Bayırgülü & Brigitte Bardot

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
265
1,450
Aslında daha önceden de görüp dikkatimi çekmişti, biliyordum ama bugün ertuğrul arkadaşın paylaştığı
141 sayılı Karaoğlan’ı görünce tekrar aklıma düştü.

Bu sayıda Bayırgülü'nün aniden Brigitte Bardot’ya dönüştüğü ilginç bir panel var.

ng29dt.jpg

Brigitte de kim ki diyenlere,

Milo Manara’nın yakın tarihte 25 suluboya tablosuyla saygı duruşunda bulunduğu,
Vadim'in Ve Tanrı Kadını Yarattı filmi sonrası dönem ikonuna dönüşen,
nam-ı diğer BB diye de anılan hatun kişi olduğunu kısa bir dipnot olarak düşelim.:)

333zhg7.jpg

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,623
hiçbiryerde :)
Popüler kültürün güzelliklerinden biri de bu gibi
göndermeler. Önemli bir toplumsal yaraya, pardon,
güzelliğe parmak bastınız Gabby üstadım... Bir ek
yapacak olursam, diyebilirim ki, bütün kadınlar
Bayırgülüdür veya Brigitte Bardot'dur. Bunu ben
değil tüm kadınlar söyler; isteyen bir yakınına
sorsun eğer cesareti varsa, denemesi bedava :):Ğ...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,665
Kasımpaşa
... diyebilirim ki, bütün kadınlar
Bayırgülüdür veya Brigitte Bardot'dur. Bunu ben
değil tüm kadınlar söyler; isteyen bir yakınına
sorsun eğer cesareti varsa, denemesi bedava :):Ğ...

Kadınlar adına konuşmak biraz dibini görmediğin sulara girmek gibidir sevgili dostum...
Sonra ben hala bayırgülüne ya da BB'ye rastlayamadım...
Gabby üstad manara'nın BB'leri hangi kaynaktan ulaşabiliriz...

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
265
1,450
2016'da Et Milo Créa Bardot adı altında bir kitapta toplanmış, tamamına değilse de
yayın adını yazdığında hatırı sayılır bir görsele ulaşılabilir Savok dostum.:)

Kaya Ö

Onursal Üye
20 Şub 2011
224
1,035
Manara'nın alttaki Bardot suluboya çalışması (çıplak, çömelmiş resmedildiği) 2016'da açık arttırmayla 35,100 euro'ya satılmış...

Son düzenleme:

Kaya Ö

Onursal Üye
20 Şub 2011
224
1,035
Aslında daha önceden de görüp dikkatimi çekmişti, biliyordum ama bugün ertuğrul arkadaşın paylaştığı
141 sayılı Karaoğlan’ı görünce tekrar aklıma düştü.

Bu sayıda Bayırgülü'nün aniden Brigitte Bardot’ya dönüştüğü ilginç bir panel var.

ng29dt.jpg

Brigitte de kim ki diyenlere,

Milo Manara’nın yakın tarihte 25 suluboya tablosuyla saygı duruşunda bulunduğu,
Vadim'in Ve Tanrı Kadını Yarattı filmi sonrası dönem ikonuna dönüşen,
nam-ı diğer BB diye de anılan hatun kişi olduğunu kısa bir dipnot olarak düşelim.:)

333zhg7.jpg

Manara'nın bu B. Bardot suluboya çalışması (çıplak, çömelmiş resmedildiği) 2016'da açık arttırmayla 35,100 euro'ya satılmış...

Son düzenleme:

Kaya Ö

Onursal Üye
20 Şub 2011
224
1,035
Emin olmak için soruyorum, yukarıda paylaşılan Suat Yalaz çizimi mi ?

ilk iki karenin çizeri ile üçüncü karenin (Bardot'ya benzetilen) çizerinin aynı olmadığı kesin. Bu serüvenin künyesinde çizerler olarak S. Yalaz, A. Turan, N. Dündar ve M. Enginaslan'ın isimleri geçiyor. (Tabii üçüncü karenin bir başka çr'dan kes-yapıştır ya da kopya ile aktarılıp yalnızca yeni balon yazısı yazılmış olma olasılığı da var)

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,665
Kasımpaşa
ilk iki karenin çizeri ile üçüncü karenin (Bardot'ya benzetilen) çizerinin aynı olmadığı kesin. Bu serüvenin künyesinde çizerler olarak S. Yalaz, A. Turan, N. Dündar ve M. Enginaslan'ın isimleri geçiyor. (Tabii üçüncü karenin bir başka çr'dan kes-yapıştır ya da kopya ile aktarılıp yalnızca yeni balon yazısı yazılmış olma olasılığı da var)

