Film Sahnesinden Kapağa…(4)

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
33a44fd.jpg

Film: Hannie Caulder (İntikam Meleği), 1971
Yönetmen: Burt Kennedy

2f0ga3c.jpg
2qx5c7k.jpg

zn5w7n.jpg

Film: Drum Beat (Silah Başına), 1954
Yönetmen: Delmer Daves

2njx7b8.jpg
condh.jpg

11twi8p.jpg

Film: Kings of the Sun (Güneşin Kralları), 1963
Yöneetmen: Lee Thompson

1zntxzt.jpg

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,880
52,458
Kendi Koltuğunda
Tek kelimeyle helal olsun nasıl buluyorsunuz bu karşılaştırmayı aynı bire bir benzerlerini nasıl araştırma yapıyorsunuz bir püf noktası varmıdır bunun?..

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
... nasıl araştırma yapıyorsunuz bir püf noktası varmıdır bunun?..

Teşekkürler poli23...

Sokakta haşarılık yapmanın haricinde tek eğlencesi çizgiromanlar ve sinema olan, sonra da istikametin İyigün Yayınlarının Jules Verne
kitaplarına evrildiği bir çocukluk düşünün. Bizimkine ÇR veya kitap okumak, film seyretmek değil yalayıp yutmak denirdi, o derece bir tutkuydu
her ne hikmetse. :) Bünye öylesine gaza gelmeye meyilli hale dönüşmüştü ki bir film afişi yüzünden sinema önlerinde az çizgiroman feda edip,
çıkışta lanetler okuyup, giden dergiler için az karalar bağlamadık; Tommiks’in kahraman arkadaşı diye pazarlanan Kit Taylor’u, ha bugün ha
yarın karşılaşacaklar diye az okuyup hayıflanmadık… :)

Bu tutkulu günler belli ki farkında olmasam da kalıcı izler bırakmış hafıza denen harddiskte. Belki de yıllar sonra bi’şeylerin acısını çıkarıyorumdur
kimbilir… Ama her halükarda kendi adıma akıllı işi olmadığını kabul ediyorum...:)

...Bilindiği gibi çizgiler üzerinden ' resim - resim /foto /... ' benzerlikler bulmak fazlasıyla kolaydır… Çünkü al herhangi bir resmi, diğer'ler'iyle ' - resim /foto /... ' karşılaştır,... ya da zorlanılıyorsa, Google Chrome -> Görseller -> Görselle ara -> [ Görseli buraya bırakın -> ( drag drop ) Dosya yükleniyor ] Görsel yükleyin -> Dosya Seç -> Aç -> Dosya adı: -> Aç -> Dosya yükleniyor,... ya da daha da zorlanılıyorsa ' aslen karşı olmamıza rağmen itiraf etmeliyiz ki en güzeli... : ) ' bu işleri fazlasıyla yapan bazı platformlardan kökeni binlerce yıl eskilere dayanan Copy -> Paste ve her üç yöntemin hangisiyle yapılmış olursa olsun şipşak işlem tamam... : )

İşin latifesi bir yana, ben bilgisayarı kendi çapında ancak ihtiyacını görebilecek kadar kullanabilen biriyim. Eğer alıntıda iddia edildiği gibi bu işi
aziz Google Chrome , bir el şıklatması şipşak işlem tamam halledebiliyorsa bazan iğneyle kuyu kazar gibi harcadığım günlere gerçekten yanarım;
yok eğer ben görseli yayınlayıp altına verdiğim bilgiler ışığında bulabiliyorsa o zaman aziz Google Chrome'un ne dediği kimin umurunda... :)

Ha bir de Copy -> Paste vardı, eğer o yabancı bazı platformlar bizim yerli çizerlerimizin gerçekten izini sürüyor ve üzerinde benzer çalışmalar
yapıyorlarsa, bi zahmet hangisi olduğunu biz de bilelim de hem teşekkür mesajları yazıp saygıda kusur etmeyelim, hem de boş yere mirror link
yaratıp komik duruma düşmeyelim. :)

