Nadir film afişleri

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
139
822
Sevgili dostlar, nadir olarak gördüğüm,arşivime aldığım enfes film afişlerini paylaşıyorum.:)

Keyif ve mutluluklar sizlerle olsun, hiç yakanızı bırakmısın:)

c8jroczz5hqvy9z6g.jpg

z6wwccdzc38xi3w6g.jpg

pmg1rtz1pxaas4m6g.jpg

u2v6b0nj1441kt06g.jpg

qh0gvtig6zqlvjt6g.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Ateşten Gömlek
Muhsin Ertuğrul (1923)

"Muhsin Ertuğrul"un "Kemal Film" adına 1923'te çektiği bu "Kurtuluş Savaşı" filmi, "Halide Edip Adıvar"ın 1922 tarihli aynı adlı romanından uyarlanmıştı. Bu roman da zaten edebiyatımızdaki ilk Kurtuluş Savaşı romanıydı. Haliyle 1920'li yıllarda henüz "Latin Alfabesi" ortada yoktu. Filmin Osmanlıca eski afişi de kayıp olduğu için buradaki tanıtım ilânı 1932 yılında yeni Latin harfleri ile yapılmış. Filmde "Muhsin Ertuğrul"un yanı sıra "Bedia Muvahit" ve "Neyire Neyir" de oynuyorlar. Bu da "Kurtuluş Savaşı" konulu ilk Türk filmidir.

fz2keuzad74e8m66g.jpg

Not: Bu afişi daha önce sayın "büyük beyaz"ın başlattığı "Nostaljik Film afişleri.." başlıklı forumda da paylaşmıştım. İlginç olduğu için buraya da aldım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
139
822
Gücümüzü sizden alıyoruz arkadaşlar, sizlere keyif veriyorsa, başka bir alame götürüyorsa bu afişler, ne mutlu bana...

Afişler gelmeye devam edecek; içlerinde izlediğiniz- beğendiğniz filmler varsa yorumlarınızla, benim gibi film sever dostlara yol göstermiş olursunuz.. f