Hal Foster'den Sevgilerle... (3)

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
14e9uhj.jpg

Panelin kapak versiyonları

2movx3k.jpg

Sy Barry (Kızılmaske, Orman Karakolu)
dbgtpj.png

Suat Yalaz (Kaan)
hvwdwi.jpg

Suat Yalaz (Karaoğlan)
25sxzqw.jpg

Suat Yalaz (Karaoğlan)

1dyl1z.jpg

EsseGesse (Kaptan Swing, Gök Gürültüsü Koyu)
5yagra.png

Suat Yalaz (Karaoğlan)
23jgv12.jpg

Suat Yalaz (Karaoğlan)
skz3g5.jpg

Ayhan Başoğlu (Malkoçoğlu, İntikam Yemini)
osgx0y.jpg

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,447
hiçbiryerde :)
Bu güne kadar gördüğüm
kahramanlar arasında en
tutulan "judo" hareketi
sanırım ilk resimlerdeki
hareketmiş. Hareketi yapmayan
kahraman kalmamış yani:).
Çeşitlilik açısından zengin
esinlenme çalışmalarını
bu paylaşımda görüyoruz
Çok keyifli bunları izlemek.
Var olun Newland üstadım.

12 Şub 2010
15,006
543,719
Benzer her vesile ile açıklama yaparak, resim sanatı yönünden hiç bir şekilde ahkam kesmiş oluyor anlamına gelmemek üzere
Ama çizgi roman okuyucusu olarak bana o anı yaşatan ve o sahnenin içine çekmekte başarılı olmak yönünden değerlendiriyor, şahsen hissettiklerimi ifade etmeye çalışıyorum.

Su altında sırt üstü pozisyonda Hal Foster çiziminin tablo güzelliğine mukabil, Suat Yalaz çizimi beni de su altında o pozisyonda daha fazla hissettiriyor.

Hal Foster'ın ilk 2 karede su altı pozisyonundaki mimikler duruma uygunken sırt üstü pozisyonda nefesini kamıştan alan suratın duvara asılı tablodaki gibi mimiksiz hali bana doğal gelmiyor. Dudaklarda en ufak bir sıkılma yok. O pozisyondaki Karaoğlan bana daha duruma uygun gibi geliyor. Baltanın göğüste emniyete alınması da, kahramanımızın han odalarında kılıcı başının üzerindeki tavana saplayıp öyle uyumasına uygun bir hareket tarzı olarak iyi düşünülmüş gibi geldi.

essegesse'de Swing'in o pozisyonda bırakın saçlarını, başlıkta en ufak bir kaykılma bile yok. Blöf'ün kabak kafası olduğu için tamam ama ne varsa gene Gamlı Baykuş'ta var:). Eliyle şapkasına sahip çıkıyor.

NewLand ustayı zevkle izlemeye devam:88:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
Teşekkürler NewLand, gözünüze sağlık.

Benim dikkatimi de en baştaki Zagor kapağı çekti... Cengiz Abimiz, resme baka baka bile çizememiş. :(

(Kur'an kötüyü konuşmamayı öğütler ama özensizliği insanlara söylemek, gelişebilmek için zorunludur diye düşünüyorum.)

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,746
İstanbul
NewLand üstadımın bu paylaşımı da öncekiler gibi olağanüstü tespitler içeriyor. Ufuk açıcı bu paylaşımlar için teşekkür ederim,

Su altındaki üç karenin bizim ustalar tarafından kullanılması biraz tereddüt yaratıyor bende. Bir figürden, tek bir enstantaneden esinlenmeyi anlıyorum ama böyle ardışık üç panel kullanılınca biraz kolaya mı kaçılıyor acaba demeden de edemiyorum. Böyle olunca öykünün de bir düzeyde alındığı izlenimi uyanıyor bende. Elbette her işi dönemiyle, o döneme özgü koşullarda değerlendirmek gerekiyor.

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
Elbette her işi dönemiyle, o döneme özgü koşullarda değerlendirmek gerekiyor.

Yaşadığımız coğrafyanın tarihsel genlerinde bulunan resme, heykele vb. mesafeli duruşu da içine katarak belki de...:) Alakasız gibi görünse de ben bu konuya futbol üzerinden açıklık getirmek istiyorum.

Biz nasıl ekol oluşturmuş bir çizgiroman ülkesi değilsek, futbolu çok sevsek de ne yazık ki üst düzey bir futbol ülkesi değiliz. Ama bunun için çok çabalıyoruz. Futbolumuza üst düzey futbol ülkelerinden önemli oyuncuları monte ediyoruz. Kendi ayaklarımız üzerinde durmasını öğrenebilecek miyiz bunu zaman gösterecek.