Neyse, bu konu başlığında birçok arkadaşın çalışmaları var, demem o ki bu tür ince göndermelere ve bunca paylaşımın üzerini bi' kalemde karalayıp
atmaya gerek yok; ölümlü dünya, geldik gidiyoruz. Sonuçta şunun şurasında çizgiler üzerinden bir tatlı huzur almaya gelmişiz, gerisi laf-ı güzaf... :)

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,146

İçimden bu şarkı geçti.
Şu an büyük bir keyifle dinliyorum,yazınızı aynı zevkle tekrar okuyorum.
Harika işler yapıyorsun sevgili dostum.
Bunları bir araya getirmek için titiz olmak ve dikkatli göz lazım.
Emeklerin için teşekkür ederim.

12 Şub 2010
15,006
543,766
Teşekkürler poli23...

Sokakta haşarılık yapmanın haricinde tek eğlencesi çizgiromanlar ve sinema olan, sonra da istikametin İyigün Yayınlarının Jules Verne
kitaplarına evrildiği bir çocukluk düşünün. Bizimkine ÇR veya kitap okumak, film seyretmek değil yalayıp yutmak denirdi, o derece bir tutkuydu
her ne hikmetse. :) Bünye öylesine gaza gelmeye meyilli hale dönüşmüştü ki bir film afişi yüzünden sinema önlerinde az çizgiroman feda edip,
çıkışta lanetler okuyup, giden dergiler için az karalar bağlamadık; Tommiks’in kahraman arkadaşı diye pazarlanan Kit Taylor’u, ha bugün ha
yarın karşılaşacaklar diye az okuyup hayıflanmadık… :)

Bu tutkulu günler belli ki farkında olmasam da kalıcı izler bırakmış hafıza denen harddiskte. Belki de yıllar sonra bi’şeylerin acısını çıkarıyorumdur
kimbilir… Ama her halükarda kendi adıma akıllı işi olmadığını kabul ediyorum...:)

Toplumda insanların homojenliğini sağlayan bugünkü iletişim vasıtalarının mevcut olmadığı 40-50 yıl öncesinde bile ve coğrafi olarak en az bin kilometre mesafedeki Teksas Tommiksçiler arasındaki bu benzer duyguların bilim adamlarınca incelenmesi gerekir.

NewLand dostumun anlattıkları, Tommiks-Kit Taylor bağlantısına kadar tıpa tıp aynı...

Sadece, bunun " akıllı işi olmadığı " görüşüne katılmıyorum:).

Sevgili poli23 dostumun sorusuna ben şu tahminde bulunacaktım
Sevgi
Çizgi roman sevgisi
Tutkulu sevgi

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Ernest Borgnine'ı görünce belleğimin hata payının arttığını fark ettim birden.. Ernie diye aklıma geldi de, Borgnine'ı bir türlü çıkartamadım önce.. Neden sonra IMDB imdadıma yetişti... Lakin, her zaman imdada yetişecek bir kaynak bulmak mümkün olmuyor. İster Google amca, ister bir başkası el altında olsun, bir resmin zihinde bir çağrışım yapması başka, onun izini sürmek başka, benzerlerini ve esinlenmelerini keşfetmek bambaşka... "Birikim" dediğimiz şey hanede olmayınca birisi elinden tutup önüne kadar götürse bile göremeyebilir insan baktığı şeyin ne olduğunu. Özetle, eğitimli göz ile işlek bir zihne ihtiyaç var sizin yaptığınızı yapabilmek için. Bu da hiç hafife alınacak bir şey değil...

Teşekkür ediyorum Newland...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,633
Bu tür paylaşımlara bayılıyorum, sonrasındaki yazılanlardan da keyif alarak bilgi sahibi oluyorum.

