Conan The Barbarian 054 - Oracle Of Ophir - Ophir Kahini

Akten

Yeni Üye
22 May 2014
75
440
Adana
image.jpg
image.jpg

Kısıtlı vaktime rağmen, bizi sayısız çizgi roman ile buluşturan bu forumdaki emektar dostlara layık olabilmek için; Sadece siteyi sömüren değil, az da olsa katkıda bulunabilen biri olabilmek için yaptığım çeviri ve balonlamalardan biri daha huzurlarınızda efendim :rolleyes:

Bu macera da aslında Lal Yayıncılık'ın "Klasik Maceralar Serisi"nde mevcut. DHC tarafından gayet başarıyla temizlenip yeniden renklendirilmiş haliyle üstelik. Ama bencileyin koleksiyonerler için ayrı bir yeri olacağını düşünerek Marvel orijinali üzerinden çevirdim, balonladım, renklerini düzelttim...

Üstelik Lal'in aksine, kitabın orijinal metnine ve içinden Shakespeare çıkan çizgi roman yazarı Roy Thomas'ın anlatım diline daha sadık kalarak yaptım çeviriyi.
(Umarım Lal yetkilileri de okuyordur bunları, belki keşfediliriz bu arada :p )

Not: Müspet veya menfi görüş ve eleştirileriniz motive edici ve yol gösterici olmaktadır.

Keyifli okumalar:

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Eline sağlık. Daha önce balonlarını temizleyip biraz uğraşmıştım bu sayılar için. Karşılaştırma yaptığımda senin çalışmanı daha başarılı bulduğumu söylemeliyim. Teşekkür ederim.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,992
13,514
Yaptıklarınız ve yapacaklarınız için peşin peşin teşekkür ederim. Avatarınızdan bir John Bus hayranı olduğunuzu da anlıyorum. Aynı zevkleri paylaşıyor olmaktan da ayrıca memnun oldum. Elinize sağlık.

papillon7

Yeni Üye
7 Ocak 2010
97
291
Dostum bu amatör değil profesyonel bir çalışma olmuş, çok beğendim, eline sağlık. Sadece beyazlık ve renklerin canlılığı -benim gözler yorgun galiba- bir miktar fazla gibi geldi o kadar. Teşekkürler.

Akten

Yeni Üye
22 May 2014
75
440
Adana
Eline sağlık. Daha önce balonlarını temizleyip biraz uğraşmıştım bu sayılar için. Karşılaştırma yaptığımda senin çalışmanı daha başarılı bulduğumu söylemeliyim. Teşekkür ederim.

Teşekkürler sevgili Shoryuken, çok naziksiniz :)

Yaptıklarınız ve yapacaklarınız için peşin peşin teşekkür ederim. Avatarınızdan bir John Bus hayranı olduğunuzu da anlıyorum. Aynı zevkleri paylaşıyor olmaktan da ayrıca memnun oldum. Elinize sağlık.

Sağolun Ekenciz. Tespitiniz de doğru; Büyük bir Buscema hayranıyım. Conan için bir çok iyi çizer çalıştı. Bazılarımız fanatik davranıp "şu kötü, bu berbat" falan da diyoruz ama biz çizgilerini sevmesek de her biri gerçekten ÇOK İYİ çizerler. Öyle olmasalardı zaten Marvel bünyesinde çalıştırılmazlardı. Yine de tüm bu iyi çizerler arasında Büyük John'un yeri bambaşkadır zannımca. Ve Ernie Chan'in olağanüstü katkısı da... Zaten Conan, Buscema-Chan ikilisinin düzenli çalıştığı dönemde dünyada satış patlaması yapıp, kalıcı bir efsane olmadı mı!.. :)

Dostum bu amatör değil profesyonel bir çalışma olmuş, çok beğendim, eline sağlık. Sadece beyazlık ve renklerin canlılığı -benim gözler yorgun galiba- bir miktar fazla gibi geldi o kadar. Teşekkürler.

Sağolun Papillon (o da ne filmdir ama, çok severim...) Biliyorsunuz dergiler zamanında 3. hamura basılmış. Dolayısıyla taramada zeminleri sarımtrak oluyor. Bu zemini beyazlattığımız zaman diğer renkler de ona bağlı olarak biraz daha canlanıyor. Yani dergi 1. hamura basılmış olsa idi, çok büyük ihtimalle renkleri de böyle olacaktı :)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,456
hiçbiryerde :)
Masal gibi ya da rüya gibiydi hikaye.
Bir kez daha önce hiç Conan okumadığımı
söylemiştim; Çizgi Diyarı ile tanıştıktan
sonra birkaç macerasını okumuş ve şiirsel
anlatımına hayran olduğumu yazmıştım.

Sizin çeviriniz de gayet akıcı ve okudukça
devamını da okumak istiyor insan, tıpkı
ninelerimizin anlattığı 1001 gece masallarını
tekrar tekrar dinlemek istediğimiz gibi...

Emeğiniz için teşekkürler sevgili Akten, saygılarımla.

Akten

Yeni Üye
22 May 2014
75
440
Adana
Masal gibi ya da rüya gibiydi hikaye.
Bir kez daha önce hiç Conan okumadığımı
söylemiştim; Çizgi Diyarı ile tanıştıktan
sonra birkaç macerasını okumuş ve şiirsel
anlatımına hayran olduğumu yazmıştım.

Sizin çeviriniz de gayet akıcı ve okudukça
devamını da okumak istiyor insan, tıpkı
ninelerimizin anlattığı 1001 gece masallarını
tekrar tekrar dinlemek istediğimiz gibi...

Emeğiniz için teşekkürler sevgili Akten, saygılarımla.

Nezaketinize teşekkür ederim sevgili Yeryüzü.

Evet, Conan bambaşka bir dünyadır. yaratıcısı REH ve usta çizgi roman yazarı Roy Thomas sayesinde olağanüstü hazlar yaşatırlar. Ne mutlu size de sevdirebildiysek :)

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,097
Akten dostumuzdan conan okumak bir ayrıcalık oldu şimdi.
Devamını beklemek hakkımız.
Emeklerin ve paylaşımların için teşekkür ederim.

Akten

Yeni Üye
22 May 2014
75
440
Adana
Akten dostumuzdan conan okumak bir ayrıcalık oldu şimdi.
Devamını beklemek hakkımız.
Emeklerin ve paylaşımların için teşekkür ederim.

Çok naziksiniz sayın Ertuğrul, teşekkür ederim :) Umarım, vakit bulur devam ederim. Ben de çok istiyorum. Özellikle bu serinin tamamlanmasını...

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
391
9,658
İstanbul
Bir Conan hayranı olarak çalışmalarınızı büyük bir keyifle takip etmekteyim Emekleriniz için teşekkür ederim Akten