Ortadoğulu 5 süper kahraman.

Ortadoğulu 5 süper kahraman.

Çizgi Roman ve Kahramanlar Makaleler&Köşe Yazıları&Araştırmalar


Like Tree30Likes
  • 13 Post By büyük beyaz
  • 9 Post By savok
  • 5 Post By direnc11
  • 3 Post By Lichtenberg

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07.Şubat.2016, 20:51   #1
Çeviri Balonlama
Yönetici
E-Dergi
 
büyük beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.Ağustos.2009
Bulunduğu yer: denize sıfır
Mesajlar: 17,271
•Rep Puanı : 1222482
•Rep Seviyesi :
büyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond repute
Standart Ortadoğulu 5 süper kahraman.
DC ve Marvel evrenlerinde neden bütün kahramanların Amerikan olduğu konusu her zaman aklımıza takılmıştır ancak gerçek böyle değil. DC ve Marvel evrenlerinde Ortadoğulu bir çok süper kahraman bulunuyor. İşte bunlardan en öne çıkan 5 süper kahraman.


Hepsi Amerikan Olacak Değil Ya! İşte Ortadoğulu 5 Süper Kahraman

Mısırlı Black Adam, DC evreninde zaman zaman bir süper kötü, zaman zaman da bir anti-kahraman olarak karşımıza çıkıyor. Black Adam, 5000 yıl önce büyücü Shazam tarafından 6 Antik Mısır tanrısının güçleri verilmiş bir Antik Mısır prensidir. DC evreninin en güçlü kahramanlarından biridir. Öyle ki DC'nin World War Three serisinde bütün süper kahramanları alt etmiş ve milyonlarca insanın da ölümüne sebep olmuştur.

Black Adam, çizgi roman sayfalarından çıkarak beyaz perdeye de gelecek. 2019 yılında gösterime gireceği açıklanan Shazam! filminde Black Adam rolünü Dwayne Johnson'un oynaması bekleniyor.

Marvel'in ilk müslüman karakteri; Ms.Marvel


Hepsi Amerikan Olacak Değil Ya! İşte Ortadoğulu 5 Süper Kahraman

New Jersey'de yaşayan Pakistanlı Kamala Khan şekil değiştirme yeteneğine sahip bir genç kızımızdır. En işe yarayan süper yeteneklerden birine sahip olan Kamala, aslında Inhuman genlerine sahip olduğunu da keşfeder. Marvel evreninin ilk müslüman süper kahramanı olan Kamala, idolü Carol Danvers'in anısına sahne adı olarak Ms. Marvel'i seçer. Kırmızı mavi ve ortasında sarı bir şimşek olan kostümünü de üzerine geçiren Kamala artık kötülerle savaşmaya hazırdır.

Ms. Marvel, bilim kurgu, fantastik eserler için verilen en değerli ödüllerden Hugo ödülünü de almış bir hikayeye sahip. Ms. Marvel'in 1. sayısından 11. sayısına kadar sayılarını bir araya getiren No Normal kitabı 2015'te düzenlenen Hugo ödüllerinden 'en iyi grafik roman' ödülüyle döndü.

Green Lantern Corps üyesi bir Lübnanlı; Simon BazGreen Lantern Corps. DC evreninin en önemli parçalarından birisi. Bu topluluk bütün bir evreni koruma görevini üstlenmiş bir polis örgütü. Bu nedenle her dönemde farklı farklı insanların Green Lantern olduğunu görebiliyoruz. DC'nin New 52 evreninde ise Green Lantern olarak karşımıza Lübnan asıllı Simon Baz çıkıyor.

Simon Baz, Amerika'da yaşayan henüz 10 yaşında ufak bir çocukken 11 Eylül olayları yaşanır. Bu yaşından itibaren müslüman olduğu için ayrımcılık görmeye ve toplumun dışına itilmeye başlanır. Yetişkin Simon en sonunda işten de çıkarılır ve o çaresizlik içinde araba hırsızlığı yapar. Aslında hiçbir süper gücü olmayan sıradan bir inasanken ve suça itilmişken Green Lantern Corps Simon'la iletişime geçer ve artık yeni Green Lantern Simon'dur.

X-Men'de bir Afgan; Dust


Asıl adı Sooraya Qadir olan Afgan Dust, ilk olarak New X-Men serisinde görülmüştür. Sooraya bir köle taciri tarafından saldırıya uğrar, peçesini çıkarmaya çalışan köle tacirine içgüdüsel olarak süper güçleriyle saldırır ve süper kumuyla adamın derisini yüzer. Olaydan haberdar olan X-Men ekibi, Afganistan'daki bu mutantı kurtarır ve Amerika'ya götürür. Sooraya namı diğer Dust, Xavier Ensitütüsünde gücünü kontrol altına alma konusunda eğitim almaya başlar.

En güçlü X-Men karakterlerinden biri olan Dust, hemen hemen bütün mutantların gücünü yok eden Scarlet Witch eylemlerinden sonra gücünü koruyabilen nadir mutantlardan biri oldu. Kendine Marvel çizgi romanlarında daha fazla yer bulacağı kesin olan Dust, şu anda Young X-Men üyesi.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
direnc11, serdary67, savok ve 10 kişi bunu beğendi.
__________________
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
büyük beyaz isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Şubat.2016, 21:19   #2
Administrator
 
savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.Ekim.2009
Bulunduğu yer: Kasımpaşa
Mesajlar: 17,755
•Rep Puanı : 1290682
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Standart
Batman bir de espri yapıyor..
Yeniçeri Batman'e general'in nerede saklandığını öğrenip öğrenmediğini soruyor, Batman de "Öğrendim BATMAN'da diyor..., Wonder woman'da şaşırıyor...
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Şubat.2016, 21:53   #3
Yönetici
 
direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.Mayıs.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 7,726
•Rep Puanı : 1034361
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Standart
Arka Bahçe Yayıncılık tarafından çıkarılan Yeniçeri kitabı uzun süredir sesini duyamadığımız [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]dostumuz tarafından paylaşılmış, aynı eserin çeviri-balonlaması da sevgili [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]tarafından yapılmıştı.

