Tabanca Ne Arar La Hiborya Çağında?

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Siz ne düşünürsünüz dostlar, Marvel yeni Conan serisinde korsanlara silah kuşandırarak hata mı yapıyor,
yoksa nasıl olsa Hiborya çağı tarihi gelişimlerden bağımsız olduğu için bütün bunlar normal mi?

aLdqSU.jpg

Not: Marvel'ın 2019 yılında yayınladığı ve Sevgili ilkhantok'un çeviri balonlamasını yaptığı Savage Sword of Conan - Koga Thun Tarikatı 1. sayısından aldım resmi.​

bayposta

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Ocak 2011
2,002
20,540
İlkel çağların yenilmez savaşçısı değilmiydi o, iyi yakalamışsın Murat hocam.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Siz ne düşünürsünüz dostlar, Marvel yeni Conan serisinde korsanlara silah kuşandırarak hata mı yapıyor,
yoksa nasıl olsa Hiborya çağı tarihi gelişimlerden bağımsız olduğu için bütün bunlar normal mi?
Not: Marvel'ın 2019 yılında yayınladığı ve Sevgili ilkhantok'un çeviri balonlamasını yaptığı Savage Sword of Conan - Koga Thun Tarikatı 1. sayısından aldım resmi.​

Güzel bir saptama olmuş, sevgili "Shoryuken". Howard'ın "sahte-mitolojik" (hayali) Hiborya Çağı kimilerine göre MÖ 10.000, kimilerine göre MÖ 32.000 yıllarına (son Buzul Çağı'ndan da önceye!) Kimilerince de Buzul Çağı'nın hemen sonrasına konumlandırıldığına göre, paneldeki kişilerin içinde durdukları 16. yüzyıl kalyonu da uymamış oluyor bu durumda! Bu Conan belki de orijinal Conan'ın 16. Yüzyıl'daki (belki de daha yeni çağlardaki) ahfadlarından olmalı.

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
Yeni nesil çizer ve senaristler bunu bilmiyorlar mı. Özellikle editörler bu yanlışa nasıl izin verirler. Diğer yeni seride M. Asrar'ın çizdiği seride böyle bir hata görmedim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Yoksa artık comics'lerin sonu mu geliyor? Konu (yani sağlam konu) sıkıntısı çektikleri kesin, ama adlandırmada da sıkıntı var galiba. Yeni comics'lere isim bulurlarken mantıklı kombinasyonları tüketmek üzereler herhalde. Son çıkanların adlarına şöyle bir baktım, hepsini akılda tutmak bile zor. Uçuk kaçık isimlerden bazıları şunlar: Bandette; Plush; Wyrd; Chimichanga; The Tick; Grumble; Bronz Age Boogie; Ultravixen; Anthem; Gogor; Skrulls; Volition; Eclipso; Invader Zim; Mae; Kino; Coda; Squee; Notti and Nyce vs. vs.

Ancak gözüme bugün çarpan şu grafikte comics satışları oldukça iyi göründü bana. 1950-1987 arasında DC azalırken Marvel yükselmiş, ama her ikisinin satışları da milyonlu rakamlarda (yayımladıkları yüzlerce başlığın toplamları bunlar ediyor herhalde, yoksa ben başka kaynaklarda comics satışlarında genel bir düşüş olduğunu okumuştum). Münferit ÇR'ların kötü düşüşleri de var. Mesela eskilerden Archie'nin satışları dibe vurmuş.

sales.gif

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
Güzel bir saptama olmuş, sevgili "Shoryuken". Howard'ın "sahte-mitolojik" (hayali) Hiborya Çağı kimilerine göre MÖ 10.000, kimilerine göre MÖ 32.000 yıllarına (son Buzul Çağı'ndan da önceye!) Kimilerince de Buzul Çağı'nın hemen sonrasına konumlandırıldığına göre, paneldeki kişilerin içinde durdukları 16. yüzyıl kalyonu da uymamış oluyor bu durumda! Bu Conan belki de orijinal Conan'ın 16. Yüzyıl'daki (belki de daha yeni çağlardaki) ahfadlarından olmalı.
Üstad; "ahfad" (torunlar/soy) kelimesi ile yaşını belli ettin gibi geldi. Kadim çağlardan bir bilge misali...
(Medeni Hukuk terimi olması hariç elbette...) :Ğ
Tabanca imgesi, bence de tuhaf kaçmış.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Garry Duggan Marvel Comics'te yükselen bir yazar.
Çizeri çok bilmiyorum. Hikayeyi de henüz okumadım.
Eğer bir zaman atlaması veya boyut geçişli bir hikaye ise mantıklı bir açıklama çıkar; değilse ekipten birisi bir hata yapmış ve editörlerin de gözünden kaçmış. Koskoca Marvel için kötü bir durum.

