Conan: Road Of Kings (Dark Horse) (Çeviri - Balonlama)

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
28,983
Mersin
Darkhorse comics'ın 2010-2012 yılları arasında çıkardıgı ve tüm bölümlerini Roy Thomas ve büyük bir çogunlununu( 12 maceradan 10'unun) Mike hawthorne'nu çizdigi tam bir yol macerası seri :); her ne kadar bir sonraki seri olan conan the barbarian da devam ediyor gibi görünsede kendi içinde ayrı bir seri( herhalde onun için darkhorse da farklı seri olarak yayınlamışlar)

Yol macerası derken şaka yapmıyordum haritadan da takip ederseniz( bence zaten okurken bu haritanın yanınızda olmasını salık veririm :p ) Turan devletinin vilayet denizinde başlayıp Argosun messantia liman şehrinde biten kralların yolu denilen yol boyunca yaşadıgı maceralardan oluşmaktadır(haritanın üzerine tıklayıp büyütüp dikkatle bakarsanız yol siyah nokta noktalarla çizilmiştir :) ) maceralar birbiri arkasına devam ederken aslında kendi içlerinde de ufak maceralardan oluşmaktadır; onun için sırayla okumanızı tavsiye ederim,

KRALLARIN YOLU

1)ROAD OF KİNGS- KRALLARIN YOLU
2)SHADIZAR THE WİCKED!(1)- GÜNAHKAR SHADIZAR!(1)
3)SHADIZAR THE WİCKED!(2)- GÜNAHKAR SHADIZAR!(2)
4)NİGHTMARE İN NEMEDİA-NEMEDYA'DA KABUS
5)SINISTER HOMECOMİNG..OLİVİA İN OPHIR-UĞURSUZ EVE DÖNÜYOR... OLİVİA OPHİR'DE
6)DAWN OF THE DYING- ÖLÜMÜN ŞAFAĞI
7)OF PRINCES AND PLOTTERS - PRENSİN KOMPLOSU
8)THE HORRORS BENEATH THE STONES - TAŞLAR ALTINDA DEHŞET
9)WHEN DEATH TAKES WİNG... - ÖLÜM KANATLANDIGI ZAMAN
10)IS TARANTIA BURNING? - TARANTIA YANIYOR MU ?
11)A CİMMERİAN İN ARGOS - ARGOS'DA BİR KİMMERYALI
12) CONAN'S DAY İN COURT - CONAN'IN MAHKEME GÜNÜ

Son düzenleme:

kmltuncer

Süper Üye
12 Eki 2009
1,038
2,458
Yalova
Çok güzel bir seri olduğuna inanıyorum.
Büyük emekleriniz sayesinde bu kitaplarada inşallah sahip olacağız.
Şimdiden kolay gelsin, çok teşekkürler.

