Mediscope (2003) Sayı: 1

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Mediscope - Sayı 1
Mediscope, Kültür Sanat ve Tıp dergisi
2003 Sayı 1, 4 ayda bir yayımlanır
36 sayfa, büyük boy, CBR

Mediscope_kapak_i.jpg

Bu dergi "Glaxo Smith Kline" ilaç firmasının tıp doktorları için çıkardığı bir kültür sanat dergisidir. Çok eski yıllardan beri hemen hemen bütün büyük ilaç firmaları doktorlara yönelik bu tarz dergiler çıkartmışlardır, artık azalmış olmakla birlikte halâ da çıkartıyorlar. 1960'lı ve 70'li yıllarda sanırım daha nitelikli olanları yayımlandı. Bendeki en eski tarihli olanları 1940'lı yıllara ait. İlaç firmaları bu tür dergileri, doğal olarak ürünlerini doktorlara tanıtmak, dolayısıyla satışlarını arttırmak amacıyla yayımlıyorlardı. Sık aralıklarla hekimlerin önüne gelen bu albenili dergilerin sayfa aralarına serpiştirilmiş ilaç reklamları, yavan ilaç tanıtım broşürlerine kıyasla daha etkili oluyordu. Bu tür dergilerin ortak yönü günlük rutin işlerinden bunalmış hekimlere hoşlanabilecekleri sanat, kültür, tarih, antropoloji, arkeoloji, müzik vb gibi konularda ilginç makaleler sunmalarıydı. Bu makaleler bir de hekimlik mesleğiyle ilişkilendirilmişse daha da ilginç olurdu; örneğin firavun Ramses'in ölüm sebebi neydi vb. gibi. Zaten hekimler bu tür konulara öteden beri meraklıdırlar ("Tıbbiyeden her şey çıkar, ara sıra da hekim çıkar" diye bir özlü söz vardı zamanında)

Bu dergide de ÇD müdavimlerinin ilginç bulabilecekleri iki konu yer alıyor. İlki, 1385-1468 yılları arasında yaşamış Türk hekim ve cerrah "Sabuncuoğlu Şerefeddin"le ilgili bir makaledir. Eserlerinden alınmış minyatürler, kullandığı cerrahi aletlere ait görseller makaleyi süslüyor (Osmanlı hekimi "Sabuncuoğlu Şerefeddin" tam 4 padişah görmüş!; I. Bayezid, I. Mehmet, II. Murad ve Fatih). İkincisi ise "Filateli ve Tıp" başlığını taşıyor. Yine bol görselli bu makale tematik pulculuğun tıp konusuyla ilgilenen bir dalı ele alınmış. Öteki konular daha çok meslekle ilgili.

Ayrıntılar dergide. Ufuk açıcı olması dileğiyle iyi okumalar.

Son düzenleme:

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,811
Bu dergilerden biri benim de elime geçmişti Scanfan, yıllarca sakladım
kaliteli kağıda çok güzel baskı. Sanat adına herşeyin yok edilmek istendiği
bu zamanlarda çok ihtiyacımız olan böyle dergiler hangi sektörde olursa
olsun çoğalır umarım. Paylaşımın çok değerli, teşekkürler..