Çocuk Alemi Yayını-1 (Afacan)

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
1944 yılında Hamid Şendur tarafından yayınlanmaya başlayan Çocuk Alemi dergisi, 15 kuruşluk satış fiyatıyla pek çok Amerikan çizgiromanına yer vermiştir.

Çocuk Alemi, orijinallerinin üzerlerinden itinasız şekilde çizilmiş Mandrake, X-9 Gizli Polis, Tarzan, İki İzci, Brick Bradford, Miki Fare gibi bilinen çizgiroman başlıklarının yanı sıra yayınladığı özel sayılarda bastığı çalışmaların orijinalitesini bozmadan okurlarına sunmuştur. Ayrıca Vatan İçin, Yeni Dünyalara Doğru, Tom Sawyer'in Maceraları, Afacan, Binbir Gece Masalları, Vatan Kurtaran Aslan, Demir Maske gibi belli bir çizgiroman kahramanına ait olmayan çizgiroman öyküleri de dergi sayfalarını doldurmuştur. Bu ufak ebatlı dergiyle sekiz adet özel sayısı, Çocuk Alemi Yayınları'nca çıkmıştır. Özel sayılardaki her kitap bir çizgiroman ve iki uzun öykü olarak hazırlanmıştır. Bunlar sırasıyla: Afacan, Tonguç, Radar, Dan Winslow/Don Winslow of the Navy, Yıldırım Şerif, Kaptan Marvel'in Oğlu/Kaptan Marvel, Prens Ali ve Deniz Aslanı'dır. Bunlardan Dan Winslow, ABD kaynaklı olup, Frank V.Martinek tarafından çizilmiş Don Winslow of the Navy başlığıyla bilinen ve uzun yıllar yayınlanmış bir çizgiroman bantıdır. Ayrıca Fawcett Comics tarafından aylık periyottaki dergileri yıllarca basılan ve yüksek satış grafikleri yakalayan Captain Marvel'de ortaya çıkmış olan Captain Marvel Jr. başlıklı çizgiroman serisi de Çocuk Alemi sayfalarına Kaptan Marvel'in Oğlu adıyla dahil olmuştur (Bakunin).

dWb5dD.jpg
W6Yn3m.jpg

Sayın "Profesör"ün dün paylaşıma açmış olduğu "Çocuk Alemi Haftalık Çocuk Gazeteleri"nin
son sayfalarında belirtilen cep boyutundaki kitapçıklardan 1.si "Afacan"...

Rb3XNZ.jpg

7VvYZP.jpg

4ZlDOp.jpg

Sayın "Profesör" şahsında tüm sevenlerine...

2015 yılının felaketlerden, savaşlardan, kazalardan, hastalıklardan ve belalardan uzak;
Türk-İslam alemi yanında tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyor,
Çizgi Diyarı'ndaki tüm dost ve kardeşlerimin yeni yılını tebrik ediyorum.
Saygılarımla...

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
Güzel dileklerinizin gerçekleşmesi için
kendi adıma elimden geleni yapacağımı
belirtir (böyle bir ifade ilginç gibi geliyor
ama doğrusu herkesin elini taşın altına koyması
değil mi :) ), bu özel hediyeyi memnuniyetle
alıp inceliyorum "Sarkomer" hocam,
teşekkürler, sevgi ve saygılarımla.

12 Şub 2010
15,006
543,638
Evvela 2015 yılı dilekleri ve kutlaması için teşekkür ediyor ve aynı dilekleri tekrar ediyorum.

Bu Afacan farklı bir Afacan,

Anti kahraman çocuk çizgi romanı,
Hep kuyu kazan ve hep kendi kazdığı kuyuya düşen bir çocuk kahraman
Afacan adı ilk kez böyle kullanılıyor; genelde sevimli ve yaramaz çocuktur. Ama burada kızılacak bir karakter, antipatik de denebilir
İyi tarafı şu ki, her macera sonunda dersini aldığını ve pişmanlığını dile getiriyor

Tarama ve düzenlemeden söz etmeye gerek yok; klasik Sarkomer kalitesi, yani koy sepete

Konya da, Kıbrıs gibi koruma altına alınması zorunlu olan beldelerden
Bunca değerli kitabın olduğu beldeler üst seviyede hassasiyetle korunmalı

Yeni yıldan umutlu olmak için gerekli inanca sahibiz
Sarkomer hocayla birlikte nice Diyar'lı dost sağlamakta, beslemekte bu inancı
Sağlığa, iyiliğe, dostluğa, mutluluğa doğru nice yıllara
Şükranla, saygıyla sevgiyle...

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,071
Afacan'ın içinde "Kaptan Marvel'in Oğlu" ve "Prens Ali" de var....
Elinize sağlık,teşekkürler.

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,722
Yıllar önce açılmış bir konu.
Bu konuya yıllar sonra kuru bir "like" yetmez diye düşünerek mesajımı yazıyorum.
Bazı dergiler vardır birilerinin koruması,saklaması ve anlatması gerekir.
Buda tam öyle bir dergi işte.
Bilgi ve paylaşım için teşekkürler Sarkomer.
Profesör'ümüzüde saygı ile aniyorum bu vesile ile.