CLASSICS ILLUSTRATED - 019 - Huckleberry Finn (Samuel L. Clemens)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,316

CLASSICS ILLUSTRATED - 019 - Huckleberry Finn
Samuel L. Clemens (Mark Twain)
Serideki Sıra No: 019
Eser: Samuel L. Clemens (Mark Twain), roman (1884)
Resimleyen: Frank Giacoia
Yayıncı: Gilberton Company (ABD)
Yayın tarihi: Ocak 1945
Dili: İngilizce
Fiyatı: 15 ¢
Türkiye Fiyatı: 76 Kuruş ("Frenç-Amerikan Kitap Evi")
Period: Albümler o dönemde yılda 8 kez çıkıyordu
Tıpkı Çekim, minimal müdahele, 122 MB, 2000px, 300 dpi, 52 sayfa, CBR

CI_19_Hcklbry_Fnn_kpk.jpg

(Mega)
(MediaFire)

"Classics Illustrated" serisinin "19" sıra numaralı çizgi romanı "Huckleberry Finn" Amerikalı yazar, mizahçı "Samuel Langhorne Clemens"in 1884 yılında yayımlanan romanının bir çizgi roman uyarlamasıdır. Samuel L. Clemens bilindiği gibi eserlerinde "Mark Twain" takma adını kullanırdı. Romanın uzun adı "The Adventures of Huckleberry Finn"dir (Huckleberry Finn'in Maceraları) ve kitap ABD'den önce İngiltere'de basılmıştı. "Mark Twain"in 1876'da yazdığı "Tom Sawyer"in Maceraları" romanının devamıdır. Romanlardaki karakterler "Tom Sawyer" ve "Huckleberry Finn" arkadaştırlar ve başka romanlarda da bir araya geleceklerdir. Her iki roman da 19. yüzyılın ortalarında "Mississippi Nehri" boyunca yaşayan insanların ve çevrelerinin renkli bir tasvirini yapar, yani 'Güney'i anlatır (Mark Twain de zaten Güney eyaletlerinden Missourilidir). Roman, "Huckleberry Finn"in ağzından anlatılır.

Ne yazık ki bu albümden 2 yaprak (4 sayfa) koparmışlar.Sayfalara numara koymamışlar, bu nedenle hangi sayfalar olduğunu tam tespit edemedim. İnternette dolaşan diğer versiyonundan eksik sayfaları tamamlamak istedim, ama netteki 19 numaralı "Huckleberry Finn", daha eski yıllara ait (Classic İllustrated'in adı daha "Classic Comics"ken) "Zansky"nin çizdiği bambaşka bir versiyonmuş, bu nedenle eksik sayfaları tamamlayamadım. Buradaki versiyonu "Frank Giacoia" resimlemiş, "Frank Giacoia" Marvel için de çalışmış, "Captain America"yı çizmiş, Frank Ray ve Phil Zupa takma adlarını da kullanmış.
Hepinize iyi okumalar.

Orijinal romanın ilk baskısı ile bazı Türkçe baskılarının kapakları
Yay_n1.jpg

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
Çocukken bana çok yakın gelmişti Huckleberry Finn,
hiç unutmamıştım ismini. Bilemem ama çok okunup
bir klasik olduğuna göre çok kişi kendini bulmuştur onda...
İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur:)
Teşekkür ederim sevgili üstat.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,621
İzmir

Teşekkürler sevgili scanfan.

Yazar hakkında bir ilginç ilave ben yapayım:
Samuel L. Clemens gençliğinde nehir teknelerinde çalışmış.
Nehir tekneleri suda ilerlerken, sığ yerlerde tehlikeye karşı derinlik ölçümü yapılıyormuş.
Bu ölçümlerde kullanılan birimlerden birisi de mark twain.
Mark Twain ''iki kulaç derinlik'' demek.
S.L. Clemens kitaplarında bu mahlası kullanmış.