'20. Asır' Resimli Haftalık Mecmua (7 Ocak 1954) Sayı: 73

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,595
Çizgi Diyarı sayesinde, hayatımda ilk kez, Sahaflardan dergiler edindim. Geçenlerde Ankara'daki kitap fuarında Sahaflar bölümünü gezdim. Hiç bilmediğim veya okumadığım yayınlar gördüm. Arayıp da bulamayacağımı düşündüğüm dergileri buldum. İş seçtiğim dergiler için pazarlığa gelince biraz afalladım. Tarihi en az 30 yıl daha eski olan bir dergi için 25 TL, yine aynı türde başka bir dergi (daha eski) içinse 5 TL fiyat verdiler. Başka bir sahaf da ise şaşkınlığım daha da arttı. Bana göre çok değerli olan "tarih ve toplum" dergileri içinse, 3 adedi 5 TL deyince daldım dergilere. Sahafların satış politikası hakkında bir şeyler öğrenmiş oldum.
Paylaşmış olduğum bu dergiye gelirsek, yine hayatımda 2.kez (ilki; Aktüel Arkeoloji dergisi idi) bir dergiyi okumadan paylaşıyorum.Hatta ilk kez siz okuyacaksınız. Şöyleki;dergiye evde bir göz atayım dedim ki, o ne!?(eskiden dergiler katlanmış satılırdı ve kenarları bıçak ile açardık).Bu dergi de sayfa kenarları açılmamıştı. Tarama için açtım ama emin olun henüz okuyamadım.
Ve yine Büyük boy ve yine A4 (kaderim ise tararım!) ile taradım.
Özellikle bu tür antik dergilerden hoşlananlara (benim gibi) keyifli okumalar.
Sevgiler ve saygılar.

SAHAFTAN

Moderatör tarafında düzenlendi:

tetrax

Süper Üye
21 May 2017
275
645
Ankara
Antik dergi gibisi var mı?
Siz bu kıyıda köşede saklanan dergiyi bulup,
binbir zahmetle tarayıp, bizimle paylaştınız.
Öyle büyük bir katma değer kattınız ki bu dergiye...
kaç kez teşekkür etsek vergisini ödeyemeyiz.

Elleriniz dert görmesin. Çok teşekkürler.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,465
Sahaflık olayı enteresan, 3 kuruşa al 15 kuruşa sat. Tabi onlar da haklı bir sürü bilinmezlikler devreye giriyor. Dükkan kirası, elektrik, su, telefon, kar payı vs. vs., onun için bazen fiyat farklılıkları doğuyor.

Sahaflarla güzel pazarlıkla olay çözülür bence.

Trabzon'da tanıştığım sahaf abimiz anısını anlatmıştı; rahmetli Haluk abimizle alakalı.

Sahaf 10 lira istiyor kitaba ,Haluk Abi 25 lira veriyor ve bunun değeri bu diyor. Çok duygulanmıştım. Acaba kaçımız yapabiliriz.

Eski dergiler, gazeteler o yılların bir nevi aynası, tarihi. Okuyacağız ve okutacağız. Başka alternatifimiz yok.

Çok teşekkürler üstadım.

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,595
Sahaflık olayı enteresan, 3 kuruşa al 15 kuruşa sat. Tabi onlarda haklı bi sürü bilinmezlikler devreye giriyor. Dükkan kirası, elektrik, su, telefon, kar payı vs.vs., onun için bazen fiat farklılıkları doğuyor.

Sahaflarla güzel pazarlıkla olay çözülür bence.

Trabzonda tanıştığım sahaf abimiz anısını anlatmıştı, rahmetli Haluk abimizle alakalı.

sahaf 10 lira istiyor kitaba Haluk Abi 25 lira veriyor ve bunun değeri bu diyor. Çok duygulanmıştım. Acaba kaçımız yapabiliriz.

Eski dergiler, gazeteler o yılların bir nevi aynası, tarihi. Okuyacağız ve okutacağız. Başk alternatifimiz yok.

Çok teşekkürler üstadım.
Bahsettikleriniz ile çok alakalı;yine aynı fuardaki bir başka sahafta gördüğüm "Ulus" gazetelerinin birinde 100 TL yazıldığını görünce,satıcıya "çok pahalı degil mi?"dedim."abi bunlar çok kıymetli"dedi." e bende 1000'den fazla eski gazete var,demekki zenginim" deyince,anında karşılık verdi;" abi sen satamazsın ki..."!?!

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,465
Adam biliyor demek ki, abi sen satamazsın ki ...

taner_x1

Yeni Üye
7 Ocak 2019
15
30
Elinize sağlık, çocuk gibi seviniyorum böyle paylaşımları görünce. :)

vuralvk

Yeni Üye
30 Eyl 2019
5
7
Teşekkür ederim bu paylaşım için, emeğinize sağlık