MehmetAliB.

Kıdemli Üye
2 Ağu 2018
106
187
Saçmalamışlar. Hele şu Wolverine, Conan, Venom falan takımı iyice abartılmış. Her zaman söylerim Marvel ve DC devasa yapılarına rağmen sağlam hikaye yapamıyorlar diye. Onun yerine ellerindeki kahramanları vuruşturup duruyorlar.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Marvel'e konuyla ilgili mail yazmışlar, Marvel de bu serinin 4. sayısında cevap vermiş; "Conan gemiye getirildiği sırada saçma hayaller görüyordu, bizim de fark ettiğimiz şey onun halüsinasyonları olabilir." Muhtemelen çizer uyarılmıştır bu konuda. :D

O değil de bu maceradan gerçekten eski Conan'lardan aldığım keyfi aldım. Ayrıca SSOC geri döndüğü için de çok mutluyum. Bence 2019 SSOC serisi 2019 Conan the barbarian serisine göre daha iyi.

Ayrıca Glenat'ın frankofon Conan'larını da okuyorum. 4. kitap (Buz devinin kızı) okuduğum en erotik Conan macerası diyebilirim. Bâzı yerlerde yüzüm kızarmadı desem yalan olur. :D

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Çok doğru bir tespit olmuş. Affedilmez editöryal bir hata bu. 1970'den beri tüm koleksiyonda yer almayan bir ateşli silahın Conan'da asla yer almaması gerekiyordu.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Bu resimde hiç bir hata yok değerli katılımcılar.
Editoryel bir kusurda bulunmuyor.
Aksine araştırmacı bir anlayışın tezahürü.
Conan bilindiği üzere kılıç ustalığını uzak doğulu hocasından edinmiştir.
Silah yada tabanca olsaydı mermide olmalıydı.
Bu resimde geleneksel Malezya ve Endonezya savaş sanatlarından Pencak Silat'a ait bir nevi kesici alet resmedilmiş.
Yani çizer savaş sanatlarını ve silahlarını iyi takip ediyor.
Tabanca değil Pencak Silat'a ait bir savaş aleti çizilen.

kudretsabancı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
3 May 2011
1,245
34,798
Bana kalırsa çizer azıcık tembel, kafa uçmuş ya da işi son dakikaya bırakmış. Sanki bütün korsan literatürünü olduğu gibi Karayip Korsanları'ndan filan almış. "Korsan" denince akla ilk gelen imajları çizmiş, Conan evrenine uyarlamamış.

Sadece tabanca değil, klasik 16. yüzyıl korsan çizmesinden trençkotlara hatta daha da ileri gidip üç köşeli şapkaya kadar olduğu gibi kullanmış. Gemi konusu zaten yazılmış. Kristof Kolomb'un Santa Maria'sı bile burda gördüğümüz gemi kadar büyük değil.

Marvel'in konuya cevabı tamamen olayı geçiştirmiş. Bir nevi "Ne oldu bilmiyoruz ama kesin bişey olmuştur" gibisinden bir cevap olmuş.

Sevgili Abolardis, bahsettiğiniz bıçak karambit ise, öne çıkan özelliği küçük ve hilal şeklinde bir bıçak olmasıdır. En büyükleri kabzasıyla birlikte 20 cm civarı oluyor. Halbuki çizimde objenin namlu kısmında hilal eğrisi devam etmiyor, dümdüz gidiyor. Bu şeklinden dolayı karambit değil tabanca gibi görünüyor. Burda baya bayaa bir filinta büyüklüğünde resmedilmiş. Ama filinta da değil. Ben toplu tabancaya benzer bir şey görüyorum orda. Dirty Harry tabancası gibi bir şey. Ayrıca özel bir bıçak olsaydı, Marvel'in "Conan hayal görüyordu o esnada" gibi komik bir açıklama yapmak yerine bunu belirteceğini zannediyorum.