Teşekkürler üstadım.

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,148
İSTANBUL
Bir kaç tanede benden olsun :)

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,621
38,373
izmir
Çzigiroman kapaklarının birçoğunun film afişi veya sahnesinden olduğunu daha önceden duymuştuk. Tabi ki hangi kapağın hangi sahneden esinlenilerek yapıldığını görmek heyecan verici. Teşekkürler.

machine_code

Kıdemli Üye
30 May 2015
150
703
2ekkhvp.png

Gerçekte, tarafımızdan Petrosian tarzı ' konumsal ' bir oyun stili benimsenilmesine rağmen, her nedense oyunlarımız her zaman " atak oyunun iki dehası " nın ' Alekhine - Tal ' oyunlarına dönüşmüştür...Fakat bu konuda yapılacak hiçbir şeyin olmadığını da artık çok iyi biliyoruz...Çünkü bu belki de çözülemeyen bir denklem,...ya da bu bir doğa kanunu,...bilemiyoruz açıkcası...

Neyse, bu konu başlığında birçok arkadaşın çalışmaları var, demem o ki bu tür ince göndermelere ve bunca paylaşımın üzerini bi' kalemde karalayıp
atmaya gerek yok;

Her neyse...Sevgili Agatha Christine, The Elephants Can Remember adlı romanında ne diyordu_?...

" Old sins have long shadows. "

Haliyle mazi, hiçbir zaman, terkedilemeyen bir sevgilidir...İlk aşktır çünkü...İnsan hep ilk aşkına döner durur çünkü...

Kısacası bu açıklamanız, eski topraklardaki eski bir hikayenin yeni bir versiyonundan başka hiç bir şey değildir...Eskisi ne idi_?...

O değersizleştirmeye çalıştığınız başlıkta Tommiks-Teksas üzerine yaptığım eğlenceli paylaşıma bile gibi "garip" bir açıklamayla muhalefet şerhi koyan, diğerlerine haydi haydi koyacaktı, koymuş da... şaşırmadım...

Çok değerli olduklarını iddia etmedim, zaten böyle algılansın diye de yapmadım ki... Ama insaf edin , "comics'lerle bir-kaç saat için ilgilendim bunları buldum" diyerek aşağılanmayı hak eden değersiz şeyler miydi bu kadar emeğin karşılığı..

Ne mazide ve de ne hâlde, hiç kimsenin paylaşımına, ne " değersiz " dedik, ne " aşağıladık ", ne " muhalefet şerhi " koyduk, ne de " bir kalemde " karaladık...Bu atide de böyle olacaktır...Fakat ' talep edilirse ' ati için ' takdir edersiniz ki ' kanıt veremesekte, mazi ve hâl için bunun kanıtlarını da sunmaya hazırız...

Fakat alınganlık ta hiç umurumuzda olmaz açıkcası...Neden_?...Çünkü nasıl ki biz, hiç kimseye alınmıyorsak, hiç kimse de bize alınamaz...

Burada " ince göndermeler " diye de bir şey yok, çünkü;

Kendisi de benzer işler yapan biri, yekdiğerine niçin gönderme yapsın ki_?...

Yoksa o biri, kendisinin benzer paylaşımlarınıda mı " bir kalemde karalayıp " atıyor_?...

Alıntı

Her neyse...Bilindiği gibi çizgiler üzerinden ' resim - resim /foto /... ' benzerlikler bulmak fazlasıyla kolaydır, dehşetengiz bir ressam ya da kompozisyonların büyük üstadı falan filan olmakta pek gerekmez...Neden_?...

