Conan Yeni Maceralar Dizisi Alfa Yayınları(1984-1995)Sayı 018 - Büyü Ülkesindeki Barb

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,845
137,149
Eline sağlık dostum,conan'a bir destek daha gelmiş...
Paylaşım ve emeğin için teşekkürler.

dhb

Kıdemli Üye
19 Mar 2011
112
500
Rica ederim. İş yoğunluğu nedeniyle 19. ve 20. sayıları 1 ay gibi bir süre sonra ancak paylaşacağımı üzülererek yazıyorum.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Aslında merak etmeye başlamıştım
dhb dostumuzu
özellikle de renklendirilecek malkoçoğlu'nu
yeni conan'la aramızda olması çok güzel
paylaşması daha güzel,
hamı, olgunu ise hepsinden güzel
hayat bize güzel
olsun...
Sağlıklı ve mutlu olun ve hep öyle kalın.

mkurt

Süper Üye
26 May 2010
1,829
467
Ellerine emeğine sağlık. Diğer sayılar içinde şimdiden kolay gelsin...

dhb

Kıdemli Üye
19 Mar 2011
112
500
Keşke iş güç vs. olmasada sabah kalksam mesai gibi bunları yapsam sonra akşam mesai bitiminde oturup okusam. :)

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Stigyalıların Mısırlıları, Kush'luların Afrika Zencilerini, Turanlıların Türkleri, vs çağrıştırdığı Hiborya çağında Kimmerya da hep Almanya'ya denk geliyor diye düşünmüşümdür.

Haklıysam Alman Conan Mısırlıların canına okuyor, değilsem de.... değilimdir, okuyanlar düşünsün.

Teşekkürler.

12 Şub 2010
15,006
543,776
Conan yaratcıları nereyi kastetmişler bilemiyorum ama bugünkü mısır( stigya ), iran (iranistan), turan( orta asya ), çin (hitai ), afrika (kush) olduğuna göre kimmerya nın kafkasya olduğunu sanıyorum.

Herodot, kimmerlerin ıssız dünyanın sisli ve karanlık ülkesinde yaşadıklarını yazmış. Kimmerler, kafkasya üzerinden anadoluya geçmişler ve ege bölgesine kadar gelmişlerdir. Amerika ve Avrupa büyük öçüde yunan uygarlığı ve mitolojisine hayran olduğundan muhtemelen conan' ı da hiborya çağındaki kafkasya coğrafyasında tasarlamış olsalar gerek.

Bir kaç yıl önce bir gazetemizde conan'ın memleketi diye bir anadolu ilçesini (Balıkesir-Edremit) gösteren bir haber yayınlanmıştı. Fakat tabii ki hiborya çağında kimmerler anadoluda değil kafkaslardaydı.

kozak'ların bugünkü kazak'lar, zuagir'lerin berberi veya tuareg olduklarını düşünüyorum.

Yeri gelmişken, conan en sevdiğim çizgiromanlardan, buscema, ernie chan ve bir çok çizerin çizgilerini, özellikle senaryolarını ve şiirsel üslubunu çok beğeniyorum. Ama öte yandan doğulu ulusları, arapları horlayan batılı bakış açısını, pagan propagandasını da not ediyorum ve beğenimden öteliyorum.

Eleştirilerin asla yasaklama, sansür gibi yararsız, hatta zararlı boyutlarda ele alınmaması düşüncesindeyim. Beğeni ve eleştirinin bir arada yaşamasını seviyorum. Saygılarımla.