Conan the Barbarian 224 - Açlık Kurbanları

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,234
Kamlançu
Bu ara balonlama için yeterli vaktim yok ama sevgili Prospero için bu sayıyı balonlamaya zaman ayırdım.
Sevgili Hüseyin Aksakal yeniden çevirdi. Üstelik Prospero'nun doğum günü için daha önce yayınlanmamış bir Conan macerası da ekledi.
Maceranın sonunda bu hikayeyi de okuyabileceksiniz.

sebo22

Onursal Üye
14 Tem 2009
2,081
5,432
emeği geçen tüm dostlara çok teşekkürler...
Prospero dostumuza da nice mutlu yıllar dilerim...

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,146
Kimmeryalı için emeği geçen dostlara teşekkür ederim.
Güzel paylaşım olmuş.
Doğum günün kutlu olsun Prospero.:31:

prestij16

Süper Üye
9 Ağu 2010
2,585
3,389
renkli ve kronolojik conan serisi tekrar okumak için sabırsızlandığım bir seri
sizlerin sayesinde olacak bu
tüm conan maceralarını gençlikten kral olmaya doğru ilerleyen renkli seriyi önce nerden başlamalıyım indirmeye üstadım ?
çok kafam karışık anlayamıyorum bi türlü
saygılar ve selamlar

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,004
Süper iş.Bu kadar güzellikler devam edecekse 2016 bir yere gitmeyebilir.Bence bir mahzuru yok.:Ğ
Çizgilerin tutsağı yapan her iki dostumuza da gönülden teşekkürler.
Mutlu yıllar prospero dostumuza da.İyi ki doğmuşsun...

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,112
İstanbul
Üç silahşörler yine işbaşında.
Teşekkürler dostlar, elbirliği ile kotardığınız tüm işleriniz için.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,234
Kamlançu
renkli ve kronolojik conan serisi tekrar okumak için sabırsızlandığım bir seri
sizlerin sayesinde olacak bu
tüm conan maceralarını gençlikten kral olmaya doğru ilerleyen renkli seriyi önce nerden başlamalıyım indirmeye üstadım ?
çok kafam karışık anlayamıyorum bi türlü
saygılar ve selamlar

Sevgili Prestij16, bildiğiniz üzere Conan serisi Marvel tarafından 70'li yıllardan itibaren renkli ve siyah beyaz olmak üzere iki farklı seri olarak yayınlandı. Bizde 80'lerden itibaren Alfa Yayınevi Conanları sıralı olmayan değişik seriler halinde bastı. Kimisini renkli, kimisi siyah beyaz olan bu serileri sıraya koymak çok zor. Bu yüzden forumumuzda balonlaması yapılan Conan the Barbarian serisi orijinal sıraya göre en sağlıklı olanıdır. Onların hepsini alabilirsiniz.

http://www.cizgidiyari.com/forum/co...a/52589-conan-barbarian-sirali-liste-b-c.html

Siyah beyaz olan ikinci seri ise The Savage Sword of Conan başlığını taşımaktadır ve tamamı sitemizde bulunmaktadır.

http://www.cizgidiyari.com/forum/sa...vage-sword-conan-sirali-liste-tamamlandi.html

Eğer ben yayınevinin orijinal sırasına göre değil de çocukluktan itibaren başlayıp ortadan kayboluşuna kadar olan bütün maceralarını okumak istiyorum diyorsanız, indirdiğiniz Conan serilerini aşağıdaki listeye göre düzenleyip okuyabilirsiniz:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Ellerinize sağlık sevgili dostlar...
Yine son derece titiz bir çalışma...
Emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,661
Kasımpaşa
Sevgili Hüseyin aksakal;
Sevgili Shoryuken;
Sevgili prospero;
dostlar iyi ki varsınız.
Yayınevleri yapamadı sizin yaptığınızı...
Sizleri seviyorum.
Teşekkürler.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,019
denize sıfır
Yemede yanında yat.:)
Ben barbarın sadece bulabildiğim kadarını okuyabilmiştim.
Sizi çok sevdiğimi söylemiş miydim?:)
Teşekkürler değerli arkadaşlar.:)

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Sayın Prospero,

Bu sayıda, daha önce yapılan çeviride bazı aksaklıklar vardı. Onlara müdahalede bulunduk. Öncekiyle kıyaslama imkanı olanlar farkları kolayca görebilir. Onun dışında öykünün ruhuna yakın, Sprague De Camp tarafından yazılmış bir öykü ekleme fikri aklımıza geldi. Bir De Camp işi Conan öyküsü ilk kez Türkçeleşmiş oluyor böylece.

Doğum gününüz kutlu olsun...

prospero

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Kas 2014
248
11,343
Doğum günümü kutlayan bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Bu değerli hediye için de Hüseyin Aksakal ve Shoryuken'e ayrıca çok teşekkürler ederim. Muhteşem bir çalışma olmuş. Bugün aldığım en güzel doğum günü hediyesi bu güzel çalışma oldu. Böyle emek dolu bir hediyenin değeri hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Teşekkürler...

Son düzenleme:

gitarisyen

Çeviri & Balonlama
7 Ara 2016
457
3,784
Hiçbir Şey Ülkesi
Gerçekten büyük emek verilmiş bu çalışma için ne kadar teşekkür etsem az. Şu anda dosyayı indirdim. E, gecenin geç vakti de oldu ve karnım acıktı. Peynir-ekmeğimi hazırlayacak ve bir yandan karnımı doyururken bir yandan da Conan'ı zevkle okuyacağım.

NOT: Şimdi bir göz attım da, özellikle son sayfalardaki çeviri, resmen kitap çevirisi olmuş. Bu büyük emeğe büyük alkış...