_ Çünkü al herhangi bir resmi, diğer'ler'iyle ' - resim /foto /... ' karşılaştır,... ya da zorlanılıyorsa, Google Chrome -> Görseller -> Görselle ara -> [ Görseli buraya bırakın -> ( drag drop ) Dosya yükleniyor ] Görsel yükleyin -> Dosya Seç -> Aç -> Dosya adı: -> Aç -> Dosya yükleniyor,... ya da daha da zorlanılıyorsa ' aslen karşı olmamıza rağmen itiraf etmeliyiz ki en güzeli... : ) ' bu işleri fazlasıyla yapan bazı platformlardan kökeni binlerce yıl eskilere dayanan Copy -> Paste ve her üç yöntemin hangisiyle yapılmış olursa olsun şipşak işlem tamam... : )

Yorum_i

Machine ve Code bir aradaysa o bizim eski dostumuzdur...

Esinlenme dereceleri Machine_Code'un dediği gibi derecelere ayrılabilir.

Yorum_j

Machine_Code üstadım çok keyifli çalışmalarını hep büyük bir alçakgönüllülük eşliğinde sunuyor. Bu çalışmaların kolayca yapılabileceğine işaret ediyor.

Yorum_k

atmaya gerek yok;

Birinde Machine_Code' un dediği gibi esinlenmeler " derecelere ayrılabilir ", diğerinde Machine_Code, " çok keyifli çalışmalarını hep büyük bir alçakgönüllülük eşliğinde sunuyor. ", yekdiğerinde Machine_Code " ince göndermeler " yapıyor ve " bunca paylaşımın üzerini bi' kalemde karalayıp " atıyor...

Hangisi_?... : )

Alıntı

Her neyse...Bilindiği gibi çizgiler üzerinden ' resim - resim /foto /... ' benzerlikler bulmak fazlasıyla kolaydır, dehşetengiz bir ressam ya da kompozisyonların büyük üstadı falan filan olmakta pek gerekmez...Neden_?...

_ Çünkü al herhangi bir resmi, diğer'ler'iyle ' - resim /foto /... ' karşılaştır,... ya da zorlanılıyorsa, Google Chrome -> Görseller -> Görselle ara -> [ Görseli buraya bırakın -> ( drag drop ) Dosya yükleniyor ] Görsel yükleyin -> Dosya Seç -> Aç -> Dosya adı: -> Aç -> Dosya yükleniyor,... ya da daha da zorlanılıyorsa ' aslen karşı olmamıza rağmen itiraf etmeliyiz ki en güzeli... : ) ' bu işleri fazlasıyla yapan bazı platformlardan kökeni binlerce yıl eskilere dayanan Copy -> Paste ve her üç yöntemin hangisiyle yapılmış olursa olsun şipşak işlem tamam... : )

Alıntı Kanıtı...

Bu iş, biraz bellek ' memory ', biraz da tesadüflerle ilerleyen bir süreçtir...Başka da bilinmesi gereken hiçbir şey yoktur...

i_ Herhangi bir resmi alıyoruz...Örneğin Zagor...

29onb5t.jpg

Bu resmi ' Zagor ' diğer'ler'iyle ' Teksas, Tommiks,...etc,... ' karşılaştırıyoruz...O da ne_?...MisterNO çok çok az da olsa benziyor gibi sanki, doğru mu_?...Fakat bellek ' memory ', karşılaştırmaya nazaran bu süreyi daha da kısaltabilir tabii ki...

syv9ee.jpg

i_0 Sanal alemde araştırmalara başlıyoruz ve t e s a d ü f e n aşağıdaki resimi buluyoruz...Buna ilk örnek diyelim... : )

20jg55h.jpg

i_1 Sonrasında aşağıdaki ' ve benzerleri ' çocuk oyuncağına dönüşür...

15db0b9.jpg

Kanıt ' i_0, i_1 '

Bu resim, bir çizgi roman platformunda paylaşıldıktan sonra, bir arkadaşımız tarafından ansızın, ' aniden, bir anda ' aşağıdaki resim paylaşıldı...Bu iş, bu denli zor ise, peki bu, nasıl oldu_?... : )

2e4hy4z.jpg

Peki ya sonra_?...

