Tex Renkli Maceralar Serisi : 183 İnsan Avı

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,653
137,020
Tex Renkli Maceralar Serisi : 183 İnsan Avı

jf7rwm.jpg

Çözünürlük; 2400x3400

Sayfa Adedi: 114

Çeviri ve balonlama, kapak ve diğer sayfa düzenlemeleri tamamen bana aittir.

Önceki Yayın Durumu:

Bu sayı daha önce siyah-beyaz olarak; Çetin Karakoç Süper Teks 338, 339, 340, 341, 380 ve 381 nci sayılarda,

Teks Ceylan yayınları 186'lık seri 24, 25 ve 26 ncı sayılarda,

Teks Ceylan Yayınları 69'luk seri 18 ve 19 ncu sayılarda

yayınlanmıştır.

Yeniden çeviri ve Türkçe yorumlama yapılmıştır.

İYİ EĞLENCELER!!!​

Son düzenleme:

say''er

Aktif Üye
10 Mar 2011
255
1,780
Teşekkürler, soluksuz okudum. Paylaşımınızın devamı dileği ile iyi çalışmalar.

Hataları belirtmemizi istemişşiniz, ama bu sayıda herhengi bir hata göremedim. Yalnız şunu belirtmeden geçemeyeceğim Tiger kelimesini kaplan olarak değilde olduğu gibi kullanmanız görüşündeyim.

sandokan

Süper Üye
25 Ocak 2010
3,288
2,736
Almanya-Hameln
Bir solukta bitirdim. Renkli olmasi
tabiki cok hos. Hatasina gelince,
tek hatasi hatasiz olmasi bence.
Tesekkür ederim, paylasimlarini
sabirsizlikla bekliyorum.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Ben de beğeni ile okudum..
Hata aradım bulamadım..
Sonra hatasız kul olmaz dedim..
Renkli Teks daha güzel bir kez daha anladım..
Lütfen iyice dinlenin..
Bunca zamandır yoğun emek verdiniz..
Hakkınızı helal ediniz..
Kendi adıma burada bizimle paylaşmanızdan büyük keyif aldım..
Her şey gönlünüzce olsun..
Görüşmek üzere..
Saygılarımla..

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Tabi ki dinlen sevgili Daltas, hem de doya doya dinlen. Sonuna kadar hak ettin.
Ama Teks'den bıkacağımızı sanıyorsan yanılıyorsun.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
hazırlanıyor sevgili daltas . az kaldı.
benden de bir tane 180 sayfalık
gelecek.dinlenki daha iyi çalış ,
zaten yeterince paylaştın,
kıskanıyorum ,teşekkürler.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,881
Eline sağlık değerli dostum...
Bu güzel kitapların devamını merakla bekliyoruz...
Paylaşım ve emeğin için teşekkür ederim.

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,895
55 yaşındayım teks okumaktan bıkmak şöyle dursun hergün sevgim artmakta,paylaşımlarınız ile günün yorgunluğunu atmaktayım.
Ne teks'ten nede senin paylaşımlarından bıkarız,sonuçta büyük emeklerini sıradan teşekkürlerle hep savuşturduk bizlere hakkını helal et daltas arkadaşım.Ellerine yüreğine sağlık.

ccahitkar

Onursal Üye
30 Eki 2010
4,805
2,617
metu
Bizler Teks okumaktan bıkmayız ,ama sizede verdiğiniz büyük emekler ve özverili paylaşımınız için çok teşekkür ederiz.

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,482
Dostum tüm emekleriniz için teşekkür ederim size.
Elbette dinlenin..
Güzel paylaşımlarınızın devamını bekleriz.

