Kompütür Kazım - İsmail Gülgeç

ginobili

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Şub 2010
151
1,611
Merhabalar, bu akşam değerli çizerimiz İsmail Gülgeç'in farklı bir eserini irdeleyelim istedim. Kompütür Kazım; 1977 yılında Suavi Süalp tarafından kaleme alınmış, İsmail Gülgeç tarafından resmedilmiş bir karakter, ilk olarak Milliyet Gazetesinde tefrika edilmiş. O dönem günlük olarak hazırlanan ve ne yazik ki albüm olamadan bizlere ulaşma şansını kaybeden enteresan bir karakter. Yıllar sonra 1986 yılında bu sefer Gümgüm mizah dergisi için İsmail Gülgeç bu karaktere bir macera daha çizmiş, ben bu macerayı derledim. Çizim açısından İsmail Gülgeç'in konu özelinde kendine has nüans farklılıkları oluyor, örneğin çocuklar için bir bant hazırlarken, mesela Ormangiller, daha yumuşak hatları tercih ediyor, ya da ciddi bir çizgi roman hazırlarken farklı hatları...Benimse özellikle mizahi çizimleri hoşuma gidiyor, zaman zaman roman kapaklarında bu türden çizimlerine de rastlıyorum. Neyse, Kompütür Kazım'ın hikayesi bu macerada sonlanıyor ama sanki devamı gelecek gibi hissettirilmiş, fakat Gümgüm'de devam etmemiş, belki başka bir mecrada devam etmiş olabilir, bugün itibari ile bilemiyorum...

file
file

keyifli okumalar dilerim, bir de konusu gelmişken bir saptama yapalım:p Yazılı olmayan Türk mizah geleneğindeki klişelerden biri de; karakterin ismini bir sıfat tamlaması ile belirlemektir. Sıfat tamlamalarında ekseriyetle iki kelimenin de baş harflerini kafiyeli olması açısından aynı harfle seçmektir, karakterimiz Kompütür Kazım da bu akımın kurbanı olmuş, en kolayını ve zorunu ben yazayım, arası sizden gelsin, Avanak Avni , Zilli Zarife, bir de yazarken aklıma gelen Stero Seyfi var:p Devamını bekliyorum efem...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,802
Güzel paylaşımlarını izlemek çok keyifli sevgili Ginobili
konu ile ilgili açıklamalarına doyum olmuyor Süavi Süalp
ustanın muhabetine de denk gelmiş biri olarak bu eser
benim için çok değerli. Çok çok teşekkürler..

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Mizah dergileri, mizah çizerleri, mizah karakterleri ille de mizah okuyucuları... Bunlar olmadan olmaz.. Bir de ginobili var... Ben bu tür sunumları çok seviyorum.. Sunumu okuduğumdan bu yana kafiyeli kahraman arıyorum bir türlü bulamadım... Teşekkürler ginobili..

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Kafiye geleneği taa Superman'dan geliyor, bize özgü sayılmaz aslında. Klark Kent, Louis Lane, Lana Lang filan.. Sanat dünyasında sahte isim seçenlerin de sıklıkla başvurduğu bir hatırlanma yolu aslında. Brigit Bardot, Marilyn Monroe gibi..

KK için teşekkürler Ginobili...

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,857
Güzel paylaşımlar için teşekkür ederim.
En önemlisi paylaşım kadar değerli olan açıklamalar.
Eline sağlık.

ginobili

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Şub 2010
151
1,611
Kafiyeli karakter o kadar da zor değil aslında, bir tane daha geldi aklıma yorumları okurken:D Dalgacı Dündar - Vehip Sinan - Türkiye Çocuk dergisi

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,467
Kendimi dikkatli biri olarak görürdüm ama isimlere hiç bir zaman üstadın açıklamaları doğrultusunda dikkat etmemiştim.

Bir yaşımıza daha bastık, teşekkür ederim Rahmetli İsmail Beyin bu güzel derlemesini bizlerle buluşturduğunuz için.

ginobili

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Şub 2010
151
1,611
Savok için buldum ; Sportmen Selim - Serhat Gürpınar - Günaydın Gazetesi

12 Şub 2010
15,006
543,640
Yazarı süper, çizeri süper olunca süper bir çizgi roman olmuş. Gazete, dergi sayfalarında hapsedilmiş olması kötü kaderi olmuş.

Bir süper paylaşımcı sayesinde hapisten kurtularak Diyarda özgürlüğüne kavuşmuş oldu Kompütür Kazım.

Rahmetli İsmail Gülgeç ustanın çizmiş olduğu Ahmet Ümit öyküsünden sonra çok daha fazla eserini görmek istemiştim.

Misler gibi bol sarımsaklı, sirkeli, pul biberli damardan işkembe çorbası tadındaki Kompütür Kazım ile kendime geldim bu tatil sabahında.

Ginobili usta gibi bir ahçıbaşı olunca aç kalmak imkansız:)

Hepimize afiyet olsun.