Erkekçe (Temmuz 1982) Sayı 7

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597

80'lerin efsane dergilerinden. Dergi çeşitliliği adına, Diyarımız da da olmasını istediğim bu dergi üzerinde, zamanında epey fırtına kopartılmıştı. Aslında üzerine kitaplar dolusu yazılar yazılabilir, bu yüzden lafı uzatmadan, keyfinize bakın.

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,695
Yaşımız itibariyle o dönem pek haşır-neşir olamadık açıkçası bu dergi ile. Ancak gazete bayilerinin vitrinlerinde keserdi gözümüz. Daha sonra yayına başlayan Playmen dergisi gözdemiz olmuştu tabi ki. :)
Ne zamandır ben de elimdekilerden paylaşmayı düşünüyordum ama yönetim katından ne tepki geleceğini bilmediğimden erteledim sürekli. Dergileri olmasa da kapakları paylaşarak konuya bir katkı yapayım ben de.
Paylaşımlar için teşekkürler üstat.

Moderatör tarafında düzenlendi:

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
Açıkçası yönetimden ne tepki geleceğini ben de bilmiyorum "misterno" üstadım. Eğer ki; tepki "erotizm" yönünden gelecek ise, Sevgili Yöneticilerimizin Diyar'da enbaba örneklerinin olduğunu bildiklerini düşünüyorum. Bir müdahele de bulunurlarsa da, Canları Sağolsun.
Öte yandan Kapaklar katkınız çok iyi oldu. Dijital Arşivim için, önemli kaynak oldu. Teşekkür ederim. Elinize sağlık.

python80

Kıdemli Üye
1 May 2016
153
1,165
Dün gece ben de başlığa bir şey olur mu endişesiyle teşekkür butonuna bile basmadan apar topar indirme linkini tıkladım. :)

1981 Yılı ocak ayında yayınlanmaya başlayan erkek dergisi.1986 Ocak ayında çıkan bu yıllık da geride kalan beş yılda çıkan yazı,söyleşi ve fotoğraflardan oluşan seçkiler yer alıyor.Yani beş yıllık best of erkekçe diyebiliriz.İyi seyirler efenim :)

Best of'una dokunulmadıysa buna hiç dokunulmaz diye düşünüyorum.
Link ölmüş bu arada sevgili misterno. :)

Bu dergiye ben de yetişemedim. Bu paylaşım vesilesiyle ilk kez bir sayısına enine boyuna göz gezdirme fırsatı buldum. Kapak kızının olduğu 6-7 sayfalık kısmı saymazsak öyle yoğun bir çıplaklık yok. Dergi tahmin ettiğimden daha "softcore" bir içeriğe sahipmiş.

Brooke Shields kısmınıysa son derece rahatsız edici bulmakla beraber Sibel Can'ın 14 yaşında dansözlük yapıp 15-16 yaşında bu dergilere kapak olabildiği bir dönemde çıkmış bir yayından bahsettiğimiz için hiç yadırgamadım.

Dergi için sevgili yazicizahmet'e, kapaklar için de sevgili misterno'ya ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
"yönetim katından" gelen haberler hiç hoş değil dostum.
Bu katta kendi kendimle konuştum az önce ve "Erkekçe"
dergisi elinde olup da paylaşmayan herkesin
elindeki kendine diyorum:)...

Şaka maka daha çok Çizgi roman hepimizin
ortak ilgi alanı, istediğimiz şey daha çok çizgi
roman paylaşılması tabii ki... ama mesela ben
1984 yılının eylül ayında Adana'daydım, Tıp
fakültesinin birinci yılında... ve o yıllarda Playboy
dergisi ilk kez elime geçmişti. Adana'daki incirlik
üssünde bulunan abaza amerikan askerleri olan
dürzüler bize de kıyak yapıp dergilerini paylaşıyordu:)
Şimdi mesela bir çok şarkısını, ilk
yıllarındaki bir çok şarkısını severek dinlediğim
Madonna'yı o yıl, yani 1984-1985 arası Adana'da
bir Playboy dergisinde tanımıştım, şarkılarından
önce!.. İşte bunun gibi bizim için anlamlı olan
her paylaşım başımız gözümüz üstüne diyorum.
Ve bekliyorum o ilk Madonna'yı tanıdığım dergiyi :)
Bu özel dergi için teşekkür ederim üstadım.

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,695
"yönetim katından" gelen haberler hiç hoş değil dostum.
Bu katta kendi kendimle konuştum az önce ve "Erkekçe"
dergisi elinde olup da paylaşmayan herkesin
elindeki kendine diyorum:)...

