Sofra (Haziran 1998) Sayı: 32

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Sofra 1998 - Sayı 32
Aylık Yemek Dergisi
Haziran 1998

Bu derginin web sitesi de dahil olmak üzere internette şimdilerde kıyamet gibi yemek tarifi sitesi var. Ama dergi formunda okumak daha başka. Bu dergi 1998 yılından ve çok güzel bir baskısı vardı. Aşivinizde dergi olarak bir örneği bulunsun. Yararlı olması dileğiyle.

SOFRA_1998_06_Haz_32_kapk.jpg

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Sırf kapakta ki nedir diye merak edip indirdim. :)
Hurmalı kek'miş! Ceviz'de var içinde...

Tarifinde 1 Gram yağ yok! İlginç...

Kalorisi düşük mü? Tabii ki hayır çünkü Hurma ve Ceviz'in kalorisi çok yüksektir.

Ama yine de merakı mı gidermiş oldum.
Görüntüsü çok güzel çünkü! :)

Teşekkürler "scanfan"...

Keşke favori mesaj kaydet seçeneği olsaydı.
Bu mesajı seçerdim. Hem hoş, hem samimi...
Okurken tebessüm ettirdi.
Çok yaşayın e mi. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Ben de kapaktaki "Kabuklular Dosyası" lafına güldüm. Hulki Aktunç bu sözcüğe "Büyük Argo Sözlüğü"nde de yer vermiş, Ortaoyunu ve Fakir Baykurt'tan alıntılar da yapmış. Ben de Kemal Tahir'den bir örnek ekledim. Eskiden çok duyardık bu sözcüğü, son yıllarda hiç kulağıma çalınmıyor.

Kabuklular_Dosyas.jpg

Son düzenleme:

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,944
Sırf kapakta ki nedir diye merak edip indirdim. :)
Hurmalı kek'miş! Ceviz'de var içinde...

Tarifinde 1 Gram yağ yok! İlginç...

Kalorisi düşük mü? Tabii ki hayır çünkü Hurma ve Ceviz'in kalorisi çok yüksektir.

Ama yine de merakı mı gidermiş oldum.
Görüntüsü çok güzel çünkü! :)

Teşekkürler "scanfan"...

Muffin denilen kekler bunlar. Yağsız da yapılabilir, şekersiz de yapılabilir. Yağ kullanılmasının sebebi lezzet katmak. Bir de ek olarak yağ Muffin kalıbının içine sürülür; ki yanmasın diye. Son zamanlarda yağa ihtiyaç duyulmayan kalıplar da çıktı. Bu muffinde her ne kadar ceviz, hurma kullanılsa da bunlardan değil, içine konulan şekerden korkun bence. 1,5 su bardağı cidden fazla. Yapılmadan önce hurma sütün içinde bekletilirse şekerini salacaktır, sütün de kendi şekeri vardır zaten az da olsa. O zaman tarifi yaparken şekeri çok çok düşürebilirsiniz, hatta şeker bile ilave etmeseniz olur. hurmanın şekeriyle de lezzetli bir muffin ortaya çıkar, az şekerli olur ama yenebilir sonuçta. Afiyet olsun :D

Teşekkürler Scanfan.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,949
ordu-turkey
Paylaşım kadar paylaşıma katkı sağlayan mesajları yazan motion,shoryuken ve tarantula dostlara da teşekkür etmek lazım,gerçi yemekle aram iyi değil ama emeğe saygı lazım scanfan sağolun.