How to be an Illustrator - DARREL REES

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

How to be an Illustrator - Darrel Rees
Nasıl İllüstratör Olunur
İngilizce
Laurence King Pub (Londra), 2014
169 sayfa, 12 MB, pdf/s (içinde arama yapılabilir)

1960'lı yıllarda, biz çocukken LIFE dergisine abone gibiydik, eve sürekli alınırdı. Bu dergide aşağıda örneklerini verdiğim "illüstrasyonlara" çok rastlardım ve baktıkça hayranlığım artar, tekrar tekrar bakardım. Bunların çizimlerinde ve renklerinde tuhaf bir "gerçeküstücülük", çekici bir "soyutluk" ve "fantastik" bir abartma vardır, genelde perspektife filan dikkat edilmez. Böyle manzaralara doğada değil de ancak rüyalarda rastlanabilir. Kitapta bu resimlerden çokça görünce bir kısmını aşağıya da aldım. Hatırlanacak olursa bizde de illüstrasyonun öncüsü "İhap Hulusi"ydi. Yabancı bir kitap sitesinden aktardım. Kitabın orijinal formuna dokunmadım. Pdf dosya içinde arama yaptırılabiliyor. Yazarı İngiliz Darrel Rees bir illustrasyon ve kolaj sanatçısıymış, mektepli olduğunu söylemeye gerek yok sanırım (İngiltere ve Almanya'daki üç sanat akademisine birden gitmiş) "The Lancet" adlı tıp dergisine sürekli çiziyormuş. Mesleğinin gereği çeşitli dergilerde illüstrasyonları çıkıyormuş, bu arada ünlü müzik şirketlerinin reklamlarında ve albüm çalışmalarında da yer almış.

Faydalı olması dileğiyle.

How_to_be_an_Illustrator_kpk.jpg

Kitapta ilginç bulduğum 6 adet illüstrasyon:
How_to_be_an_Illustrator_ic_001.jpg

How_to_be_an_Illustrator_ic_002.jpg

How_to_be_an_Illustrator_ic_003.jpg

How_to_be_an_Illustrator_ic_004.jpg

How_to_be_an_Illustrator_ic_005.jpg

How_to_be_an_Illustrator_ic_006.jpg

Son düzenleme:

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,165
4,978
"Araştırmacı Çizgi Romancı" siz oluyorsunuz kesinlikle. Elinize/emeğinize sağlık.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,405
Faydası derseniz üstadım tarif edilemez şaheserler bunlar.
Bizde o kadar az çizim kitabının çevirisi yapılmıştır ki bu sayede çok önemli kitaplara sizler sayesinde sahip olabiliyoruz.
Emekleriniz için müteşekkirim saygı ve selamlarımla.