KARA ÇOBAN - Dede Korkut/Mehmet Tekdal (Çocuk Haftası 251-280)

12 Şub 2010
15,006
543,758
file

Dede Korkut Hikayeleri eski Türk edebiyatının şaheserleridir. Mehmet Tekdal usta çizgileriyle resimlemiş.
Hikayelerin tümünde Dede Korkut'un millete duaları ve yaşanan olaylardan ders alınması dilekleri bulunur. Hikayelerde abartma, kendine yontma yoktur. Son derece gerçekçidirler. Bazı hikayelerde fantastik unsurlar vardır.
Saygılarımla.​

Moderatör tarafında düzenlendi:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,646
Gaziantep
İsmin başına "kara" sözcüğünü ekleme geleneği bir kez daha karşımıza çıktı.
İlk sayfanın çizimleri çok güzel.
Bakalım daha nelere tanıklık edeceğiz Haluk Bey sayesinde.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,234
Kamlançu
Türk edebiyatının şaheserlerinden birisidir Dede Korkut Hikayeleri. Diliyle, hikaye örgüsüyle, kavram ve değerleriyle bambaşkadır edebiyat tarihimizde. Bir benzeri daha yoktur...

Gündüz bakma şansım olmamıştı, biraz önce baştan itibaren okudum.
Edebi eserlerde cümlelerin akışı insanı daha bir bağlıyor, daha bir etkiliyor, kelimeler daha bir büyüleyici oluyor, o kanıya vardım. Çünkü hikayeyi okurken insanda oluşan haz maalesef -senin yerine düşünüp çizdikleri için- çizgilerde bulunamıyor...

Yalnız, Mehmet Tekdal çizimlerinin diğer Dede Korkut çizerlerinden farklı ve bir basamak daha yukarıda olduğunu da ifade etmem gerekir. Bir tek düşman askerleri İngiliz çizerlerin eserlerine benzettim, bunda da çizgi konusunda uzman olmadığım için yanılıyor olabilirim...

"Salur Kazan'ın Evi'nin Yağmalanması Destanı" ne kadar çizgiye aktarılabilirse o kadar iyi aktarılmış. Bize de bunu okuyup zevk almak kalıyor.

Teşekkürler Profesör üstadım. Sayenizde ömrümüzde belki de hiç haberimiz bile olmayacak eserlerle karşılaşıyoruz. Hakkınız ödenmez doğrusu...

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,186
Mehmet Tekdal'ın harika çizgileriyle sevdiğim yerden bir paylaşım...
Bu derlemenin tam arşivlik olduğu düşüncesiyle,
gönülden teşekkürlerimive saygılarımı iletiyorum.
Sağ olun, var olun!...

52308R.gif