Soleil

Süper Üye
19 Mar 2010
650
977
Değerli üstad Daltas, emeğine sağlık.
Bunca titiz ve yoğun alınteri karşısında imrenmemek elde değil.
Sizin gibi emektar Teks severlere ve balonlama ile uğraşan tüm üstadlar için ben de naçizane bir katkıda bulunmak üzere bu hafta sonumu ayırarak bir çalışma yaptım. Çizgi romanda (çığlık, patlama, bang v.s.) effectler için biri normal, diğeri kenarları kontürlü olmak üzere iki font hazırladım: Big Bang regular ve Big Bang outlined.
Big Bang Outlined ayrıca çizgi romandaki anlatım (narration) 'ların ilk harfi (initial) olarak da çok uygun. Tex Willer de dahil çizgi romanlarda anlatımın ilk harfi olarak dışı kontürlü karakterler kullanılıyor. İnceleyin, hoşunuza gideceğini umuyorum.
Ayrıca, sanırım sizin de dikkatinizi çekmiştir; Tex Willer'de normal repliklerde düz (regular) font, anlatımlarda ise italic font kullanılıyor. Böylece Replik ile Narration birbirinden görsel olarak ayrılmış oluyor. (Fontun orijinalinde bold ve italic olmasa bile Photoshop'da yazıyı yazarken bold veya italic düğmesine basıldığında photoshop yazıyı bold veya italic yapabiliyor.)
Bu arada sizlere daha önce gönderdiğim Navajo sans serif isimli font'ta görsel olarak bazı düzeltmeler yaptım. Fontların arasının biraz fazla açık olduğunu farkettim ve biraz daralttım; bazı karakterleri de biraz rötujladım
İlgili fontların linki aşağıda:

mersan00

Onursal Üye
23 Haz 2011
247
436
Ankara
ellerine kollarına, beynine sağlık dostum, ellerin dert görmesin. çok çok sağol.sen dinlen, biz beklerik, sen ne zaman yeni bir şey paylaşırsan biz çölden çıkmış gibi yumuluruk.

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,653
137,020
Kullandığım fontlar

Değerli üstad Daltas, emeğine sağlık.
Bunca titiz ve yoğun alınteri karşısında imrenmemek elde değil.
Sizin gibi emektar Teks severlere ve balonlama ile uğraşan tüm üstadlar için ben de naçizane bir katkıda bulunmak üzere bu hafta sonumu ayırarak bir çalışma yaptım. Çizgi romanda (çığlık, patlama, bang v.s.) effectler için biri normal, diğeri kenarları kontürlü olmak üzere iki font hazırladım: Big Bang regular ve Big Bang outlined.
Big Bang Outlined ayrıca çizgi romandaki anlatım (narration) 'ların ilk harfi (initial) olarak da çok uygun. Tex Willer de dahil çizgi romanlarda anlatımın ilk harfi olarak dışı kontürlü karakterler kullanılıyor. İnceleyin, hoşunuza gideceğini umuyorum.
Ayrıca, sanırım sizin de dikkatinizi çekmiştir; Tex Willer'de normal repliklerde düz (regular) font, anlatımlarda ise italic font kullanılıyor. Böylece Replik ile Narration birbirinden görsel olarak ayrılmış oluyor. (Fontun orijinalinde bold ve italic olmasa bile Photoshop'da yazıyı yazarken bold veya italic düğmesine basıldığında photoshop yazıyı bold veya italic yapabiliyor.)
Bu arada sizlere daha önce gönderdiğim Navajo sans serif isimli font'ta görsel olarak bazı düzeltmeler yaptım. Fontların arasının biraz fazla açık olduğunu farkettim ve biraz daralttım; bazı karakterleri de biraz rötujladım
İlgili fontların linki aşağıda:

Önümüzdeki haftayı düzenlemelerle geçireceğim. Ben de Navajo San Serifi modifiye edip kullanmaya başlamıştım. Sizin fontları yarın yakından inceliyeyim, belki kafama göre bazı karakterleri düzeltir (Kerning ekleyip, italik versiyon üreterek) sizinkileri de kullanmaya başlarım. Katkınız için Çok teşekkürkler

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Sevgili Soleil, fontları çok beğendim.
Tex'de kullanılan font bana gerçek el yazısı gibi geldi.
Çünkü harfler her seferinde küçük farklılıklar gösteriyor.
Navajo Sans Serif şu ana kadar gördüğüm en yakın font.
Efekt fontları da gerçekten çok kullanışlı ve güzel göründü gözüme.
Çok teşekkürler çalışmanız için.

senefru

Süper Üye
14 Eki 2010
1,119
1,358
Daltas kardeş bütün emeklerine göz nuruna el emeğine herşeye çok değdi, çok büyük emeklerin var bunları küçükte olsa bir teşekkürle vermeye çalışıyoruz, ilerki günlerde tekrar emeklerinle karşılaşacağımızı umuyor, sevgilerle eline sağlık.. teşekkürler....