Teşekkürler Sayın hüseyin aksakal...
Teşekkürler Sayın Shoryuken...
Ve doğum gününüz kutlu olsun Sayın prospero...

12 Şub 2010
15,006
543,774
Yazarı Larry Hama
Çağdaş Shakespeare olsa gerek.
Öykünün tüm kahramanları birer Shakespeare karakteri sanki. Uzun zamandır böyle bir öykü yoktu. Conan işte tam da budur.

Hüseyin Aksakal dostumuz kendini de aşmış bu çeviriyle.
Şiir okur gibi, yudum yudum...
Yani çizgi roman diyerek dudak bükenlerin boyunu görmek isterim. Gelin de Conan okuyun.
Çizgi roman Nobeli yok mu? Al sana aday öykü.
Kurgusu, üslubu, senaryosu müthişti.
Murat dostumun da seçimine ve emeğine değinmek lazım. yani Prospero dostumuza ancak bu yakışırdı ve büyük isabet olmuş. Murat'ı da kutluyorum.
Emeğiniz için kutluyor ve teşekkür ediyorum dostlar.
Sevgili Prospero dostumuza da sağlıklar, mutlu yıllar diliyorum.

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Yazarı Larry Hama
Çağdaş Shakespeare olsa gerek.
Öykünün tüm kahramanları birer Shakespeare karakteri sanki. Uzun zamandır böyle bir öykü yoktu. Conan işte tam da budur.

Hüseyin Aksakal dostumuz kendini de aşmış bu çeviriyle.
Şiir okur gibi, yudum yudum...
Yani çizgi roman diyerek dudak bükenlerin boyunu görmek isterim. Gelin de Conan okuyun.
Çizgi roman Nobeli yok mu? Al sana aday öykü.
Kurgusu, üslubu, senaryosu müthişti.
Murat dostumun da seçimine ve emeğine değinmek lazım. yani Prospero dostumuza ancak bu yakışırdı ve büyük isabet olmuş. Murat'ı da kutluyorum.
Emeğiniz için kutluyor ve teşekkür ediyorum dostlar.
Sevgili Prospero dostumuza da sağlıklar, mutlu yıllar diliyorum.

Muhterem Haluk Hocam;

Murat Erengül'ün seçimi gerçekten de inanılmaz. Bu öyküyü bize renkli Conan'ları sunan Prospero'ya armağan edeceğini söyleyince, yeni bir şey yapıp, benzeri bir atmosferde geçen Sprague De Camp eseri bir Conan öyküsünü de eklemek istedim. Prospero'yu şahsen tanımam. Kendisini Shakespeare'nin Fırtına oyununda ve Kral Conan öykülerinde yakın arkadaşı general olarak biliyorum sadece. Ama yaptığı işler açısından gerçekten hepimiz için önemli biri...

Murat sağolsun çeviri için hazırladığı metinle birlikte, eskiden çevrilmiş halini de yolladı. Orijinal metin ile aradaki farkları görünce, kaba bir dille çevrilen metinlere mahkum olduğumuz, buna rağmen severek çizgi roman okuduğumuz 20. yüzyıl gençliğimize hayıflandım. Bu yüzden mümkün olanın en iyisini elde etmek istedim.

Gerçekten, benim jenerasyon (Tevellüt 68) ve daha büyüklerimiz, çizgiroman okuru sıfatını çocukken kazandı. Türkiye'de çizgiroman sektörü sadece küçük çocuklara hitap edebildi o yıllarda. Yayınevleri ya ruhsal karmaşaları ve komplike durumları bu yüzden basite indirgedi, ya da nasıl olsa satıyor diye kalitenin önemini ikinci planda tutmayı tercih ettiler.

Hangisi olursa olsun, 2000'li yıllarla birlikte Çizgiroman Rönesansı diyebileceğimiz bir döneme girdiğimize inanıyorum. Bunun Türkiye'deki yansımalarını daha görmemiş olabiliriz ama burada da sık sık atıfta bulunulan yazar ve çizerlerimiz sayesinde ilk kıvılcımın yakıldığını düşünüyorum. Bu rönesans aşamasında kim ne derse desin en büyük pay Çizgidiyarı grubunun olacak.

Hani devletlerin kuruluş, yükseliş ve çöküş dönemleri vardır ya. Edebi ve sanatsal akımlar da böyledir. Hepsinin birer tarihi vardır. Belki farkına varmayanlar vardır. Çizgiromanın rönesans döneminin kuruluş aşaması tamamlandı bile...

Bu vesileyle bir görüşümü de paylaşmak isterim. Nesneler üç boyutludur. Dördüncü boyut zamandır. Çizgiroman, olguları bir süreç olarak ele alabilme yeteneğiyle geçmişin değil, geleceğin sanatı olmaya aday... Artık sosyal meseleleri, savaş ve barış, varoluş, insan ve evren konuları bu dal içinde ifade edilebiliyor. Tek kare bir yağlıboya tablonun verdiği derinliğin çok daha fazlasını vaad eden olanaklar var burada. Resmi, otoriteye sırtını dayayan bakış açısı ne derse desin, nasıl aynı negatif nazarlara muhatap olmuş caz müziğinin bugün 'Gerçek Sanat' olarak kabul gördüyse, Çizgiromanın da bu seviyeye erişebileceğine yürekten inanıyorum.

Yorumlarınız her zamanki gibi yüreklendirici ve şevk verici. Belki amaçlananın bir miktar yakınına yaklaştığımızı gösteriyor. Elde edilen sonuçta, hiç farkında olmadan sizin de rolünüz olduğunu bilmenizi isterim.

Selamlar...

Son düzenleme: