Bir Tex Willer çizimi üzerine...

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
2nhg803.jpg
5pevz5.jpg

Baştaki çizim 1991, yanındaki 2007 yılına ait. Son çizen diğerinden almış veya ikisi de
aynı kaynaktan yararlanmış olabilir bilemiyorum.

Dikkatimi çeken başka bir konu. Rahmetli Sergio Zaniboni malum western tarzına uzak biri.
Bonelli tek bir sayılık özel albüm Kızgın Kurşun için bayağı zor ikna etmişti kendisini,
çekinceleri vardı. Oysa Corrado Mastantuono tam tersi vahşi batıyla hemhal olmuş biri.

İki çalışmayı karşılaştırdığımda western acemisi Zaniboni'nin sınıfı geçtiğini, deneyimli
Mastantuono'nun tüfeksiz boşta kalan ayak çiziminde çuvalladığını görüyoruz. :)

İşin latifesi tabi, ilginç geldi paylaşayım dedim...

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Tex Willer'ın siması ve çizgilerinin yaratım aşamasında ünlü aktör Charlton Heston'dan esinlenildiğini biliyoruz.

24e96yu.gif

Diğer taraftan, Tex'in yukarıda paylaştığınız bu pozu için John Wayne'den ilham alınmış.

john-wayne-hondo-they-called-him-hondo-1953-BP9PE6.jpg

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,148
İSTANBUL
Sevgili Gabby
Gözlemlediğiniz boşta kalan ayak çizimi,sizinde söylediğiniz gibi Zaniboni çok sade bir çizimle daha güzel çizmiş.
Hatta daha acemi olduğu halde birde diğer eline atının eyerini bile çizmiş.Bence daha başarılı bir çizim.
Sadece teknik bir hata var çizimde Tex'in boyun fuları rüzgardan Tex'in sağına doğru uçuşurken,sağ elindeki atın eyerinin süs püskülleri yada bağlantı ipleri aşağı doğru sarkmış,sağa doğru onlarında uçuşması lazımdı doğal olarak :)
Sağdaki Corrado çizimi daha detaylı gömlek kıvrımları,düğmeleri ışık ve gölgeye dikkat etmesi tüfeğin bacağına yansıyan gölgesi bile detaylı çizildiği halde sizinde dediğiniz gibi boşta kalan sağ çizmesi çok kötü çizilmiş.
Resimdeki bütün detayı ve güzelliği almış götürmüş.
Resimde ışık gölge detaylar çok önemlidir.Çok güzel çizersiniz ama anotomi kaçtımı resimdeki bütünlük bozulur.
Paylaşım için teşekkür ederim.
Saygılar sevgiler.