Çocuk Haftası Sayı 06 - 7 Şubat 1962

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Çocuk Haftası Sayı 06 - 7 Şubat 1962
Sahibi: Tahsin Demiray,
75 Kuruş, 28 Sayfa, 51 MB, CBR

Sayfada eğiklik düzeltmesi (deskew) yapmadım, hatta beyaz bir marj da vermek zorunda kaldım, zira ciltten çıkma olan bu derginin kenarları giyotinle biraz fazlaca tıraşlanmıştı. Deskew yapınca kenarlardan daha fazla görüntü kaybı oluyordu.

COCUK-HAFTASI-1962-Sub-06-kapak.jpg

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Ellerinize sağlık.
Çok kıymetli bir eser.
Çok teşekkür ederim üstadım saygılarımla.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu

Sayfada eğiklik düzeltmesi (deskew) yapmadım, hatta beyaz bir marj da vermek zorunda kaldım, zira ciltten çıkma olan bu derginin kenarları giyotinle biraz fazlaca tıraşlanmıştı. Deskew yapınca kenarlardan daha fazla görüntü kaybı oluyordu.

Üstadım sayfa eğriliklerini scantailor programı ile düzeltebilirsiniz. Output menüsü altındaki "Dewarping" seçeneği sayfa eğriliklerini düzeltmede üstüne olmayan bir düzenleyici. Taradığım dergilerdeki eğrilikleri bu menü ile tek tek düzenliyorum, bu yüzden yavaş ama tekrar düzenlemeye gerek kalmayacak şekilde ilerliyorum. Ya da bana öyle geliyor, dışarıdan gözleyenler daha doğru bir kanıda bulunabilirler :)

Not: Dilerseniz menünün nasıl işlediğine dair kısa bir resimli anlatım yapabilirim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Üstadım sayfa eğriliklerini scantailor programı ile düzeltebilirsiniz. Output menüsü altındaki "Dewarping" seçeneği sayfa eğriliklerini düzeltmede üstüne olmayan bir düzenleyici. Taradığım dergilerdeki eğrilikleri bu menü ile tek tek düzenliyorum, bu yüzden yavaş ama tekrar düzenlemeye gerek kalmayacak şekilde ilerliyorum. Ya da bana öyle geliyor, dışarıdan gözleyenler daha doğru bir kanıda bulunabilirler :)

Not: Dilerseniz menünün nasıl işlediğine dair kısa bir resimli anlatım yapabilirim.

İlginiz için teşekkür ediyorum, sevgili "Shoryuken" üstadım.

Aslında ben oldukça uzun bir süredir Photoscape'i kullanıyorum, hatta çok pratik yönleri olduğu için birçok işte Photoshop yerine Photoscape'i tercih ediyorum, bence bu yazılım tam bizler için tasarlanmış, yani kitap/dergi sayfalarını düzenlemek amacıyla. Ancak benim anlatmak istediğim şuydu: Deskew yapınca (Photoscape'teki adı "isteğe bağlı döndür") kenarlardan bir miktar doku kaybolduğu aklımda kalmış. Gerçi bunu önlemek için "döndür" seçilince açılan öngörüntü penceresinde default olan sol üst köşedeki "düzey kapalı" seçeneği yerine "döndür" seçeneği tıklanırsa bu olmuyor. Ama benim bilgisayda bu değişiklik sadece "öngörüntü" penceresinde gerçekleşmiş gibi oluyor, ama değişiklik asıl pencereye yansımıyor. Aslında sorun diğer seçenekle de dikkatli bir şekilde halledilir ve yeniden aynı renkte marj eklenerek halledilebilirdi, ama bu çok zaman alıcı bir şey. Bazı dergilerde yapıyorum, bazen de tembelliğime geliyor, yapmıyorum. Yine de bu dergiyi tararken beyaz bir marj verdim ki ileride tekrar ele alınıp düzenleme yapılabilmesi daha kolay olsun diye. Kısaca tembellik diyelim! Bir de söz konusu "öngörüntü penceresi" çok küçük, benim yaşımdakiler için bir işkence vasıtası. Halbuki "Scan Tailor" yazılımının deskew penceresi ne kadar harika, bütün ekranı kaplıyor ve tıpkı gemi dümeni gibi kocaman çevirme çarkları var. Dewarping özelliği de harika (gerçi "Fine Reader"'da da var) Ama Scantailor yazılımının da bir sürü sorunu var. Birçok kez sinirlenip yazılımı sildim, sonra tekrar yükledim. Dediğiniz gibi tek tek uğraşmak gerekiyor. Az sayfalı dergilerde makul olabilir ama birkaçyüz sayfalık dergilerde bir işkence haline gelebilir. Açık kaynak kodlu bu yazılımın daha çok geliştirilmesi gerekiyor bence (ama geliştiriciler pek çalışmıyorlar sanki). Sadece tekst içeren bazı kitaplarda onu kullanıyorum (tekst bloklarını her sayfanın tam ortasına getirmesi çok iyi bir özellik, bunu Fine Reader yapamıyor), ama dergilerde filan sürekli hatalar veriyor (Youtube'da bir iki anlatım videosu var, çok açık anlatmışlar ama pratikte öyle olmuyor). "Photoscape"in de birçok eksik yanı var bence. Mesela toplu düzenleyicide otomatik "deskew" özelliğini arıyorum (Fine Reader'da var mesela bu özellik). Ya da düzenleyici özelliğinde "kova" (renk doldurma) özelliği de olsaydı iyi olurdu. Bir de sayfaları toplu olarak ve önizlemeli olarak aynı boyuta kırpma özelliği (Bu da Fine Reader da var) Belki ilerideki versiyonlarında koyarlar. Kısaca üç-beş yazılımın en iyi yanlarını tek bir yazılımda toplayabilmek mümkün olsaydı, ne kadar güzel olurdu. İlerde olacağına eminim (Bilgisayarın DOS günlerini, Windows'un ilkel versiyonlarını kullandığımız günleri hatırlayınca!). Neticede birden çok yazılım kullanmak gerekiyor ama hangi yazılım(lar) olursa olsun çok yoğun emek istiyor.

Saygılarımla.

Not: Resimli anlatım çok iyi bir fikir. Zahmet olmazsa forumda, "resimli anlatımlar bölümünde" bulunmasında fayda olur diye düşünüyorum.

Son düzenleme: