Yücel Köksal ile Türk Çizgi Romanı Üzerine Söyleşi

Yücel Köksal ile Türk Çizgi Romanı Üzerine Söyleşi

Çizgi Roman ve Kahramanlar Makaleler&Köşe Yazıları&Araştırmalar


Like Tree220Likes

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21.Aralık.2014, 18:37   #1
Yönetici
 
Raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 07.Mayıs.2009
Mesajlar: 1,445
•Rep Puanı : 499049
•Rep Seviyesi :
Raven has a reputation beyond reputeRaven has a reputation beyond reputeRaven has a reputation beyond reputeRaven has a reputation beyond reputeRaven has a reputation beyond reputeRaven has a reputation beyond reputeRaven has a reputation beyond reputeRaven has a reputation beyond reputeRaven has a reputation beyond reputeRaven has a reputation beyond reputeRaven has a reputation beyond repute
Raven - MSN üzerinden mesaj gönder
Yeni Yücel Köksal ile Türk Çizgi Romanı Üzerine Söyleşi
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Değerli dostlarım. Bugüne kadar çizgi diyarı çatısı altında pek çok yazar ve çizerle röportaj yaptım. Amma bu sefer ki röportaj diğerlerinden biraz farklı. Çünkü olaylar kendiliğinden gelişti, hasbihalimiz soru cevap şeklinde olmadı, tam bir sohbet havasında geçti. Üstadımız anlattı, bizler mest olmuş bir şekilde dinledik. En başından başlayalım. Her şey cumartesi günü çalan bir telefonla başladı. Arayan profesörümüz Haluk abiydi. Hal hatır girizgâhından sonra bana, yarın işin var mı dedi, ben olmadığını söyleyince, yarın Yücel Köksal geliyor, onunla sohbet edeceğiz, gelmek ister misin dedi. Başta yücel Köksal adı bende hiçbir çağrışım uyandırmadı. Çizer olduğunu anladım ama ne çizdiği konusunda bir bilgim yoktu. Haluk abi bana Teks, Zagor kapakları ve Akbulut Kaan deyince beynimde bir ışık yandı. Biz eski okurlar onu yücel Köksal olarak değil, o muhteşem sulu boya kapak tablolarının ressamı, meşhur imzasıyla YÜCEL olarak biliyorduk. O anda heyecanlandım, mutlaka geleceğim dedim. Velhasıl kelam Pazar günü oldu, biz karargâh üyeleri Kadıköy'ün yolunu tuttuk. İlk olarak değerli çevirmen ve ressam Fatih Okta ile tanıştık ki o başka bir maceramızın konusu. Ama ne yazık ki Yücel Köksal gelememişti. Rahatsızlanmıştı ve hastanedeydi. Kısa bir süre sonra çalan telefondan, hastaneden çıktığını, bizleri kırmamak adına o haliyle Kadıköy'e doğru geldiğini öğrendik ve beklemeye başladık. Ve sonunda üstat Büyülü dükkânın kapısında göründü. İlyas dostumuz hemen bize güzel bir masa hazırladı, çaylar geldi. Yücel hocamız çayından bir yudum aldı. Gözleri bizi görüyordu ama zihni uzaklardaydı. Ve o yılları yeniden yaşarcasına anlatmaya başladı...