Bu:

oum69l.jpg

Şu:

35l97dc.jpg

Dikkat edilirse ' i_0' daki ilk örnek gibi veya benzeri ' tek bir resim bulunması bile yeterli...Ondan sonra, ' domino taşları misali ' bu, şu, o,...diye gider...

; -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu defa bir şey bulunamadığını varsayalım...Kısacası işte, zor bir şeyler olsun...

Fakat bu defada değişen hiçbir şey olmaz...Yine bu iş, biraz bellek ' memory ', biraz da tesadüflerle ilerleyen bir süreçtir...Başka da bilinmesi gereken hiçbir şey yoktur...

j_ Herhangi bir resmi alıyoruz...Örneğin Teksas...

8yru6r.jpg

Google Chrome -> Görseller -> Görselle ara -> [ Görseli buraya bırakın -> ( drag drop ) Dosya yükleniyor ] Görsel yükleyin -> Dosya Seç -> Aç -> Dosya adı: -> Aç -> Dosya yükleniyor,...

Adres çubuğuna da ' address bar ' bir şeyler yazıyoruz...Örneğin west, wild west, texas west, western, wild western, texas western...etc...

33fcjh5.jpg

Adres çubuğuna ' address bar ' niçin resim girildikten sonra bir şeyler yazıyoruz_?...Direkt yazılsa idi olmaz mıydı_?...Olmazdı...Neden_?...Çünkü, bu durumda, gereksiz bazı şeylerle ' Texas haritası, kovboylar, hoş kızlar,... ' uğraşmak zorunda kalırız ki, bunlar şu an için bizi ilgilendirmemekte... : )

2n16feb.jpg

" Benzer görseller " -> single -click

n6cen5.jpg

Burada da b e l l e k ' memory ' devreye giriyor...Neden_?...Şundan:

34t5zyw.jpg

Peki ya sonra_?...

Bu:

9t1i8m.jpg

Şu:

28rjz0k.jpg

O:

qs5jba.jpg

Önceki hikaye, öyle değil mi_?...Öyle...Kısacası ' domino taşları misali ' bu, şu, o,...diye gider...

; -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

k_ Ha, bir de en güzeli vardı değil mi_?...Artık ona gelebiliriz herhalde...

bg9vu8.jpg

2h2pnj6.jpg

v4b3uo.jpg

Eğer alıntıda iddia edildiği gibi bu işi
aziz Google Chrome , bir el şıklatması şipşak işlem tamam halledebiliyorsa bazan iğneyle kuyu kazar gibi harcadığım günlere gerçekten yanarım;
yok eğer ben görseli yayınlayıp altına verdiğim bilgiler ışığında bulabiliyorsa o zaman aziz Google Chrome'un ne dediği kimin umurunda... :)

Google aziz midir, şeytan mıdır, onu bilemeyiz, fakat o olmadığında elde iğne de yoktur sanki, öyle değil mi_?...

Bu yüzden de Google' ın umurumuzda olup olmaması, Google' ın pek umurunda olmaz gibi görünmüyor mu ki_?...

Ha bir de Copy -> Paste vardı, eğer o yabancı bazı platformlar bizim yerli çizerlerimizin gerçekten izini sürüyor ve üzerinde benzer çalışmalar
yapıyorlarsa, bi zahmet hangisi olduğunu biz de bilelim de hem teşekkür mesajları yazıp saygıda kusur etmeyelim, hem de boş yere mirror link
yaratıp komik duruma düşmeyelim. :)

Konunun, ' bazı platformlar tarafından ' yerli çizerlerin izinin sürülüp sürülmemesi ile ya da üzerinde benzer çalışmalar yapıp yapmadıkları ile hiçbir alakası yok...Bu forumdaki yazılarımızın tümü de incelense, bu konular üzerine tek bir harf bile bulunamaz...

İ ç t e n l i k l e...

Sevgiyle...