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Bu tertemiz çeviriler, Conan'ı daha da sevdiriyor bize... Yeri gelmişken, bu seriler hakkında görüş beyan etmek isterim. Dark Horse, Conan külliyatını yeni baştan kurgulama riskine girdi kendi serilerinde. Onlar da orijinal Howard öykülerini aktarırken, Marvel'in yaptığı gibi asıl öykü ve ruha sadık kaldılar ama aralardaki boşlukları doldurma konusunda hikayeleri fazlasıyla zorladılar. Bir kere Howard öykülerinin içerdiğinden çok daha fazla büyü ve doğaüstü var Dark Horse'nin öykülerinde. Ayrıca farklı yazarlar öyle farklı Conan'lar yazdı, farklı çizerler öyle farklı tipte Conan'lar çizdi ki karakter bütünlüğü dağıldı. En fazla hayıflandığım, bire bir uyarlanmasına rağmen bazı Howard öykülerinin (Gwahlur mücevherleri, Kara Çemberin Halkı) çizimleri, çirkin diyemeyeceğim ama antipatik. Bu bakımdan Marvel'in John Buscema, Alfredo Alcala ikilisinin resimlediği sayıların niteliğine erişilemedi bence. Kral Conan dönemi--kimi zaman mübalağanın dozu kaçmakla birlikte--daha iyi öykülenmiş bence.
Şahsi görüşüm, Howard'ın Conan külliyatını temel kabul ederek yola çıkmak da yetersiz olmuş. Zira Lyon Sprague De Camp, Lin Carter ve Björn Nyberg'in çalışmalarını gözardı ettiğinizde sofistike okurun kafasında çelişkiler oluşabiliyor. Bu üçlü, 1950'lerde tamamen unutulmuşun hiçliğinden çıkardıkları Conan'ı, daha erken yaşlarından, yetmişli yaşlarına kadar bir hayat hikayesi vermişti zaten. Marvel bu öykü ve romanların yayın haklarını alarak bu işi yaptığından, daha tutarlı bir yaşam öyküsü çizgisi kurulabiliyordu. Şimdi bir de bakıyoruz ki, Conan'ı tahtına yeniden çıkaran üçlünün yazdığı çizdiği hiçbir şey aslında yaşanmamış. Rahatsızlık verici bir durum bu.
Çizgi Diyarı böyle çabalara ev sahipliği yapmakla ne kadar övünse yeridir. Bu güzel çalışmalarda emeği geçen--sadece çeviren, balonlayan değil, onlara bütün bu işleri yaparken yeterli zamanı ayırmalarını sağlayanlar da dahil-- herkesi kutluyorum. İyi ki varsınız.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Bu seriyi bitirdiğinde seni Akilonya seyahatine yollayacağız, masraflar bizden.:)
Latife bir yana çok muhteşem hareketler bunlar.
Barbar konusunda Hüseyin beyin tespitlerini doğru buluyorum ama, bu kadar geniş işlenmiş bir yaşamı varken yazacak hikaye bulmakta zorlanmaları çok doğal.
Ben barbarın her türlüsünü seviyorum.
Harikasın dostum.:) :47::47:

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Aslında benim en kıl olduğum şey Dark Horse'un eski maceraları yeniden çiziyor olması ve bunu yaparken de sansür uygulaması. Örneğin Dark Horse'un yayınladığı Kobra tacını okudum, inanılmaz bir şekilde sansür uygulanmış, 1970'lerde çizilen versiyonla arada dağlar var.

O yüzden de yeni frankofon Conan'ları merakla bekliyorum. Onlar da eski maceraların yeni çizimleri ancak en azından sansür olmayacağını umuyorum. Ah, unutmadan, işte 5 Mayıs'da çıkacak Kara Kıyıların Kraliçesi'nin kapağı ;

xreinecotenoire1-90ffe.jpg,q1517745535.pagespeed.ic.e1uSU6q78o.webp

sbasak

banned
7 Mar 2015
449
2,848
Benim kafa karıştı. Önceleri Conan Frankofon olarak yayınlanacak dendi, sonrasında tekrar Marvel”a geçtiği öğrenildi. Şimdide odenat kardeşim, 5 mayıs’ta çıkacak frankofon Conan kapağı paylaşmış.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Benim kafa karıştı. Önceleri Conan Frankofon olarak yayınlanacak dendi, sonrasında tekrar Marvel”a geçtiği öğrenildi. Şimdide odenat kardeşim, 5 mayıs’ta çıkacak frankofon Conan kapağı paylaşmış.

Şöyle açıklayayım, Amerika ve Avrupa'da telif yasaları birbirinden farklı. Avrupa'da Conan eserleri 2006 yılında public domain'e düştü, ABD ise daha buna daha 13 yıl var. Dolayısıyla Avrupa'da herhangi bir şirket istediği gibi Conan yayınlayabilir. Ancak ABD'de yayınlamak için "Conan estate"e para ödemeniz gerekiyor.

Bu arada ilginç bir durum daha var, Mickey Mouse gibi Disney'in en önemli karakteri de şu anda Avrupa'da public domain'de. Glenat Mickey Mouse hikayelerini frankofon olarak yayınladı, Amerika'da olsa Disney mahveder.