Sevgili Kaya ben bu kareyi sordum Suat Yalaz ustaya bizzat kendisinin yaptığını ve sulu boya tekniği ile boyadığını anlattı. Bunun gibi başka kareler de var...

hadramut

Aktif Üye
19 Eyl 2009
387
863
selamlar

maydanoz olmak için değil sadece ve sadece meraktan...

yayına bakılır hangisi önce çizmiş belli olur.
ki

bu forumdaki ustalar iyi bilir

yakıştıramasakta

bence

manara çizimlerini suat yalaz ustadan esinlen(!)lenmişler.türkcemizde daha güzel kelimeler var ama kullanmıyorum.

ben böyle düşünüyorum.

selamlar

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
265
1,450
...ilk iki karenin çizeri ile üçüncü karenin (Bardot'ya benzetilen) çizerinin aynı olmadığı kesin...

...:) Zaten mevcut çizgiler kendi rutinin dışına çıktığı ve Bayırgülü'nün de aniden farklı bir karaktere dönüştüğü için paylaşmıştım Kaya Ö.

...ben bu kareyi sordum Suat Yalaz ustaya bizzat kendisinin yaptığını ve sulu boya tekniği ile boyadığını anlattı.
Bunun gibi başka kareler de var...

İşi kaynağına sormakla ne iyi etmişsin Savok, uzun zaman önce rahmetli Profesör'ün bir Karaoğlan paylaşımı dolayısyla, bu tür çizimlerin
çini mürekkebinin çeşitli tonlarda sulandırılarak elde edile farklı renk geçişleriyle oluşturulduğunu tahmin ettiğimi yazmıştım, o da Karaoğlan'da
en sevdiği çizimlerin bunlar olduğunu söylemişti. Bu vesileyle kendisini tekrar saygı ve rahmetle anıyorum.

Değindiğin gibi bu tür başka kareler de var. Mesela aşağıdaki örneklediğim çizimler Karaoğlan'dan çok filmindeki Kartal Tibet'i çağrıştırıyor bana.
Suat Yalaz ustanın arada aşka gelip incelemesi bile ayrı keyif olan, maceralar içine sürpriz şekilde serpiştirdiği bilek gösterisi işlerinin sayısı
keşke çok daha fazla olsaydı diye bir çizgisever olarak düşünmeden edemiyorum doğru.

od0mdk.png

Xb9gbR.png

zGaDG6.png

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,665
Kasımpaşa
Sevgili Gabby Haluk abiyi birde Suat Yalaz'ın yanında görecektin, tam anlamıyla ustanın hayranıydı. Yanında uslu çocuklar gibi oturur onunla sohbet ederdi. Gözlerinin içine bakarak dinlerdi. Ben hayatımda onun gibi bir çizgi roman aşığı görmedim, görmem de herhalde...
Suat Yalaz birde şunu söylemişti asla kendisinin renkli çizim yapmadığını bütün o renkli işleri başkalarının boyadığını söylemişti.
Bunu da bir anektod olarak bırakayım buraya...
Bu arada Fransa günlerini, özellikle fransız kızlarını sorunca avukat, avukat o mevzulara hiç girme diye paylamıştı beni...

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,324
Bandırma
İşi kaynağına sormakla ne iyi etmişsin Savok, uzun zaman önce rahmetli Profesör'ün bir Karaoğlan paylaşımı dolayısyla, bu tür çizimlerin
çini mürekkebinin çeşitli tonlarda sulandırılarak elde edile farklı renk geçişleriyle oluşturulduğunu tahmin ettiğimi yazmıştım, o da Karaoğlan'da
en sevdiği çizimlerin bunlar olduğunu söylemişti. Bu vesileyle kendisini tekrar saygı ve rahmetle anıyorum.

Dampyr'de geçmişin anıldığı karelerde geçmişin gizemini ve belki de kasvetini vurgulamak için başvurulan bir teknik ve bence çizgilere çok büyük bir derinlik kazandırıyor. İlk aklıma gelen örnek; meşhur Prag celladı Jan Mydlar'ın hikayesinin anlatıldığı orjinal sayı 12. fasikülden buyrun huzurlarınızda bir sayfa:

Jan-101201u7k9k0nx94seyl4t.jpg

Son düzenleme: