Afişler ve Kapaklar... (3)

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
4ptams.jpg

Film: A Town Called Hell, (1971) (Kansızlar)
Yönetmen: Robert Parrish & Irving Lerner

Ömer Muz ustamız Teks kapaklarından birindeTelly Savalas'ı diğerinde de
Robert Shaw'ı farklı kombinasyonlarla zenginleştirerek kullanmış.

r75auv.jpg

2jg5eo6.jpg

Film: Overland Pacific, 1954 (Pasifik Demiryolu)
Yönetmen: Fred F.Sears

1954 tarihli Pasifik Demiryolu film afişinin köşesini süsleyen illüstrasyonun benzeri,
1949 tarihli john Wayne'li film afişinde de kullanılmış.

8zfpk6.jpg

Film: The Fighting Kentuckian, 1949
(Kentaki Kahramanı)
Yönetmen: George Waggner

...ve kapaklar

9h48lt.jpg

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,598
hiçbiryerde :)
Tim Burton'un bir filmini izledim dün: Büyük Gözler.
Resim yapmayı seven ve yeteneği olan bir kadın ve bir şekilde resimlere kendi imzasını atarak satmaya başlayan kocası ile ilgili biyografik bir film. 'Resim'le ilgili şeyler düşündürdü tabii.
"Karaoğlan" dostumuzun paylaştığı 'şu benim 35 yaşım' serisini okurken de olduğu gibi Newland üstadın paylaştığı esinlenmeleri içeren resimlere baktıkça ah diyorum şöyle resim yapabilmek, film sahneleriyle oynamak, farklı enstantaneleri çizimlerle yakalayabilmek ne güzel olurdu.
Kimbilir belki ilerde diyelim ve bu resimlerin keyfini çıkaralım.
Teşekkürler üstadım.

12 Şub 2010
15,006
543,755
Yalansız konuşmak gerekirse, ben John Wayne'dan fazla hazzetmem. Şişirilmiş balondur benim için.

Telly Savalas, işte aktör derim...

Gel gelelim Stella Stevens'i görmekten oldukça hoşnut oldum:)

Çizgi romanın verdiği tadı filmlerden almıyorum
Ama NewLand ustanın bu paylaşımlarına tanık olduktan sonra, çizgi romancıların filmlerden epeyce ekmek yemiş olduklarına kanaat getirdim

Öğrenmenin yaşı yoktur:)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318
... ben John Wayne'dan fazla hazzetmem. Şişirilmiş balondur benim için....

"John Wayne"in filmlerde kendisine has çok abartılı, maço bir "yürüyüş şekli" vardı. Normal hayatında nasıldı bilmiyorum ama bana hep tuhaf gelmiştir bu yürüyüş tarzı. Sanki iki ayağı üzerinde yürümeyi sonradan öğrenmiş gibi bir yürüyüştü bu. Bu durum başkalarının da dikkatini çekmiş olmalı ki, onun ölümünden sonra çekilen birtakım başka sinema filmlerinde onun yürüyüşüne göndermeler yapılmış (belki de bir tür saygı duruşu, homaj). Aşağıdaki Youtube videosunda bu filmlerin bazılarından alınmış "John Wayne taklitleri" yer alıyor.

Not: "Kuş Kafesi" filminden alınmış 2'inci klipte "Robin Williams"ın ısrarı üzerine, "Nathan Lane"in John Wayne gibi yürümesi, en benzeyeni bence.

John Wayne Gibi Yürümek

John Wayne filmlerinde böyle yürüyordu

Son düzenleme:

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,077
Büyük bir emek,geniş bir hafıza ve büyük sabırla ortaya konmuş bir çalışma bazen böyle önemli çalışmalara teşekkürler bile kifayetsiz kalıyor.Emeğin için teşekkürler büyük usta.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,646
Gaziantep
John Wayne

Yalansız konuşmak gerekirse, ben John Wayne'dan fazla hazzetmem.

Aynı görüşteyim.Sırf bu adam yüzünden belki çok güzel olan filmleri izlemedim.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,517
Esas merak ettiğim; Zaten başkasından aşırdığın bir çizimi yeniden neden tekrar çizersin. Birinci resmi farklı bir yorumla sunuyor desek ve hoş görsek bile ikincisini, bu arda yukardaki örnekte hangisi ilk tam anlayamadım ama sanırım sağdaki ilk, hoş görmek pek mümkün değil. zaten kapak çizerliğini başakalarından aparma üzerine kurmuşsan ne diye hala aynısını çiziyorsun ki? Sanırım bunun sebebi farklı kaynaklardan kopya edilmiş olması.
Tommiks kapağının alt kısımlarındaki çizmeyi göremediğim için o kapak hakkında yorum yapamayacağım ama, Tom Braks kapağı orjinal film afişinden değil de kopyanın-ama kaliteli bir kopya, kopyasından Rebel'den yapılmış.
Böyle paylaşımlar için teşekkür eder, devamını beklerim.