Sonuçta kazanan okuyucular olacak, aynı anda 2 ayrı yayıncı Conan hikayeleri yayınlıyor duruma geldiler. Yaşasın A.B. patent yasaları :Ğ

sbasak

banned
7 Mar 2015
449
2,848
O halde İlkhantok kardeşim, eline kuvvet diyorum. Mayıs itibarı ile işin artacak gibi gözüküyor. Aaaaa, gerçi Mayıs ayında yayınlanacak Conan Fransızca, İngilizce değil. Odenat kardeşim o halde eline, beline kuvvet.:)

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
28,983
Mersin

Sevgili yöneticilerimden rica etsemde bu başlıgı resimdeki gibi Conan - Sword Studio (Çeviri - Balonlama) listesinde oldugu gibi diger serilerin oldugu yere kaydırabilirlerse bende paylaşımları bu başlıgın altında açarım, böylece aynı serinin tüm maceraları aynı yerde olur

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
Şöyle açıklayayım, Amerika ve Avrupa'da telif yasaları birbirinden farklı. Avrupa'da Conan eserleri 2006 yılında public domain'e düştü, ABD ise daha buna daha 13 yıl var. Dolayısıyla Avrupa'da herhangi bir şirket istediği gibi Conan yayınlayabilir. Ancak ABD'de yayınlamak için "Conan estate"e para ödemeniz gerekiyor.

Bu arada ilginç bir durum daha var, Mickey Mouse gibi Disney'in en önemli karakteri de şu anda Avrupa'da public domain'de. Glenat Mickey Mouse hikayelerini frankofon olarak yayınladı, Amerika'da olsa Disney mahveder.

Sonuçta kazanan okuyucular olacak, aynı anda 2 ayrı yayıncı Conan hikayeleri yayınlıyor duruma geldiler. Yaşasın A.B. patent yasaları :Ğ

Konu hakkında hiç bilgim yok. Merak ettim. Buradaki yayın hakkının kapsamı nedir? Hikaye, karakter çizimi vs ? Türkiye için de bu geçerli mi? Bu konu hakkında detaylı bilgi alabileceğim bir kaynak var mı?

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Konu hakkında hiç bilgim yok. Merak ettim. Buradaki yayın hakkının kapsamı nedir? Hikaye, karakter çizimi vs ? Türkiye için de bu geçerli mi? Bu konu hakkında detaylı bilgi alabileceğim bir kaynak var mı?

Yurtdışında bildiğim durumu özetleyeyim;

ABD'de telif süresi ya yazar ve eşi öldükten sonra 70 yıl, ya da toplam 95 yıldır. Süre birçok etkene göre (kitabın yayınlandığı yıl vs.) değişiyor. Ayrıca 25 yıllık uzatmalar da alınabiliyor, şöyle ki "Conan ilk yayınlandığında Kimmerya'lı bir düşünürdü, halbuki 1965 versiyonunda barbar yaptık" şeklinde bir savunma yaparsanız telif süresini uzatabiliyorsunuz.

AB'de ve Türkiye'de ise bu süre sabit 70 yıldır ve uzatma kolay kolay alınamıyor. Örneğin Sherlock Holmes eserleri 2015 itibarıyla public domain'e düştü, telif sahibi açtığı davayı yitirdi. Aynı şekilde Saint-Exupery 1943'de öldüğü için Küçük Prens artık public domain'de, Türkiye'de 2015 yılında bir sürü yayınevi Küçük Prens yayınladılar.

telifhaklari.org sitesi var, buraya bakabilirsiniz.

berserk

Yeni Üye
16 Mar 2012
56
47
Harika bir çalışma ve harika bir emek! Conan'ı hayatım boyu okumaktan ve bunu sizin çevirileriniz ile yapmaktan mutluluk duyuyorum.

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
28,983
Mersin