1949 yılıydı. Ben orta 1'e geçmiştim. Bir resim öğretmenimiz vardı, bütün sınıfa model çizimi yaptırırdı. Benim çizimlerimi alır bütün sınıfa gösterir, bakın hepiniz Yüceli örnek alın derdi. Nasıl gururlanır nasıl mutlu olurdum anlatamam. İlk kıvılcım herhalde o zaman yandı. Çizmek bende günden güne büyüyen bir tutku halini aldı. Resim yeteneğimin nerden geldiğini bilmiyordum. Bir eğitimim yoktu. O gölgelendirmeleri ışığın geliş yönünü nasıl doğru yapıyordum bilmiyordum ama oluyordu işte. Hocamın bütün teşviki mutlaka akademiye gidip bu işin eğitimini almam üzerineydi. Babam İstanbul'a atanınca işte fırsat dedim. Akademiye girecektim ama olmadı işte. Elektrik okuduk.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ama sonra hayalime ulaşmam başka bir şekilde oldu. Öğrencilik yıllarımda Cağaloğlu'nda Ekicigil yayınevinde bazı kopya işler çizmeye başladım. Yani yabancı çizgi romanların Türkçe uyarlaması. Özgün işler değildi ama çizgimi geliştirmeme çok yardımcı oldu. O zamanki teknikle, bu tarz çizimler önce aydınger kağıdına çiziliyor, sonra film olarak baskıya gidiyordu. 1955 yılında İlk çizdiğim macera bir Robin Hood macerasıydı, 64 sayfaydı. Bu sayede çizerlik mesleğine adım atmış oldum ama ben kendi özgün çizimlerimi yapmak derdindeydim. Bu yüzden karakalem çalışmalarımı yayınevine, Eşref ve Recep Ekicigil'e götürdüm. Bana bunlar baskı tekniğine uygun değil, götür bunları çinile öyle gel dediler.
Ama bir sorun vardı, ben çini mürekkebi nedir, tarama ucu nedir, işler nasıl çinilenir, gerekli malzemeler nedir, beyaz guaş boya ne işe yarar gibi konularda hiçbir şey bilmiyordum ki. Cağaloğlu'nda bir dükkâna girdim, çinileme malzemesine ihtiyacım olduğunu ama malzemelerin ne olduğunu bilmediğimi söyledim, adam bana işim var git başımdan dedi. Çok kırılmıştım ama yılmadım. Yokuş aşağı inmeye devam ettim ve Tekniker kırtasiyeye girdim. Derdimi söyleyince bana sen hiç merak etme dediler ve bana çizim için gereken bütün malzemelerden oluşan bir set hazırladılar. Ben işleri çiniledim götürdüm, beğendiler. Bana her gün gelebilir misin dediler. O günden sonra benim için çok yoğun bir trafik başladı, sabahları derse giriyor, 2- 3 saat ders arası boşlukta yayınevine koşuyor, sonra yine derse gidiyordum.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Bu dönemde çizgilerime en çok yön veren olay, 1952 yılında yayına başlayan Yelpaze dergisi oldu. Bu dergide ben çalışmadım, zaten yabancı menşeili çizgi romanları yayınlayan bir dergiydi. G.Bertoletti, W.Molino gibi İtalyan çizerlerin çizdiği illüstrasyon kapaklara hayranlık duyar onların çizgi tekniklerini çözmeye çalışırdım. Bu yelpaze dergisinin de ilginç bir öyküsü var. Dergi ilk 4 sayısında sıfır satmış. Yayınevinin derginin yayınını durdurmaktan başka bir çaresi yokmuş. Ama bir yol bulmuşlar. Bu öyle bir kampanyaydı ki dünyada eşine az rastlanır. 5. Sayıyı alana ilk 4 sayı bedava diye ilan verdiler. Dergi o hafta kapış kapış satıldı. Ve 1950 yılların sonuna kadar en çok satan çizgi roman dergilerinden biri oldu.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ekicigil yayınevi iflas edip kapanınca son Havadis gazetesinde çizim işleri yapmaya devam ettim. Ama sonra yolum ceylan Yayınlarıyla kesişti. Sayın Erdoğan Egeli'nin teklifiyle başladığım Ceylan Yayınları maceramda Akbulut Kaan Karakterini çizmeye başladım. Aslında beni Akbulut Kaan ile özdeşleştirseler de bu karakteri sadece 2 yıl çizdim. Seriye Nejat Erhan başlamıştı. Sonra ben devraldım. 2 yıl her hafta çizdikten sonra seriye kısa bir süre de Şahap Ayhan devam etti. Ayrıca Akbulut Kaan, Tamer yiğit'in başrolde oynadığı Akbulut, Malkoçoğlu ve Karaoğlan'a karşı ismiyle filme çekildi.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ekicigil yayınevi de camiaya hiç hakketmediği şekilde veda etti. Yayınevi, çizgi roman piyasasından sinema piyasasına kaydı ve ARTİST isimli dergiyi çıkarmaya başladı.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Hatta ben de bir süre bu derginin yazı işleri müdürlüğünü yaptım. 1964 yılında Tanju Gürsu, Cüneyt Arkın ve Filiz Akının resimleri dergiye geldi. Bu kadro, Halit REFİĞ yönetmenliğinde Gurbet kuşları isimli filmi çekmeye başladılar. Ben de filmin afişini çizmeye başladım ama o güne kadar renkli çalışma yapmadığım için gerçekten çok zorlandım. Bir mizansen hazırladım, iş bitince Recep Ekicigil'e götürdüm. Afişe baktı, sen yine bildiğin işi yap, bırak bu afiş işlerini dedi. Moralim çok bozuldu. O günden sonra renkli illüstrasyon çalışmalarında kendimi geliştirmeye karar verdim. Bu arada Film çok tuttu. Yılın en iyi filmi seçildi. Ne yazık ki Ekicigil sinema piyasasında fazla tutunamadı ve sonra iflas etti.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