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Pencak silat da çok farklı büyüklükte silahlar mevcut üstadım.
Karambitden büyük ve kabzeli ben atıf olduğu kanaatindeyim.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Silat da kullanılan silah örneklerine ilişkin bir kaç resim.,

wDzdRr.jpg

GnGeOS.jpg

Daha farklı boyut ve türde de silahlar mevcut.
İlginç bir konu olması nedeniyle teşekkür ederim.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Değerli Abolardis;

Sizin işaret ettiğiniz silah Kriss ancak burada resmedilen nesne tamamen ve tamamen Marvel'in "biz yaptık oldu; canımız ne isterse o olur!" kaypaklığının vücut bulmuş hali... Yani kındaki nesne Kriss de değil...

Kriss de nedir, ne ola ki diyecek olursak; işte budur:

16008038-antique-typical-indonesian-kris-knife-isolated-on-white.jpg

Bu da Marvel'in yayımcılık anlayışı;

www.youtube.com/watch?v=82XaMl2S4eE

Moderatör tarafında düzenlendi:

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Ne tabancası, el bombası, ışın silahı bile var. El bombası için Kızıl Kale öyküsünün, ışın sılahı için Kızıl Çiviler (alfa kızıl tırnaklar diye çevirdiydi) öyküsünün son sekanslarına bir bakın. Tabanca ilkel kaçmış biraz...

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Ne tabancası, el bombası, ışın silahı bile var. El bombası için Kızıl Kale öyküsünün, ışın sılahı için Kızıl Çiviler (alfa kızıl tırnaklar diye çevirdiydi) öyküsünün son sekanslarına bir bakın. Tabanca ilkel kaçmış biraz...

Üstadım hemen aklıma geldiği gibi yazıyorum; laf yetiştirmek olarak algılanmasın;

Conan'ın yaratıcısı Robert E. Howard'ın Hyborya Çağı'nın aslında yakın dostu ünlü yazar H. P. Lovecraft'ın yarattığı Cthulhu Mythos içinde geçmişte yaşanmış bir dönemdir. Nasıl ki Lovecraft dönemi Mythos, 1930lu yıllarda yaşanmakta ise; Conan devrinde de Mythos'un "ilkel çağları" anlatılmaktadır. Bu halde ışın ve ışın silahları ile karşılaştığımız Kızıl Çiviler (evet haklısınız, kızıl tırnaklar tamamen tercüme hatasıdır) bana Cthulhu Mthos/Hyborya Çağı içindeki insan üstü varlıklar ve onların teknolojisini anımsatır ki; bunu da ben asla yadırgamam. (Bkz: Antik Uzaylılar Teorisi)

Kızılkale öyküsündeki el bombası ise bana Zeki Müren'in "Karol Düşman, al sana bombe!" repliğini anımsatsa da; öyküde yer alan bomba ise anımsayabildiğim kadarıyla ilkel bir nafta bombasıydı. Bu nafta bombası denilen şey ise metalden ya da kilden yapılma bir gövde içinde patlayan ilkel bir molotof kokteylidir.

Velhasıl Hyborya Çağı'nda olur olur, her şey olur da değerli Dostlar; şu yukarıda paylaşılan Conan çizimindeki baştan savmayı, özensizliği, adam sendeciliği görse rahmetli üstad Buscema mezarında ters döner...

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,828
bu bas bayağı tabanca kılıfı bile var arkasındada kılıcın kını rastgele bir çizim olmuş bizim arka sahneden uçak geçen yeşilçam filmlerine dönmüş aynı

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Bilgiler bakımından bazı farklılıklar, yani katılmadığım yönler var ama bunları tartışmaya gerek yok, özensizlik konusunda sizinle aynı fikirdeyim. Önceki cevabı espri olsun diye yazdım.

Bomba gerçekten de patlayıcı niteliği olan büyülü bir nesne olarak algılanıyor. Işın tabancası, metal bir nesne ile düz bir hat boyunca kalan her şeyi imha eden tepesi nar biçimli bir asa. O da büyü ve teknoloji arası bir şey.

Orada tabanca diye yorumladığımız şey bıçak bile olsa bunun nasıl algılanacağını düşünmek gerekirdi ve öyle olsaydı, o sahneden önce o bıçağın kullanıldığı bir sahne olurdu ki okur şaşırmasın. Başka her şeyden çok tabancaya benzeyen bir şey çizip de bunun bıçak olduğunu söyleyen ressam sorgulanmalıdır.

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
28,983
Mersin
vav, çeviri ve balonlamasını yaparken farketmedim bile ne göz varmış birader sende hahahahahah

Marvelın yerinde olsaydım söyle bir açıklama getirirdim:

"Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu ama fark edemedik"
günümüz Türkiyesinde çok geçerli ve dogru bir söylem hahahahaha