Şaka maka daha çok Çizgi roman hepimizin
ortak ilgi alanı, istediğimiz şey daha çok çizgi
roman paylaşılması tabii ki... ama mesela ben
1984 yılının eylül ayında Adana'daydım, Tıp
fakültesinin birinci yılında... ve o yıllarda Playboy
dergisi ilk kez elime geçmişti. Adana'daki incirlik
üssünde bulunan abaza amerikan askerleri olan
dürzüler bize de kıyak yapıp dergilerini paylaşıyordu:)
Şimdi mesela bir çok şarkısını, ilk
yıllarındaki bir çok şarkısını severek dinlediğim
Madonna'yı o yıl, yani 1984-1985 arası Adana'da
bir Playboy dergisinde tanımıştım, şarkılarından
önce!.. İşte bunun gibi bizim için anlamlı olan
her paylaşım başımız gözümüz üstüne diyorum.
Ve bekliyorum o ilk Madonna'yı tanıdığım dergiyi :)
Bu özel dergi için teşekkür ederim üstadım.
Sevgili yeryüzü, bir dergi paylaşımı sende ne çağrışımlar yapmış. Tabi bu arada sen böyle Adana-tıp fakültesi-incirlik üssü yazınca bende de askerlik anıları depreşti bir anda ve 1989-90 yılına ışınlandım haliyle :)
Balcalı hastanesinde geçen nöbet günleri ve gene aynı hastanede izlediğim 1990 dünya kupası final maçı geldi aklıma. Sende o günlerde oradamıydın acaba? :)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)

Sevgili yeryüzü, bir dergi paylaşımı sende ne çağrışımlar yapmış. Tabi bu arada sen böyle Adana-tıp fakültesi-incirlik üssü yazınca bende de askerlik anıları depreşti bir anda ve 1989-90 yılına ışınlandım haliyle :)
Balcalı hastanesinde geçen nöbet günleri ve gene aynı hastanede izlediğim 1990 dünya kupası final maçı geldi aklıma. Sende o günlerde oradamıydın acaba? :)

O yıllarda orada değildim sevgili "misterno",
ayrılmıştım Adana'dan iki yıl sonra.
Bir çok yere gittim daha sonra ama yolum
bir daha hiç Adana'ya düşmedi. Çok isterim
uzun yıllar sonra oraya gidip bir iki gün kalmayı...
Yapmak lazım aslında, hayat geçiyor :)...

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Eline sağlık Ahmet usta, Deniz Erkanat saymazsak 7 yaşından büyük herkes bakar bence. :Ğ :d

engin

Aktif Üye
Yeni Üye
22 Ara 2010
201
832
Erkekçe dergisini sadece cinsellik odaklı olarak tanımlayamayız. Zamanın kültür, haber, edebiyat alanlarında da yazılar içeren önemli bir yayın olarak görüyorum. Yanılmıyorsam Hıncal Uluç genel yayın yönetmeniydi ve kadınlar içinde rahmetli Duygu Asena önderliğinde Kadınca dergisi çıkardı. Paylaşımınız için teşekkür ederim. Devamlarına yönetim kademesinden red kararı çıkmamasını dilerim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu sayıdaki bir kaç karikatürü facebook'ta yöneticisi olduğum bir karikatür sayfasında paylaştım ve bu karikatürleri çizen Levent Tarhan üstadımız bunları gördüğünde hem teşekkür etti, hem de bunları çizdiğini bile unuttuğunu söyledi. :) Ben de şayet elimde başka karikatürler geçerse paylaşacağıma söz verdim. Umarım Erkekçe dergilerinin de devamı gelir... Bu zamana kadar yaptığınız tüm paylaşımlar için çok teşekkür ederim Sevgili üstatlar.

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Ehm... ilk sayısından 1986 Eylül sayısına kadar tamamının elimde olduğunu söyleyebilirim sanki... Hiç düşünmemiştim istek olacağını. :D

inoj kalka

Yeni Üye
24 Ağu 2017
36
77
Ehm... ilk sayısından 1986 Eylül sayısına kadar tamamının elimde olduğunu söyleyebilirim sanki... Hiç düşünmemiştim istek olacağını. :D

Değerli arşivinizi çizgi forum ailesiyle paylaşabilme durumunuz ve imkanınız olursa hiç çekinmeyin derim :) Ana çizgisi bir yana, dönemin pop kültür figürleri için de önemli bir yayındı Erkekçe dergisi..

makkoyun1967

Yeni Üye
25 May 2023
3
1
Yıllık 1986 yı indirebilen arkadaşım oldu ise yeniden paylaşmayı düşünür mü acaba? Her durumda, tüm paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. İyi akşamlar.