1960 ihtilalinde, 'Kansız ihtilal 1960' isimli, ihtilalcilerin çıkardığı kitabın kapağını çizdim. Bu kapak çizimim çok ilgi gördü. Ondan sonra politik SIR isimli derginin kapaklarını çizmeye başladım. Bu dergi o zaman çok sansasyonel, çok tepkiler alan bir dergiydi.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Daha sonra Ceylan yayınları, Son havadis gazetesi ve Burhan yayınlarında çalıştım. Ceylan yayınlarının Tommiks Teksas, Teks kapaklarını Samim utkun çiziyordu. Ben kapak çizimlerini ondan devraldım ve uzun süre bu yayınların kapaklarını YÜCEL imzasıyla çizdim. Burhan yayınlarında Bahadır kapaklarını da ben çiziyordum. Ceylan'dan ayrıldıktan sonra 4 yıl boyunca Ertuğrul Edirne ile birlikte, yurtdışı için western- korku dergilerinin kapak resimlerini yağlı boya ve akrilik tablolar şeklinde çizdim. Elimde kalan 20 ye yakın tabloyu Almanya'dan gelen bir ekibe teslim ettim. Bu da Almanya maceramın başlangıcı oldu.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Gelelim Tay yayınlarına, Bu yayınevinin ilk kapaklarını ben çiziyordum. İlk çizdiğim Kapak Tom Brakstı. Ardından Zagor ve mister No geldi. Bu arada çizmekten ve okumaktan en keyif aldığım karakter Mister No olmuştur her zaman. bende yeri ayrıdır. Neyse sonra Sezen Yalçıner Pekos Bill'in yeni serisini getirdi. 30 sayı Pekos Bill çıkardım. Yayıncılıkla ilgilenmeye başlayınca kapak çizimlerine yeteri kadar zamanım kalmıyordu. Sezen Bey senin yerine kapakları kim çizebilir diye sordu. Ben de tanıdığım biri var dedim. Abimin arkadaşı Aslan Şükür. İyi bir ressamdı ama daha önce bu piyasada çalışmamıştı, ilk başlarda konsept oluşturmakta zorlandı, Ben ona kompozisyonları hazırladım ve o da boyadı. Birkaç sayı sonra Aslan Şükür kendi tarzını oturtmaya başladı ve kapak çizimlerini tamamen benden devraldı. Çok ta iyi iş çıkardı. Ben de Tay yayınlarından gönül rahatlığıyla ayrıldım.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Daha sonra Hürriyet gazetesinde çalışmaya başladımç Kelebek için illüstrasyonlar, gazetenin manşetleri için çizimler yaptım. 1973 74 yıllarında çalıkuşu romanının çizgi romanını çizdim. Sonra Hürriyet gazetesinin almanya baskısı için 2 yıl süren Köroğlu , o bitince de akdeniz Korsanları öykülerini çizdim. Bu arada daha önce çizdiğim renkli tablolar için Almanya'dan düzenli olarak telif almaya başladım.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ama hayatın bir cilvesi, Kardeşim olan sinema oyuncusu Yılmaz Köksal ile yaptığımız bir araba yolculuğu sırasında kaza geçirdim. Bileğim sakatlandı. Çizgi romancılıkla arama mesafe koyan olay da bu oldu. Bileğimin iyileşmesi uzun zaman aldı. Ben de Düğün davetiyesi ve kartpostal baskısı işine girdim. Elim iyileştikçe, kartpostal çizimlerini yapmaya başladım. Şimdi bugünlere geldik. Çizmekten asla vazgeçmedim. Yağlı boya tablolar yapıyorum. Bunları sevdiğim, bizi unutmayan dostlarıma hediye ediyorum. Kendim için soyut resimler yapıyorum. Beni hatırladınız, buraya davet ettiniz. Bana geçmişi hatırlattınız. İnanın gözlerim doldu. Bugün, yaptığım bunca işin boşa gitmediğini görünce mutlu oluyorum. Hepiniz sağolun çocuklar...

