İsterix - Deli Eki

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201

(MediaFire - 47MB - cbr - 300dpi - 8 Sayfa)

A4 tarayıcı ile taranmıştır

Aksi belirtilmedikçe kendi taramalarımdır. Bir hata görürseniz bu başlık altına belirtin lütfen, ilk fırsatta düzeltirim.

Son düzenleme:

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,595
İlk kez gördüğüm bir ek. Çok teşekkürler. Elinize sağlık. Yeri gelmişken sormak isterim; bir mesajınızda ACDsee'den bahsetmiştiniz. Ben bu programın neredeyse ilk versiyonunu zaman zaman kullanıyorum. Bahsettiğiniz gibi; bu eki de mi aynı programın yeni versiyonuyla düzenlediniz merak ettim. Kolaylıklar,sevgi ve saygılar.

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
İlk kez gördüğüm bir ek. Çok teşekkürler. Elinize sağlık. Yeri gelmişken sormak isterim; bir mesajınızda ACDsee'den bahsetmiştiniz. Ben bu programın neredeyse ilk versiyonunu zaman zaman kullanıyorum. Bahsettiğiniz gibi; bu eki de mi aynı programın yeni versiyonuyla düzenlediniz merak ettim. Kolaylıklar,sevgi ve saygılar.

Aynı dediğiniz şekilde, ben de daha Windows 3.1 döneminde ilk versiyonlarını kullanmaya başlamıştım. Ancak o zamanlar daha çok "resim görüntüleme ve organizasyon" amaçlı idi.

7. versiyonundan itibaren lisanslı olarak kullanmaya başladım, ara sıra gelen yükseltme tekliflerini değerlendiriyorum, şu an kullandığım "Pro 10" versiyonu.

Tahmin edeceğiniz üzere hala "görüntüleme ve dosya yönetimi" konularında çok kullanışlı, ancak ek olarak artık resim düzenleme, düzeltme, iyileştirme ve tamir konularında da, bir Photoshop ya da Paintshop kadar olmasa da, ciddi imkanlara sahip. Ayrıca düzeltme araçlarının çoğunu tüm resimlerinize otomatik olarak uygulayabiliyor.

Benim süreç şu:

- Tarayıcının kendi yazılımıyla tarama işini bitiriyorum. Burada daha tararken resimde bir kısım düzeltmeleri yazılım otomatik olarak uyguluyor: "unsharp mask", "backlight correction", "desecreening" (bence çok önemli) ve bazen de "color restoration")

- Eğer orjinal A4'ten büyük ve çift seferde tarandıysa, Microsoft ICE ile birleştirme işlemini yapıyorum.

- ACDsee'de once kırpma ve rotasyonu hallediyorum (tek tek), eğer ihtiyaç varsa tamir de ediyorum (clone tool - yırtık eksik parçalar, lekeler vs. nin yokedilmesi). Aslında bunlar da otomatik olarak tüm dosyalara uygulanabiliyor ama kırpma şablonunu nereye ortalayacağınız ya da eğikliği düzeltmek için kaç derece sağa ya da sola çevireceğiniz resimden resime değişiyor, dolayısı ile bu konuda "batch processing" teoride olsa da, pratikte uygun değil. Ancak örneğin bütün resimlerinizi 90 derece sağa yatırmak ya da tepe taklak yapmak istiyorsanız gene tek harekette hepsini aynı anda çevirebiliyorsunuz.

- Renk ve kontrast düzeltmesi yapıyorum (tek harekette bütün dosyalara aynı anda)

- Gürültü giderme ve keskinleştirme uyguluyorum (tek harekette bütün dosyalara aynı anda)

- Sayfa numaraları ve dosya isimlerini düzenliyorum (tek harekette bütün dosyalara aynı anda)

Veee... once rar, sonra cbr.

Programın daha bir dolu kaabiliyeti var kullanmadığım ya da çok az kullandığım.

Son düzenleme:

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,595
Öncelikle beni kırmayıp,gecenin bu saatinde sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim sevgili tayyare hocam.
Anladığım kadar Corel Draw da yaptığım herşeyi yapıyoruz.Yıllardır takip etmediğim ACDsee, kendini geliştirmiş.Denemeye değer.Bilgilendirmenize teşekürler.Sevgi ve saygılar.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Hayal gücünün huniden fışkırdığı dergi Deli, Obelix'in Frankenstein Canavarı olarak resmedildiği sıradışı sanatçı Didier Ray imzalı çılgın kapak; Tayyare taraması 300dpi...

Bu kadar çılgın ve başarılı bir üçlemeyi ancak ve ancak Cronos, Abaddon ve Mantas bir arada sahneye çıktığında görmüştüm. Ellerinize sağlık...

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Öncelikle beni kırmayıp,gecenin bu saatinde sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim sevgili tayyare hocam.
Anladığım kadar Corel Draw da yaptığım herşeyi yapıyoruz.Yıllardır takip etmediğim ACDsee, kendini geliştirmiş.Denemeye değer.Bilgilendirmenize teşekürler.Sevgi ve saygılar.

Daha ciddi ve düşük adetli işler için (aile albümü ve çerçevelettirmek üzere baskıya gönderilecek fotoğraflar ya da eski fotoğrafların tamiri gibi) ben de Paintshop (Corel) kullanıyorum. Onun da uzun zamandır lisanslı kullanıcısıyım ve beğenerek kullandığım bir program. Bir Photoshop değildir kesin ama, Photoshop gerektirecek seviyede bir ihtiyacım da hiç olmadı zaten.

Ancak yüksek adetli ve pratik işler için ACDSee cidden çok kullanışlı, ya da ben uzun süredir alışkın olduğum, huyunu suyunu bildiğim için bana öyle geliyor. :D Örneğin ScanTailor da bir çok arkadaşın kırpma ve rotasyon gibi işler için çok severek kullandığı ve övdüğü bir program, ama ben açıkçası pratik bulmadım.

Şu doların 1.2 TL'ye kadar düştüğü, maddi kazancımın da şimdikine göre çok daha iyi olduğu o dönemlerde sık ihtiyaç duyduğum bütün yazılımları lisanslı olarak kullanmaya başlamıştım. Arada uygun teklifler geldikçe güncellemelerini de satın alıyorum, o şekilde devam. Yok kırıktı, yok yamaydı, yok bilmem neydi; gençken iyiydi de artık bu işler için çok yaşlandım sanırım. :)