğin farkına varılmıyor. Büyük karelerde bir tablo ihtişamıyla seyrine doyamadığım güzelim çizgiler, küçültüldüğünde, büyük dergi de olsa sıkıştırıla sıkıştırıla küçültülen karelerde karabasana dönüşüyor.

Kazmakürek Bill'in hayatı durmadan aslıyok hazinelerin peşinde geçerken sevgili ginobili ile kolibri üstadlar gerçek hazineleri günyüzüne çıkarmakta ve bizlerle paylaşmakta çok mahirler.

Kocaman alkışlar, tebrikler, teşekkürler, saygılar sevgili ginobili.

Ve katkı sağlayan sevgili homeric, abartman ve diğer dostlara...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,445
hiçbiryerde :)
Okuduktan sonra yorum yapayım diye düşünmüştüm
ama bu son yorumun üstüne söz söylemek zor olacak.
Sevgili Ginobili dostuma ve değerli katkılarıyla kitabımızı
kapaksız:) bırakmayan arkadaşlarıma teşekkürler, selamlar...

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,183
8,060
Okuduktan sonra yorum yapayım diye düşünmüştüm
ama bu son yorumun üstüne söz söylemek zor olacak.
Sevgili Ginobili dostuma ve değerli katkılarıyla kitabımızı
kapaksız:) bırakmayan arkadaşlarıma teşekkürler, selamlar...

Değerli dostum,
Link çalışmıyor, ya da silinmiş.
Sanırım arşivinizde mevcut. Yüklemeniz mümkün mü?
Selam, sevgi ve saygılarımla

mesken

Yeni Üye
8 Kas 2011
56
74
Değerli dostlar, İlban Ertem' in diğer derlemelerini paylaşmanız dileğiyle...