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
__________________
Güzel günlere...

Konu Raven tarafından (21.Aralık.2014 Saat 18:55 ) değiştirilmiştir.
Raven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Aralık.2014, 18:48   #2
Onursal Üye
Çeviri Balonlama
 
ekenciz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 13.Eylül.2009
Mesajlar: 2,936
•Rep Puanı : 307707
•Rep Seviyesi :
ekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond repute
Standart
Sanki oradaymışım gibi okudum. Çocukluğumda Yücel Köksal'ın isimini sadece yücel olarak bilir, yaptığı kapaklara hayran hayran bakardım. Bize onun ağzından o günleri hatırlatan sohbeti nakletmenizden dolayı ayrıca teşekkür ederim.
ekenciz isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Aralık.2014, 18:48   #3
Süper Üye
 
"penGO" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Aralık.2012
Mesajlar: 571
•Rep Puanı : 125882
•Rep Seviyesi :
"penGO" has a reputation beyond repute"penGO" has a reputation beyond repute"penGO" has a reputation beyond repute"penGO" has a reputation beyond repute"penGO" has a reputation beyond repute"penGO" has a reputation beyond repute"penGO" has a reputation beyond repute"penGO" has a reputation beyond repute"penGO" has a reputation beyond repute"penGO" has a reputation beyond repute"penGO" has a reputation beyond repute
Standart
Teşekkürler Raven...
Büyük emek vermişsin...
Tekrar Teşekkürler...
"penGO" isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Aralık.2014, 19:39   #4
Yönetici
 
uzung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14.Ağustos.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 3,358
•Rep Puanı : 1222410
•Rep Seviyesi :
uzung has a reputation beyond reputeuzung has a reputation beyond reputeuzung has a reputation beyond reputeuzung has a reputation beyond reputeuzung has a reputation beyond reputeuzung has a reputation beyond reputeuzung has a reputation beyond reputeuzung has a reputation beyond reputeuzung has a reputation beyond reputeuzung has a reputation beyond reputeuzung has a reputation beyond repute
Standart
Sevgili Mustafa, öncelikle seni kutluyorum. Gerçekten de tam bir sohbet havasında olmuş ropörtaj. Hiçbir ayrıntıyı kaçırmamışsın. Sanki üstat karşımızda ve biz can kulağı ile dinliyormuş gibi oldum.
Bu vesile ile bu keyifli ortamı hazırladığı için Haluk ağabeye ve Yücel Köksal üstadımıza teşekkürlerimi sunarım.
__________________
uzung isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Aralık.2014, 19:43   #5
Çeviri Balonlama
Yönetici
 
The_DarknesS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.Nisan.2010
Bulunduğu yer: İzmir
Mesajlar: 9,177
•Rep Puanı : 793473
•Rep Seviyesi :
The_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond repute
Standart
Bu söyleşiyi okurken ''keşke bende orada olsaydım.'' dedim.
Eline sağlık sevgili dostum.
__________________


The_DarknesS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Aralık.2014, 20:15   #6
Süper Üye
 
denizkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 28.Mart.2010
Bulunduğu yer: denizci
Mesajlar: 361
•Rep Puanı : 16
•Rep Seviyesi :
denizkara is on a distinguished road
Standart
Orada olmama rağmen; müthiş keyifle okudum, sağol Kara Mustafam