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,155
John Wayne gerçek bir kovboydur ve o şekilde yaşamıştır.Amerika ve vahşi batı tarihi o olmadan yazılamaz ve anlaşılamaz.Holywood tarihi ha keza.Önemli filmlerinin çoğunu izlemiş biri olarak kendimi John Wayne'e karşı borçlu hissettiğim için bunları yazıyorum.Yürüyüşü, ata binişi, Winchestar taşıyışı, gülüşü, konuşması kendine has ve emsalsizdi.Bazı filmleri Amerikan Kongre kütüphanesinde muhafaza altına alınmıştır.Aklıma gelen bazı filmlerini yazıyorum.
1.Stagecoach (Posta arabası)
2.How the West Was Won(Batı nasıl kazanıldı.Vahşi batının tüm kuruluş hikayesi).
3.The Searchers.(Neredeyse folklorik bir epik destandır.)
4.Red River.(Kızıl Nehir.Gerçek kovboy dünyası.Belalı bir yolculuk.)
5.True Grit.(Oscar ödülü.Sonradan tekrar filme çekildi.Unutulmaz bir karakter yarattı.)
6.The Man Who shot liberty Valance(Liberty Valance'ı vuran adam.Batının medenileşmesi,gerçek aşk ve adamlığı öğretir.Çok önemli bir film.)
7.Howard Hawks üçlemesi."Rio Bravo", "El Dorado", "Rio Lobo".Arkadaşlık vefa, cesaret, insanlık, aşk, macera.Western zirvelerinden.
8.The Shootist.(Kanser olmuş yaşlı kovboyun son günleri.Göz yaşartır.O eski topraktır.Eğer silahı eline alması gerekirse tekrar alır.Son destanını yazar.)
O cüssesi gibi bir devdi.Vallahi çok kızarsa film setinde Dennis Hopper'a yaptığı gibi, mezarından kalkar 45'lik Colt'uyla ateş eder Mazallah!

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
Tom Braks kapağı orjinal film afişinden değil de kopyanın -ama kaliteli bir kopya- kopyasından Rebel'den yapılmış.

Rebel Basin adlı kitap filmlerden yaklaşık on yıl sonra yayınlanmış, çizeri Jerry Allison. Çizimin orijini 1949 tarihli afiş mi bilemiyorum ama öyle olsa bile, bence sonrasında hazırlanan afiş ve kapaklarda her çizer farklı renk seçimleri ve çizgi yorumlarıyla kompozisyona zenginlik katmış. Biribirinden etkilenen ve biribirinin devamı gibi duran işlerde genelde sonuç aşağdaki örnekteki gibi şaşırtıcı olabiliyor ve bir çizgisever olarak bana asıl keyif veren yönü de bu.

İki film afişi ve bir kapak... Ortak noktaları hem var hem de yok...

2r2c5r7.jpg

hemşinli

Aktif Üye
11 Eki 2014
224
677
arkadaşlar ne yalan söyleyeyim, bir kaç film dışında, kovboy filmleri bana her zaman kuru ve sıkıcı gelmiştir.. çizgi romanlarına bir lafım yok tabii.. :)

uluduz

Yeni Üye
4 Eyl 2013
83
258
Tartışmalarınıza şu şekilde katılabilirim.John Wayne sevdiğim biraktör değildir
değildir,ama iyi bir aktördür ve sayın Carson 10'un belirttiği gibi gerçek bir
kovboydur,Amerikan değerlerinin mutlak savunucusudur,western filmlerinin tartışılmaz oyuncusudur-diğer filmleri için aynı şeyi söylemeyeceğim-sinema tarihinde en çok şu sözle anılır.''Westernler sinemacılık işinde,sanata her şeyden çık yakın olan türdür.''Vahşi Batı'yı o ve onun gibiler yüzünden sevmiyor muyuz zaten.?

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
140
823
Biraz abarttım, kekini kabarttım, ortaya bu çıktı.. NewLand'ın kulaklarını çınlatmış olayım..:)

20hrbf4.jpg

21b6fb4.jpg

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,755
Eline sağlık sevgili Sadık Mustafa
Hele posta arabası muhteşem olmuş

Gözlerim Stella Stevens'ı aradı çiziminde:)

Sadık Mustafa

Süper Üye
1 May 2014
140
823
Teşekkür ederim Haluk abi, Hayatımda ilk defa vahşi Batı çizmeye çalıştım. Alışmışız yıllardır elde kılıç- kalkan çizmeye:)

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Çok güzel olmuş. Eline sağlık.
Bence devam edebilirsin. Gayet başarılı olmuş.
Bir Western karakterinin macerasını çizmelisin.
Mesela bir Teks okusak hiç fena olmaz doğrusu.
Borax vardı, Fikret Kol'un hayalet kovboyu. Onu aklıma getirdi.
Onu bizimkiler çiziyordu. Çok da güzel yapıyorlardı.
Düşünüyorum da neden olmasın. Girişimde bulunmak lazım.
Bunlar tek bir sayfada kalmamalı diye düşünüyorum.

Tabi bu ayranın çok su kaldıracağını da biliyorum. Benimkisi temenni.

Son düzenleme:

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
Biraz abarttım, kekini kabarttım, ortaya bu çıktı.. NewLand'ın kulaklarını çınlatmış olayım..:)

:)... Ellerine sağlık, vahşi batı klişelerini içinde barındıran tam kıvamında bir çalışma olmuş. Afişteki durağan cenaze arabası yerine, Kızılderili saldırısıyla doludizgin yol alan posta arabası tercihi de ayrı bir dinmizm katmış çizime.

Telly Savalas, Yeşilçam'ın güzel kız-yakışıklı erkek furyasında bizi şaşırtan tipi ve filmin başrol oyuncusunu bile gölgede bırakabilen çok rahat rol kesme kabiliyetiyle hatırladığım bir aktördü.