Studying Comics and Graphic Novels - Karin Kukkonen

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323

Studying Comics and Graphic Novels
Çizgi Roman ve Grafik Romanları Öğrenmek
İngilizce, 2013
Yazan: Karin Kukkonen
s/pdf, 24MB, 190 sayfa, resimli.

KUKKONEN_KARIN_Studying_Comics_and_Graphic_Nove.jpg

(Mega)

Kitaptan 4 örnek sayfa
KUKKONEN_KARIN_horz_vert.jpg

Akademik formatta düzenlenmiş bu öğretici kitap, çizgi romanların, çizgi bantların ve grafik romanların daha bilinçli bir şekilde nasıl inceleneceğini, analiz edileceğini anlatıyor. Altı bölümden oluşuyor. İlk bölümde bir çizgi roman sayfasının temel bileşenlerinin neler olduğu ve onları nasıl okumamız gerektiği, ayrıca panel, mizanpaj vs gibi bazı terimler anlatılıyor. 2. bölümde hikâye anlatımı, 3. bölümde otobiyografik çizgi romanlara eğiliniyor ve Craig Thompson’un "Blankets"i, Art Spiegelman’ın "Maus"u inceleniyor. 4. Bölüm roman adaptasyonlarını, 5. Bölüm çizgi roman tarihini, 6. Bölüm araştırma kaynaklarına nasıl erişileceğini anlatıyor. Çok sayıda örnek resimle desteklenmiş.

Tarama bana ait değil. Yabancı bir siteden aktardığım kitabı paylaşma nedenlerimden biri de pdf kalitesi. Çok az pdf kitapta rastladığım bir kalitesi var. Çok büyük olmayan hacimde bu kaliteye nasıl ulaşılmış, gerçekten merak ediyorum. Özendirici bir örnek teşkil edebilir. Özellikle çizgi roman üreten dostlarımızın mutlaka incelemesi gerekir diye düşünüyorum. Keşke Türkçe olsaydı.

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,640
İzmir
Sevgili scanfan,
Çok kıymetli bir kitap daha paylaştınız.
Bizim gibiler için baş vuru kaynağı, baş ucu kitabı olacak bir eser.
Bende sizin gibi keşke Türkçe olsaydı dedim.
Ne yazık ki ülkemizde çizgi roman üzerine yazılmış çok fazla kitap yok.

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
Bir şekilde Diyar'ın gizli hazinelerine denk geldikçe çok güzel oluyor.
Çok değerli, detaylıca inceleyeceğim kaynak bir eser.
Yayınevleri bu tarz eserleri daha fazla yayınlasalar.
Kaynaklar olmalı ki üretim artabilsin.
Keşke bu tarz eserlerden biri seçilse ve imece usulü tercümesi yapılsa.
Belki yapımı ve emeği uzun sürebilir ama çok lüzumlu böyle bir çalışma diye düşünüyorum.
Kitap olarak tasarımını seve seve yaparım.
Neyse benimki bir hayal işte..
Teşekkürler scanfan.