Derleme - Zalim Şevki ve Kelek Osman 2 / Engin Ergönültaş

CortoMaltese

Onursal Üye
8 Ağu 2012
554
2,987

file

Zalim Şevki ve Kelek Osman'ın Dıgıl Dergisi'nde yayınlanmış işlerinden derlediğim albüm.
(dergileri tarayan arkadaşların ellerine sağlık)

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,451
hiçbiryerde :)
Çok teşekkür ederim sevgili CortoMaltese,
böyle çalışkan dostlarımız olduğu müddetçe
daha çok kitap okuma şansımız olacak,
Azıcık tanıtım yapalım şimdi de:
Bilmiyorum ne kadar tanınıyor
"Zalim Şevki ve Kelek Osman" ama
okuyanlar bilir,çok komikti.
Avanak Avni ya da En Kahraman Rıdvan
gibi karakterleriyle bizden öyküler anlatılıyor.
Ergin Ergönültaş'ın bir de romanı çıktı yeni,
"fil uçuşu" adlı blogdan aldığım tanıtım yazısı:

"Engin Ergönültaş'tan bir roman: Minare Gölgesi
Bir kitabı okumadan tavsiye edeceğim şimdi.
Yazarının adını söylediğimde, özellikle bir kuşağın neden böyle yaptığımı anlayacağını düşünüyorum: Engin Ergönültaş.

Ankara yıllarımda, dostum Levent Gönenç ile mizahın muhalefetiyle adım adım ilerlemeye çalıştığımız o yıllarda,
Engin Ergönültaş adı bizim için tanığı olamayacağımız dünyalara açılan bir pencereydi.
Şehrin korunaklı alanındaki yaşamlarımızın kapalı ve kırılgan haliyle yüzleşebilmemiz için bir pusulaydı onun çizdikleri.
Levent Cantek "Türkiye'de Çizgi Roman" adlı kapsamlı ve önemli kitabında çerçeveyi daha iyi çiziyor:
"Ergönültaş, ezilmiş insanların, marjinallerin argoyu, cinselliği, şiddeti kullanışlarını ustaca masseden öykücülüğü ve
backgroundu tamamlayan çizgileriyle yeni anlatıcılar arasında farklı bir yere oturur.
Süalp'in mizahla yaptığını daha gerçekçi, sert bir dille anlatarak özgünleştirir.
Komikliği yalnızca çizgide bırakır -ki bu çizgi komik çizgiden ziyade 68 ve underground comics akımının devamcısı olarak özellikli bir çirkin çizgiye tekabül eder."
3mikropzalimsevkijpg.jpg

Zalim Şevki ve Kelek Osman ikilisinin maceralarında, Cantek'in bu tespitlerini tümüyle görürüz.
Ötesi, şimdilerde çokça konuşulan kentsel dönüşümün, sosyolojik yansımaları müthiş bir mizahın içinde her macerada bir tokat daha atar bize.
Background tesbitini bu noktada bir adım ileri götürmekte fayda var.
Ergönültaş çizgisi, arka planlar sayesinde hikaye içinde hikaye anlatarak, bakmakta olduğumuz sayfada birden çok olayı görmek ve
takip etmek konusunda ders niteliğindedir.
Çizgilerde karşılığını bulan "bakmak-görmek" eksenini, hikayelerine de taşır ve sınıflar arası ilişkileri görmeye başlamamızı sağlar usta çizer.

Üstelik Ergönültaş hikaye kuruşunda ve bunu çizgiye aktarışında,
kahramanlarının tarafını tutmak gibi bir davranışın içinde değildir.
Bireyler iyinin ve kötünün içinde hemhal olurken, hesaplaşma hep toplumsal olanla
yani büyük resimle gerçekleşmektedir. Levent Cantek'in usta işi yorumuna son katkım ancak şu olabilir;
ziyadesiyle komiktir Ergönültaş'ın çizgi romanları. Benzersizdir."
Selamlar,saygılar...
minare.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

bazilisk

Yeni Üye
3 Nis 2009
46
43
Teşekkürler CortoMaltese.
Sinema projesi olan ama gerçekleşemeyen "Minare Gölgesi" romanını da herkese tavsiye ederim.
Bir de sizden ricam olacak; Mikrop Dergisinden taranan derlemenin birinci kitabını da yüklerseniz sevinirim.