Teks Willer’de Aurelio Galleppini kapak çalışmaları,alıntılar ve esinlemeler

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,997
199ava.jpg
199b.jpg

259yoy.jpg
259a.

Callep iki kapak çalışmasında Başrolünde İtalyan sinemasının ve spagetti westernlerin tanıdık yüzü olan Franco Nero'nun 1966 yılında çektiği film afişlerinden esinlenir.
O yıllarda film dünya çapında ilgi görür,film dram yönü biraz daha ağır basan bir westerndir.
Burt, kardeşi Jim'i de yanına alarak yıllar önce babasını öldüren ve şimdi ise Meksika'da büyük bir otorite haline gelen Sisco'yu bulup öldürmek için yola çıkar. Sisco'nun yerini öğrenebilmek için birçok tehlike yaşayan kardeşler, asıl şoku, Sisco ile yüzleştiklerinde yaşayacaklardır. Sisco'nun onlara söyledikleri, olayların bütün akışını bir anda değiştirecektir.

Yapım: 1966 ~ İtalya
Tür: Western
Yönetmen: Ferdinando Baldi
Oyuncular: Franco Nero, Robert Widmark, Antonella Murgia.
Senaryo: Ferdinando Baldi
Yapımcı: Manolo Bolognini
Görüntü Yönetmeni: Enzo Barboni
Süre: 2 saat 35 dk
Robert Widmark daha sonraki yıllarda türkiyeye gelecek (1975)Cüneyt Arkın ile Üçkağıtçılar filminde oynayacaktır.

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,154
Vefalı Üstâd öncelikle geçmiş olsun.Umarım iyisinizdir. Yine güzel çalışmalar geliyor sizden. Bu
benzerliği nasıl yakaladınız? Bazen Tex spagetti Western'lere ilham vermiş, görüldüğü gibi
bazen de onlardan etkilenmiş.Kapak ve afişler muhteşem. Bu filmi de bulup izliycem. O yıllar ne
yıllardı. Biz çocuktuk.İtalyan, Amerikan hiç ayırdedemezdik. Hepsi "Kovboy Filmi" idi. Sergio
Leone'nin "İyi, kötü ve çirkin", "Birkaç Dolar İçin" "Bir avuç dolar" üçlemesi ile ve Clint Eastwood
ile ortaliğı yıktığı zamanlar. İyi kötü ve çirkin için Ennio Morricone'nin yaptığı efsane müzik
ıslıkla dilimize marş olmuştu. Cango (Django). Kötülüğü acımasız gülüşüyle gösteren Lee Van
Cleef. Unutulmaz Giuliano Gemma (Montgomery Wood) ve silahşorluk dersleri dilimize destan
olan "Day of anger" filmi.Yazlık sinemalar ve yaz geceleri.Gazozlar.Kendinize iyi bakın.

12 Şub 2010
15,006
543,709
Franco Nero filmlerine rastladım mı kaçırmam. Western, polisiye, casusluk, hepsi de güzeldir. Beni onu Teks'e de benzetirim. Biraz daha uzun boylu olsaydı Clint Eastwood'dan sonra en iyi Teks olurdu bence.

Galep de bu benzerliği kabul etmiş olmalı. Hemşerisi Franco Nero'nun o pozunu iyi değerlendirmiş.

Çizgi roman sevgin sadece okumak, arşiv yapmak değil sevgili vefalı dostum. On parmağında onbir marifetinle sana gıpta ediyor ve dostluğunla kıvanç duyuyorum.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,431
hiçbiryerde :)
Hayat insanlara onların beklediğini vermez genellikle.
Bu yüzden bir çok öğreti,olanları farketmemizi,bunu
nasıl yapabileceğimizi anlatmaya çalışır...
Böyle sürprizlerle dolu filmleri sevmemek elde değil.
Kapaklar ve film ne güzel görünüyor,bulup izleyelim şimdi...
Bir de söylemeden geçemeyeceğim,robert widmark yabancı ama bizden biriydi:)
işte nasıl anlatsam,cüneyt'le iyi ikili olmuştu,severdim,
oynadığı bir filmde,herhalde "üçkağıtçılar'dı,
bir otelin üst katlarından birinden havuza atlayış
sahnesini hatırlıyorum şimdi,çocuk aklımla çok hoşlanmıştım,
o yıllarda çok giderdim sinemaya,
hem fragmanlarını hem filmi defalarca izlemiştim...
Teşekkürler bu güzel muhabbet için vefalı kaptan...

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
391
9,657
İstanbul
Çok iyi yakalamışsın sevgili dostum Franco Nero'nun Cangosunu unutamıyorum Teksas adidıo arayalım bakalım film nasılmış Teşekkürler