Eli öpülesi çizerlerimiz yıllar önce bu yolu denemişler ama şu veya bu şekilde bir üst lige terfi edememişiz. Umarım futbol konusunda tersi olur. :)

hemşinli

Aktif Üye
11 Eki 2014
224
677
Hal foster yerli-yabanci birçok çizere ilham kaynaği olmuş, dünyaca ünlü, önemli bir çizerdir.. Resimlerini çok gördüm, fakat çizgi romanini hiç alip, okumadim..

Burada önemli bir konuya değinmek istiyorum; bir çizgi romanda, çizgi ne kadar güzel olursa olsun, senaryo ve anlatim üslubu iyi değilse o çizgi romanin sadece resimleri güzeldir, macerasi ise kötüdür..
Ben şahsen resimleri güzel olup ta, senaryo ve anlatimi kötü olan bir çizgi romani, sadece resimlerinin güzelliği için almak istemem..
çizgisi belirli bir kalitede olup, öykü, senaryo ve anlatimi iyi olan bir çizgi romani ise kaçirmam.. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
44,000
denize sıfır
Diyarımızın zenginliği bunlar.:)
Gıpta ile izliyorum, arsızlık yapıp yenilerini görmeyi çok istediğimi belirtiyorum.
Elinize sağlık, çok teşekkür ederim.:)

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Diyalektiğin Yasası

Diyalektiğin yasası; HERŞEY BİRBİRİNDEN ETKİLENİR, HERŞEY BİRBİRİNE BAĞLIDIR.

Önenli olan çizgi ve konuyu kendi özgün potasında eritebilmektir.
Suat Yalaz'ın yaptığı budur.
Bazı çizgilerin alıntı olması ustalığından hiçbir şey kaybettirmez.

Türk çizgiromanına KARAOĞLAN'ı kazandırmış olması bile takdire şayan(layık) bir başarıdır.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Konunun tekrar gündeme gelmesi dolayısıyla Newland dosta selam söyleyeyim.
Tekrar aktif olduğunu görmeyi çok isterim.
Keyifle takip ediyordum açtığı konuları... :)

abboritta

Süper Üye
12 Ara 2020
630
3,284
Hal Foster'dan Sevgilerle...

demeden önce birkaç şey yazmak isterim.

Öncelikle bilmediklerimizi bilebilir hale getirmede vasıta olmuş üstatlarımıza teşekkür ederim.

Karaoğlan kapaklarında müstehcenlik olduğunu biliyoruz

ama Kara Murat gibi başka kapakları görünce bu kapak bile edepli kalabilmektedir.

Karaoğlan kapak çizimlerinde çenenin neden böyle vurgulu yapıldığını bilmiyoruz.
soos3Uru_o.jpg

veya Asya Kaplanı derken tam olarak hangi iri pisi pisiden bahsedildiği bilinmemektedir.

veya Ben Hur gibi tarihi filmler dışında Maymunlar Gezegeni film serisinin neden Karaoğlan kapak çizimlerini etkilemiş olduğunu bilmiyoruz.
J7TDQxr7_o.jpg

Tabi özellikle Yavaşça kapaklarında Esteban Maroto'nun çizimlerini gördüğümüzü biliyoruz.
oTJiGFSF_o.jpg

veya Bayırın Gülü isimli karakterin çizimlerinde Amerikalı çizerlerin etkilerinin olabileceğini biliyoruz.
swxaQgqN_o.jpg

Peki, bize göre neden Hal Foster bir üstattır? Örneğin şu çizime bakalım, runik taştaki detaylar neredeyse bir fotoğraf gibidir. Üstat herhalde ilgili taşları yerinde incelemiştir. Üstat runik harfleri bile detaylı şekilde çizmiştir. Tabi İngiltere'de Hıristiyanlık dönemi betimlenmiş taşlar da aynı şekilde neredeyse fotoğraf gibi detaylı işlenmiştir.
IpPqL44Z_o.jpg

Biraz tarihe meraklı olan bile bunun hangi medeniyete ait olabileceğini bilecek kadar detaylı çizimler Üstat'ın çizimlerinde görülmektedir.
C2tkBG66_o.jpg

Sadece tarih değil mimari detaylar bile harika şekilde işlenmiştir.
UoS7cerV_o.jpg

Dolayısıyla üstatın çizimlerinden etkilenilmesi değil de etkilenilmemesi tuhaf olurdu:

amjAzfyO_o.jpg

DB55JRWl_o.jpg

yfiPY5ps_o.jpg

FqjJauBH_o.jpg

AHqVqX6h_o.jpg

NpcRPAxh_o.jpg

MMrfcGdU_o.jpg

44mjx8n3_o.jpg

hXyKIsTF_o.jpg

ihSLNy1g_o.jpg

754mhdmK_o.jpg