Tercüman 'Sinema' İlavesi (16 Ocak 1962) Sayı: 16

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Tercüman Sinema İlavesi - 1962

Tercüman gazetesinin ücretsiz sinema ilâvesi (eki)
16 Ocak 1962 tarihli 29. sayı
Küçük boy, gazete kağıdına basılmış
file

Moderatör tarafında düzenlendi:
12 Şub 2010
15,006
543,639
Eşref Kolçak'ın gençliği, yanındaki Muhterem Nur mu?

Eşref Kolçak'ın tebessüm ettiği fotoğrafı o dönem için ender olsa gerek, fimlerinde hemen hiç görmedim desem yalan olmaz.

Eski gazetelerin ne çok ilavesi varmış, şimdikiler borsa, ekonomi veya magazinden başka şeye iltifat etmiyorlar.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

En ağdalı magazin dergilerinin bile tiyatro köşeleri olurdu. O dönemlerde çıkan dergilerden öğrenecek çok şey olurdu. Hattâ 1970'lerdeki Milliyet gazetesi ekleri (her gün bir ek verilirdi) bile adeta birer okul gibiydi. Satranç, briç köşeleri olan gazeteler bile vardı. Burada ele alınan minicik boyutlu magazin dergisini bile bir çizgi roman sayfası (Şahap Ayhan yazıp çizmiş: "Namus İçin Tuzak"!) bir de illüzyon hilelerinin anlatıldığı sayfası var! ("Manyetizmalı Mendil"). Şiir sayfaları da cabası.

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Teşekkür ederiz arkadaşım. Gerçekten değerli bir paylaşım. Elinize, gözünüze sağlık.

birmehmet

Süper Üye
4 Eki 2009
554
423
Ayhan ışıl bıyıklı günler. :)
Paylaşım için teşekkürler Scanfan kardeşim.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,855
Görmediğim bir gazete eki.
Zamanında neler çıkmış.
Şimdi bu ekleri neden vermezler.
Eline sağlık dostum,teşekkür ederim.
Varsa devamını bekleriz:D

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Görmediğim bir gazete eki.
Zamanında neler çıkmış.
Şimdi bu ekleri neden vermezler.
Eline sağlık dostum,teşekkür ederim.
Varsa devamını bekleriz:D

Maalesef bu tek kalmış bir nüshaydı. O da az daha çöpe gidiyordu. İnternetten aldığım ikinci el bir kitabın yanında nazik satıcı bonus olarak göndermiş. Tipik bir "küf/mahzen kokusu/eski kitap kokusu" dergiye sinmiş olduğu için yıllardır bir türlü atmaya kıyamıyordum, zira bana eski kitapçı dükkânlarını hatırlatıyordu. Artık attım (zira döküman tarayıcıda tarayabilmek için dergiyi sayfalarına ayırmak zorunda kaldım). Bu kadar beğenileceğini doğrusu hiç tahmin etmiyordum. Benzerlerini paylaşmaya gayret ederim.

Son düzenleme:

samihakan

Süper Üye
5 Eyl 2017
1,193
2,013
Milliyet Gazetesinin Aktüel isimli, haftalık bir dergisi vardı.
Aktüel dergisini de her hafta alıp okurdum, hatta topladım, fasikül haline getirdim ama sona kıymetini bilemediğim için, bu dergi de kaybolup gitti.
Hatırlayan var mı?

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Milliyet Gazetesinin Aktuel isimli, haftalık bir dergisi vardı.
Aktuel dergisini de he hafta alıp okurdum, hatta topladım, fasikül haline getirdim ama sona kıymetini bilemediğim için, bu dergi de kaybolup gitti.
Hatırlayan var mı?

Milliyet gazetesi 70'li yıllarda hemen her gün bir dergi eki verirdi, bunlardan biri de "Aktüalite" ekiydi. 1972'den 80'lere kadar bu ek verildi. "Milliyet Çocuk"tan sonra belki de en popüler eki "Milliyet Sanat Dergisi"ydi. O da 1972'de verilmeye başladı, 1974'e kadar ücretsiz olan dergi sonra ayrı bir dergi olarak parayla satılmaya başladı. Hâlâ da çıkıyor galiba (ama ilk sayıların heyecanı yok gibi).
1970'lerin başında her gün verilen dergi ekleri şunlardı: "Milliyet Çocuk", "Milliyet Sanat", "Spor", "Magazin", "Romanfoto" ve "Aktüalite".

milliyet-aktualite.jpg

Son düzenleme:

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
527
648
Sadece bu dergi bile başlı başına güzeldi.. Sonra yanlış hatırlamıyorsam 8. Gün verildi... Belki Hürriyet vermiş de olabilir. Aktüalite dış dünya için iyi bir kaynak idi.. Keşke yeniden burada yayınlasanız.

samihakan

Süper Üye
5 Eyl 2017
1,193
2,013
Milliyet gazetesi 70'li yıllarda hemen her gün bir dergi eki verirdi, bunlardan biri de "Aktüalite" ekiydi. 1972'den 80'lere kadar bu ek verildi. "Milliyet Çocuk"tan sonra belki de en popüler eki "Milliyet Sanat Dergisi"ydi. O da 1972'de verilmeye başladı, 1974'e kadar ücretsiz olan dergi sonra ayrı bir dergi olarak parayla satılmaya başladı. Hâlâ da çıkıyor galiba (ama ilk sayıların heyecanı yok gibi).
1970'lerin başında her gün verilen dergi ekleri şunlardı: "Milliyet Çocuk", "Milliyet Sanat", "Spor", "Magazin", "Romanfoto" ve "Aktüalite".

milliyet-aktualite.jpg

Milliyet Aktüel ekini, 1980'li yılların sonu ve 1990'lı yıllarda okudum, 1970'li yıllardakini bilmiyorum.
Haber ağırlıklı kaliteli bir dergi idi. Her ayın sonunda da, o ay ki önemli haberlerin sıralandığı fihrist vardı.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,129
Milliyet ilavesi olduğu 1970'li yıllarda Aktüalite'de Al Capp'ın Hoş Memo çizgiromanı da yer alırdı. Dolu dolu bir dergiydi, ben de çok sayısını okumuştum.