Soleil

Süper Üye
19 Mar 2010
650
977
Değeri üstad Daltas, Navajo sans serif'te karaktererarası açıklığı daralttım. Fakat siz de fark etmişsinizdir, satır araları da biraz geniş. Teks balonlarındaki el yazısı satır araları ile karşılaştırıldığında Navajo'da biraz fazla açık olduğu belli oluyor. Bunu düzeltemedim. Photoshop'ta satır araları daraltılarak orijinal balonlardaki ile aynı açıklığa getirmek mümkün oluyor. Ama kesin çözüm, bu işi bir font programı ile yapmak, ama nasıl yapılacağını açıkçası bilmiyorum. Saygılarımla.

Soleil

Süper Üye
19 Mar 2010
650
977
Sevgili Bakunin, belirttiğiniz gibi Teks orijinal balonlardaki italyanca yazılar el yazısıdır, bilgisayar fontu değil. Navajo sans serif bu el yazılarının içinden özenle seçilerek türetilmiştir. Orijinal 183. sayı (Caccio al Uomo)'daki el yazıları ile karşılaştırırsanız

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,653
137,020
Değeri üstad Daltas, Navajo sans serif'te karaktererarası açıklığı daralttım. Fakat siz de fark etmişsinizdir, satır araları da biraz geniş. Teks balonlarındaki el yazısı satır araları ile karşılaştırıldığında Navajo'da biraz fazla açık olduğu belli oluyor. Bunu düzeltemedim. Photoshop'ta satır araları daraltılarak orijinal balonlardaki ile aynı açıklığa getirmek mümkün oluyor. Ama kesin çözüm, bu işi bir font programı ile yapmak, ama nasıl yapılacağını açıkçası bilmiyorum. Saygılarımla.

Hiç canını sıkma sevgili kardeşim ... Fontun üzerinde çalışarak herşeyi yapabilirim. Sorun ben de, canım yapmak istemiyor... Bu son kitapta belki dikkatinizi çekmiştir ç,ş,ğ,", ' ,? ... gibi bazı karakterleri değiştirdim. Font yüksekliği ile oynayıp bahsettiğin konu da çözümlenebilir ama o işler çok ince ayarlar gerektiriyor, bütün karakterlerle test etmek gerekiyor, uzun iş ve ben bunlarla çoook uğraşmış biri olarak hiç tahammülüm kalmamış. Böylesi daha güzel.
Türkçemiz oldukça esnek bir dil ve aynı anlamı verecek ifadeleri balona rahatlıkla sığdırabiliyorum. Takma kafana... Font için tekrar teşekkürler...

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,653
137,020
Bütün kitap baştan sona elden geçirilmiş, sayfa düzeni ve fontlar standart bir forma uydurularak yenilenmiştir. Resim kalitesi belli bir düzeyin üzerinde tutulduğundan dosya boyutu büyüktür. Ayrıca bütün diyaloglar elden geçirilmiş, ifadeler daha düzgün, akıcı ve görünürde hatasız hale getirilmiştir. Hala hata varsa da affola...

Son düzenleme:

kinowa

Süper Üye
5 Nis 2009
2,784
4,394
Her nedense gözümden kaçan bu muhteşem kitap için kucak dolusu teşekkürler :)

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,465
26,954
Teşekkürler üstadım.Bu sayıyı daha önce indirip okumuştum.Şu an elimde mevcut olmadığından tekrardan indirip arşivlemek istedim.Lakin ne zaman indirecek olsam crome indirmeyi engelliyor.En azından alternatif link olarak ekleyebilirseniz çok memnun kalırım.
Tekrardan çok çok teşekkürler üstadım...

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,653
137,020
Sayın prince,

Bu sayının 1 Mart 2017 tarihinde tamamen yenilenmiş baskısı yayınlanacak. Bir ay sabredin.