Dandi Yağan Yayınevi Haftalık Çocuk Dergisi 01

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,084
Dandi,Yağan Yayıncılık tarafından 15.07.1975 tarihinde haftalık 36 sayfa fasikül olarak yayınlanmıştır.
İçinde 3 ayrı çizgi roman bulunmaktatır.
Tamamı 16 fasikül ve 4 cilt'ten oluşmakta.
Dergiye adını; bulduğu bir ot sayesinde olağanüstü güce erişebilen genç bir bilginin adı olan Dandi'den almıştır.
Dandi dışında Öğrenci Cingöz,Barry ile boing ve ortaçağ İngiltere'sinde geçmekte olan Ivanhoe adlı çizgi romanlar da yer almakta.
Yayın hayatı kısa olan bir çizgi roman.

img0000lpl.jpg

img0001ava.jpg

Birinci sayının kapak resmi yok,olan arkadaş kapak resmini gönderirse şimdiden teşekkür ederim.
İçindeki kapak resmi ikinci sayıdan derlemedir,orjinali değildir.
Tarama değerli dostum Bay_x'e ait.
Çizgi romanda ilk ve son sayılar bana daha sıcak gelmiştir.
Değerli üstadımız Haluk abiye(Profesör) hediye ediyoruz.
Herkese iyi okumlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
43,988
denize sıfır
Dandi sakız markasıydı galiba.:) Bunları sandıktan çıkarıp bizlere sunan dostlarıma sonsuz teşekkürler.:) Barmen,...Neyse bayram geçsin.:D

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,595
Sanırım şekersiz büyük bir sakızdı, içinden çıkartmalar çıkardı. Dergi içinde teşekkürler bu arada.

sakzdandy.jpg

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943

Dergiye adını; bulduğu bir ot sayesinde olağanüstü güce erişebilen genç bir bilginin adı olan Dandi'den almıştır.
Dandi dışında Öğrenci Cingöz,Barry ile boing ve ortaçağ İngiltere'sinde geçmekte olan Ivanhoe adlı çizgi romanlar da yer almakta.

Gerçi Dandi'ye Dandi diyen de Dandi olduğu için derginin adı Dandi olmuş. :)
Tamam, kabul ediyorum; Dandik bir açıklama oldu bu.

Yani özetleyecek olursak; Yağan Yayınevi çizgi kahramanın adını verseydi dergiyi Oddball Oates diye satışa sunacak ve muhtemelen ömrü 16 sayıyı bile bulamayacaktı. Neyse ki akıllılık edip o günlerde bir çiklet markası olarak da nam salan, ama aynı zamanda bir yabancı (İngiliz) çocuk-mizah dergisinin adı olan Dandy'yi benimsemişler ve tabi ki lokomotif çizgiroman'a da aynı ismi layık görmüşler.

Tamam. kabul ediyorum; bu açıklamada pek özet olmadı... :)

Neyse, en azından Barry ile Boing ismine sadık kalınmış. Orijinali de Barry and Boing. Hatırlarsak, 1972 yılında Doğan Kardeş'te de yayınlanmaya başlamıştı... Cingöz'ü de gözüm ısırıyor, Dandi'nin bir dahaki gelişinde de ondan laf açarız.

Tarama için Bay_X'e, paylaşım için Ertugrul'a çok çok teşekkür ederim..

12 Şub 2010
15,006
543,709
Tam seyahate çıktığım geceyi fırsat bilip:D harika bir armağan veren sevgili dostlara teşekkür ediyorum.

En baba çizgi romanların en birinci:) sayıları sevgili bay_x dostumun efsanevi arşivinden çıkıyor.

Dandi de aynı kaynaktan aktı Diyar alemine,

Karargah başkomutanı sevgili ertuğrul'umuzun mükemmel düzenleme ve sunumuyla,

Sevgili abartman'ın otoritesini konuşturarak yapmış olduğu nefis yorumuyla

Geç kalmak hepten kaçırmaktan daha iyi diyerek Dandi'me balıklama:D dalıyorum.

no51

Yeni Üye
27 Nis 2015
1
0
Çocukluğumda okuduğum,internette bulurmuyum diye yıllardır aradığım ama bulamadığım bir kahramanın çizimlerini bulduğum için çok mutluyum sayenizde.
Ismini tam hatırlamadığım içinde bulamamış olabilirim.Harold Lyold'a benzettiğim için o isimle de arattım sanırım dandi diye de arattım - belki hardy diye de arattım - olmadı.
Tek bildiğim sporcu gibi birşeydi, birşey yiyince de bir gizli bir güce
kavuşuyordu.Buradan indirdiklerime biraz gözattim ve aradığımı bulduğuma inandım.Tabii insanın aklında kalanlar hayal meyal oluyor, bazende insanı hafızası yanıltabiliyor.
Ama sanki bu dergi değilde, sanki dandi olarak sadece kendisinin maceralari olan bir başka dergide okudum gibi geliyor.Ve sanki de kazı kazan gibi birsey kazıyor, hediye olarakta Dandi'nin maceralarI olan bir kitap veriyorlardı gibime geliyor (tabii başka seylerde veriyorlardı da bakkalcı tanıdık olduğu içinde ben okumayı sevdiğim için dandi'yi bulmuş oluyordum).
Çünkü köydeki bakkaldan aldiğımı anımsıyorum,köye zaten dergi gazete gelmezdi, 16 sayı satın alacak dergi paramda yoktu açıkcası,onun için satın almış olmam imkansız hepsini.Hafızam yanıltıyor olabilirde.8-9 yaslarında filandım sanırım.
Uzun lafın kısası çok mutluyum tarayan arkadaşa binlerce teşekkür.Eline sağlık sabrına paylaşımına sağlık.