Çizgi Roman'da benzer kapak ve kareler...

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs

Bu başlıkta benzer veya tıpatıp aynı
çizgi roman kapaklarını paylaşacağım.
İnternetten resim bulma ve yüklemeyi becerebilsem
daha ne benzer kapaklar var!
Ben ancak elimdeki kapakları
taratarak Ertuğrul dostuma gönderebileceğim.
Bu ortak çalışma ile birçok ilginç kapakları görebileceksiniz.
Kapakların çoğu Yücel Köksal çizimi.

file
file

file
file

file
file

file
file

file
file
file

file
file

file
file

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,004
Sarıyer
Aynı kapaklar farklı yayınevlerinin eserlerinde kullanıldığından muhtemelen ayrı ayrı da bu işin emeğinin karşılığı alınıyordu. O zamanlar internet olmadığından araştırma yapmak çok kolay değildi belki ama sanırım yayınevlerinin elinde careta dostumuz gibi görsel hafızaya sahip kimse de yokmuş sanırım, yoksa böyle bir "pişti"ye bilerek izin vermezlerdi, maddi bir karşılığı yoksa tabii ki. Şöyle bir kurgu da olabilir; diyelim ki kapak 100 TL ye çiziliyor, "ağabey elimde çok sıkı bir kapak var ama daha evvel süper teks de kullandık, bıyık, sakal falan ekleyip, tekrar kullanalım sen bana 75 ver, sen paradan tasarruf et ben de zamandan kazanayım".

Gösterilen "azami" dikkat için, teşekkür ederim.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Rahmetli Suat Yalaz bey,
Bilirsiniz Karaoğlan film çekimlerine ara verdiği sırada
ani bir kararla Paris'e gitmiş ve bir süre
Karaoğlan çizim ve yayımlarına orada devam etmişti.
O yıllara ait anılarının bir kısmını özellikle de
Fransız ressamların bazı çalışmalarında
aynen burada paylaşılan benzer kapak çalışmaları gibi
kopyalar yaptığını hatta birçok kapağın da film karelerinden
ya da afişlerinden kopya yaptığını
kendisine laf sokmaya çalışan
bazı yayınevi sahiplerinin suratlarına karşı tokat gibi patlattığını,
şu anda yılını ve sayısı hatırlayamadığım
Karaoğlan dergilerinde birkaç hafta devam eden
bir anı yazısı olarak paylaşmıştı
Söz konusu Karaoğlan dergilerini
arşivimden bulunca paylaşırım.
(O dergilerin çoğunuzun arşivinde olduğunu tahmin ediyorum.
Zira ben de onları Çizgi Diyarı sitemizden indirdim.)
Emekleri için katkı sağlayanlara teşekkürler.
DEĞERLİ DOSTLARIM,
Rahmetli Suat Yalaz üstadımızın sözünü ettiğim
Anı yazısı Karaoğlan Lal Kitap Yalaz Prodüksiyon Sayı 21 - Ötügen'in Üç Atlısı
isimli maceranın 93-94 ve 95. sayfalarında yer almaktadır.

file

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Resim yüklemeyi bilmiyorum.Akıllı telefon kullanmıyorum.Scannerim yok.İnternette doğru dürüst yazı yazamıyorum.Çizgi romanlarım 3 yere dağılmış durumda.Yaşım 67.Mücbir sebeplerden bu çok sevdiğim konuya katkıda bulunamıyorum sayın abboritta...

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,669
İstanbul
Bu enfes konuda @caretta üstadımın paylaştığı görseller kaybolmuştu. Tamamını yeniledim. Bu vesileyle 9 yıl sonra bir kez daha teşekkür ediyorum üstadıma. Sağlık ve afiyet diliyorum.

Dostlar, adımızın da işaret ettiği üzere biz Çizgi'nin diyarıyız. Görsellik bizim için son derece önemli. Bu türden materyallerle beslenmiş konular hepimiz için son derece çekici. Hele hele bu paylaşımda olduğu üzere "esinlenme, alıntılama" içerikli konulardaki görseller konunun kendisi demek. Ama maalesef bu görseller aradan geçen yıllara dayanamıyorlar. Bu durumda elimizden geldiğince yenilemeye çalışıyoruz ama işte ne kadar yetişebiliyorsak o kadar...

Bu mesele ilgili dostların yardımına ihtiyacımız var. Bu yardım talebini içeren ayrı bir başlığı (ve anlatımı) fırsat bulur bulmaz açacağım. Ancak önden birkaç şey söylemek gerekirse:

• Önemli gördüğümüz bir görseli, paylaşımı yapan ya da ilgi duyup takip eden herhangi bir dostumuz "Wayback Machine"e atabilir.
  • Postimage gibi ülkemizde yasaklı olan ama VPN uygulamaları aracılığıyla erişilebilen platformlara yüklenen görseller yasaklı olmayan platformlara taşınabilir.
  • Çok beğenilen görseller ihtiyaç duyulduğunda yenilenmek üzere kişisel ekipmanlarımızda yedeklenebilir.
vs...

Akademisyenlere, yeni yetişip çizgi romana ilgi duyan kuşaklara, tüm çizgi roman severlere bu türden bir sorumluluk hissetmemiz lazım diye düşünüyorum. Çizgi Diyarı tek tek bizlerin iradesi dışında, geldiği nokta itibariyle bizi buna zorluyor. :)

Dediğim gibi bu mesele için fırsat bulur bulmaz konu açacağım. Şimdi burada çok uzatmayayım.

Suat Yalaz'la ilgili anıyı bize taşıyan Ahmet Abime (@HACILI) çok teşekkür ediyorum. Paylaştığı link kırılmıştı. Verdiği adresten ilgili sayfalara ulaşıp görsellerini konuya taşıdım. Kendisine de sağlıklı, keyifli nice seneler diliyorum.
Katkılarıyla konuyu zenginleştiren @abboritta üstadımıza teşekkür ediyorum.
Başlığa yorumlarıyla destek veren tüm dostlara teşekkür ediyorum.

Son düzenleme: