Çocuk Haftası Sayı 60 - 1959

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
değerli dostlarım,

Çocuk Haftaları içinde 8-10 sayfa çizgi roman barındırdığından ilgi gören bir seri değil ama elimde bulundukları ve taranmaları kolay olduğundan arada tarayıp paylaşıyorum.

Bu sayıda;
- Hızır Mumyalar ülkesinde, çizgi dizi 1 sayfa
- Oğuz Özdeş'ten "Nasihat" adlı hikaye
- Oğuz Özdeş'ten "Dağ başını Duman Almış" adlı tefrikanın 19. bölümü
- Kemalettin Tuğcu'dan kendisinden pek alışık olmadığımız türden bir hikaye "Canavar".
- Yıldırım kaptan (çizgi dizi)
- Aleaddin ve Sihirli Lambası (çizgi dizi)
- Kemalettin Tuğcu'dan "Köye Gelen Yabancı" nın 2. bölümü
- Yaman İzci ve Kabasakal amca, çizgi dizi 1 sayfa

ve herzamanki gibi o zaman için faydalı olduğu kabul edilen bir çok bilgi var.

Sevgi & Saygı

ocukhaftas60001.jpg

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,661
Kasımpaşa
Çocukluğumda çok nadir rastladığım bu dergiyi şimdi yeniden bu güzel tarama ile görmek beni o günlere-çocukluğuma- götürdü..
Şimdi çok eskimiş görünen bir sürü haber, öykü ve çizgi romanı nasılda keyifli okurdum..
Beni o günlere götüren sevgili dostuma binlerce teşekkür ederim..
Sevgilerimle..

stoktan

Guest
27 Nis 2010
613
970
Acıbadem - İstanbul
Çocukluğumun Doğan Kardeş'inde heyecanla okuduğun Yıldırım Kaptan (Buck Rogers) meğer yerli adını daha önce Çocuk Haftası'nda almış. George Tuska öncesi çizgiler...

Bunu öğrenmek hoş oldu.

12 Şub 2010
15,006
543,776
Oğuz Özdeş, zamanının en üretken yazarlarındandı. Tarihi romanlarını sırayla okumuştum, sürükleyici romanlardı, bir oturuşta bir kitabı biterdi.

Kemalettin Tuğcu okumak için mendilin el altında olmasına dikkat edilirdi. Öyle acıklıydı ki, Türk filminde bile bu kadar gözyaşı dökülmezdi:). Hayatta olup olmadığını bilmiyorum. Yaşamıyorsa Allah rahmet etsin. Az kitabını okumadım ortaokul yıllarımda.

Teşekkürler sevgili gulyabani, her paylaşımın bir iz bırakıyor.

figor

Kıdemli Üye
21 Tem 2010
164
58
Değerli Gulyabani,
Çocuk Haftası benim gibi belli bir yaşın üzerinde olan gençlerin :) düşünsel dünyasının oluşmasında çok büyük etkileri olan bir dergidir.O çocuk yaşlarımızda okuduğumuz tefrika roman ve çizgi romanlar ile elde ettiğimiz bilgiler ile hayal gücümüzü içinde yaşadığımız kısıtlı çevreden çıkarıp, evrenin sınırsızlığına açma imkanı bulduk.Bilim ve teknolojideki bir çok keşfin ve ilerlemenin, hayal gücü geniş insanlar tarafından gerçekleştirildiğini düşünürsek Çocuk Haftası, Doğan Kardeş, ve benzeri dergilerin zamanında ne büyük hizmetler yaptığı çok daha iyi anlaşılacaktır.
Sizden eğer mümkünse Çocuk Haftasının diğer sayılarını da paylaşmanızı rica ediyorum.Değerli emekleriniz için çok teşekkür ederim.