Yücel Köksal üstadımızı tanıma şansı elde edebildiğim için; çok mutluyum
denizkara isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Aralık.2014, 20:22   #7
Yeni Üye
 
cngz1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 04.Aralık.2011
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 467
•Rep Puanı : 16226
•Rep Seviyesi :
cngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond reputecngz1 has a reputation beyond repute
Standart
Güzel bir söyleşi olmuş. Yücel Köksal, usta bir çizerin ağzından hayat hikayesi Müthiş Teşekkürler Mustafa eline sağlık
cngz1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Aralık.2014, 20:47   #8
 
profesör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Şubat.2010
Mesajlar: 15,016
•Rep Puanı : 2697659
•Rep Seviyesi :
profesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond repute
Standart
Önce kendimi kutluyorum
İstanbul'a az bir yol kalmışken Mustafa'yı aradığım için
Bu işi ondan iyi yapacak kimse tanımıyordum, yanılmadığımı, hatta umduğumdan çok daha iyisini bulduğumu anlıyorum
Telefon etmeden önce içimde sıkıntı vardı
Ya Mustafa kaytarırsa, işim var gelemem derse diye
Sağolsun kırmadı
Hele Akbulut Kaan dediğimde yelkenler suya inmiş, hoşafın suyu kesilmişti

Bugün Diyar'dan çok büyük iki keyif aldım
Öğlen vakti okuduğum, sevgili Mistercaki'nin Milliyet Çocuk güzellemesiydi

Şimdi ise keyfim kat kat katlandı, muhteşemsin Mustafa
Artık kaytarmana göz yummayacağım, bu işler tam senin işin
Hatta şu e-dergi işini de yeniden ele almak lazım

Yücel Köksal usta ile yapılan sohbetin büyük kısmında orada olmama rağmen Mustafa'nın bu işteki ustalığını şimdi daha iyi anladım

Ne diyeyim? Helal olsun sana
profesör isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Aralık.2014, 21:06   #9
Onursal Üye
 
caretta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.Ağustos.2011
Bulunduğu yer: Kıbrıs
Mesajlar: 2,797
•Rep Puanı : 730634
•Rep Seviyesi :
caretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond repute
Standart
Ben de Raven Mustafa Pala'yı bu güzel ropörtajı için kutluyorum.Ama önce Haluk Bey'i gerekli organizasyonu yaptığı için kutlamak gerekir.
Yücel Köksal'ın çizdiği harika Kaptan Swing fasikül kapakları,Ceylan Betmen kapakları da nasıl unutulabilir?Hayatta olan usta bir çizere gösterilen kadirşinaslık ve vefa da takdire değer.Bu gibi organizasyonlar
kolay değil.Bayağı emek ve koşuşturma gerekir.Uzakta olup da akıl öğretmek kolay demezseniz bu gibi çalışmaların devam etmesi ve hayatta
olan çizer,yayıncı,çevirmen gibi çizgi romanla ilgilenmiş kişilerle bu gibi
buluşmalar ne kadar güzel olur.
caretta isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Aralık.2014, 21:10   #10
Onursal Üye
 
KARAOĞLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 02.Şubat.2010
Bulunduğu yer: Gaziantep
Mesajlar: 2,976
•Rep Puanı : 1093710
•Rep Seviyesi :
KARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond reputeKARAOĞLAN has a reputation beyond repute
Standart
Anlatım güzel, insanlar güzel, yeni şeyler öğrendik. Tarihte yolculuk yaptık, başka ne isteyelim.
KARAOĞLAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiket
yücel köksal, yılmaz köksal

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türkiye'deki İlk Çizgi roman Kaligrafları ile Söyleşi Dindar Diker Basın ve İnternette Çizgi Roman 1 03.Mayıs.2022 19:23
Çizgi romanlar ve eleştiri üzerine Shevarash Çizgi Duyurular 7 14.Aralık.2012 09:10
Söyleşi - Çizgi Roman Çevirisi vakanuvis Fuar, Sergi, Etkinlik, Kurs, Atölye Duyuruları 11 20.Eylül.2011 22:56
Yücel KÖKSAL bakunin W-X-Y-Z 0 22.Mart.2009 02:11


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:08

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.