İlginç konu için teşekkürler, sevgili Ali.
direnc11 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 09.Şubat.2016, 15:52   #4
Aktif Üye
 
Lichtenberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Temmuz.2011
Mesajlar: 474
•Rep Puanı : 68664
•Rep Seviyesi :
Lichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond reputeLichtenberg has a reputation beyond repute
Standart
99'lulara burada zaten Sayın "The_DarknesS" tarafından değinilmiş:
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bunun dışında, burada da Sayın "vakanüvis" kapsamlı bir "müslüman kahramanlar" listesi hazırlanmış:
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bunlardan ayrı olarak, bir de 2004-2005 yıllarında Mısır'da bir yayinevi, dini pek ön planda tutmadan, daha ziyade arap ulusculuğuna - veya arap alemi ulusculuklarına - dayanan bir seri çıkarmıştı. Dört kahramandan oluşuyordu. Marvel/ DC'ye benzer formatta defter-albüm olarak iki haftada bir yayınlanıyor ve kahramanların maceraları dönüşümlü olarak sunuluyordu (yani örneğin "A kahramanının" serüvenleri birinci besinci dokuzunucu onücüncü vs. sayıda çıkıyordu). Toplam otuz civarında sayıları çıktı. Öykü yazarları Mısırlı, çizerleri ise az çok işinin ehli "ecnebîler" idi.
1. Celile: Hikayesi 2055 yılı nükleer faciası sonrası apokaliptik bir gelecekte geçiyor. Celile, nam-ı diğer "Tüm Dinlerin Başkentinin Koruyucusu", Filistin kökenli bir bilim kadınıdır, ayrıca atom bombası patlamasının etkisi sayesinde doğaüstü güçlere sahiptir: radiyasyon ona tesir etmiyor, uçabiliyor, duyuları aşırı keskin ve yumruklarından güç şimşekleri/ışınları çaktırabiliyor. Kudüs ve civarı kötülerle cedelleşir.

2. Rakan: Hikayesi, 12./13. yüzyilda ve bugünkü Irak ile Orta Asya arasında gecer. Kahramanın hem görünüşü, hem de öyküsü, "Conan"'dan esinlenmedir gibi; hikaye, daha çok "fantasy" janrına çalıyor. Rakan, nam-ı diger "Tek Savaşçı", Irak'ın bir köyünde doğar, çocukluğunda Moğollar(!) köyü istila eder ve ailesi dahil, tüm köy halkını yok eder, o ise tek başına kurtulur. Çok güçlüdür, "ölüm vuruşu" tekniklerini ve kılıç kullanmasını çok iyi bilir, ama doğaüstü güçleri yoktur. Anakronik olarak, yoldaşı bir "smilodon" (kılıçdiş)dir. Haçlılar, sihirbazlar, canavarlar ve intikam almak için peşlerini birakmadığı Moğollarla boğuşur.

3. Zeyn: Hikayesi şimdiki zamanda geçiyor, ama ağırlıklı olarak Eski Mısır'a dayanıyor. Zeyn, nam-ı diğer "Son Firavun", adi üstünde en son Mısır firavunun oğludur, bir sihir sayesinde ölümsüzdür. Acıya karşı dayanıklılık ve kendini iyileştirme gücü vardır, gizli firavun döneminden kalma dövüş tekniklerine ve tıp bilgisine sahiptir. Eski Mısır mirasına göz koyanlar ve o eski çagdan kalma veya gelme kötü varlıklarla savaşır.

4. Âye: Hikaye, bugünkü zamanda veya yakın gelecekte geçer. Âye, nam-ı diğer "Gölgeler Kraliçesi", Kuzey Afrika'lı genç bir hukuk öğrencisidir. Öğrenciliği sırasında eşkiyalar babasını öldürür, haksız olarak annesi suçlanır ve mahkum edilir. Bundan böyle motorsikleti ve kırmızı burnuzvari peleriniyle Kuzey Afrika'yı gezer, kötülere rastladığı yerde onları haklar. Doğüstü güçleri yoktur. İleri zeka sahibidir, döğüş tekniklerini iyi bilir, ninja tarzı gizlenip görünmeme kabiliyetine sahiptir, ayrıca elleri her türlü mekanik elektronik alet edevatı tamir veya yeniden inşasına da yanaşır.

Konu Lichtenberg tarafından (09.Şubat.2016 Saat 15:53 ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme
Lichtenberg isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 09.Şubat.2016, 18:35   #5
Onursal Üye
 
ahmet akyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.Ocak.2016
Bulunduğu yer: İzmir
Mesajlar: 670
•Rep Puanı : 25450
•Rep Seviyesi :
ahmet akyol has a reputation beyond reputeahmet akyol has a reputation beyond reputeahmet akyol has a reputation beyond reputeahmet akyol has a reputation beyond reputeahmet akyol has a reputation beyond reputeahmet akyol has a reputation beyond reputeahmet akyol has a reputation beyond reputeahmet akyol has a reputation beyond reputeahmet akyol has a reputation beyond reputeahmet akyol has a reputation beyond reputeahmet akyol has a reputation beyond repute
Standart
Harika bir bilgilendirme yazı dizisi,teşekkürler
ahmet akyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiket
comic, kahramanlar, türler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:10

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.