Dünyanın İlk Süper Kahramanı: Gılgamış

Dünyanın İlk Süper Kahramanı: Gılgamış

Çizgi Roman ve Kahramanlar Makaleler&Köşe Yazıları&Araştırmalar


Like Tree47Likes
 • 26 Post By Ray Luca
 • 5 Post By HACILI
 • 5 Post By AhmetCemil
 • 6 Post By yeryüzü
 • 2 Post By Baltimora
 • 1 Post By abolardis
 • 1 Post By melih_

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25.Eylül.2022, 01:42   #1
Aktif Üye
 
Ray Luca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Temmuz.2016
Bulunduğu yer: Çengelköy
Mesajlar: 325
•Rep Puanı : 20099
•Rep Seviyesi :
Ray Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond repute
Ray Luca - İCQ üzeri Mesaj gönder
Standart Dünyanın İlk Süper Kahramanı: GılgamışResim üzerinden okumaya çalışarak gözlerinizi zorlamayın diyerek sizin için OCR ile resmi metne çevirdim. Aşağıdakiler yazıyor resimde.

19. yüzyılın sonlarında Ninova'dan çıkarılan kırık kil tabletlerin üzerinde dünyanın en büyük hazinelerinden biri yazılıydı. Günümüzde tarihin en eski destansı şiiri olduğu düşünülen Gılgamış Destanı o dönemlerde henüz bilinmiyordu. Sıradışı araştırmacı George Smith'in doymak bilmeyen merakı olmasaydı yarı tanrı Gılgamış'ın hikayesi tabletler arasında yitip gitmiş olacaktı.

Viktorya Dönemi İngiltere'sinde toplumsal basamakları tırmanmak hiç de kolay değildi. Birçokları için, saygın bir yer olan British Museum'da bir kariyer sahibi olmak bir hayalden öteye gidemiyordu, ancak George Smith zorluklan yendi. 1840'da Londralı orta halli bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen George Smith antik Mezopotamya'nın çivi yazılı tabletlerini çözmekle kalmadı, aynı zamanda antik tarih hakkındaki çağdaş algılan yerle bir eden bir keşfe de imza attı. National Geographic'in haberi, Arkeofili'den Perrin Margaryan'ın aktardığına göre, kendi kendini eğitmiş bir araştırmacı British Museum'da yer alan kırık kil tabletler arasında saklı dünyanın en eski yazılı destanını buldu.

KENDİ KENDİNE AKADÇA ÖĞRENDİ

Smith, 14 yaşına geldiğinde okulu bırakarak banknotlar üzerine karmaşık gravürler yapmakta uzmanlaşmış bir yayınevinde çırak olarak işe başladı. İş görsel detaylara ve desenlere yoğun dikkat gerektiriyordu, Smith kendisine daha sonra çok yardımcı olacak bu dikkat ve beceriyi çıraklık dönemi boyunca kazanmıştı. Şans eseri, iş yeri Bloomsbury'deki British Museum'a hayli yakın olan Fleet Caddesi üzerinde yer almaktaydı. 1860'da Smith içinde gittikçe büyümekte olan Mezopotamya merakını bastırmak için öğle tatillerini müzede geçirmeye başladı. Austen Henry ve diğer arkeologların o dönemde günümüz Irak'ının Musul şehri yakınlarında yer alan Ninova kentinde yaptıkları araştırmalar özellikle ilgisini çekiyordu. Müzede kil tabletlerin arasında saatler geçiriyor, üzerlerinde yazılanları çözmek için kendini eğitiyordu. Tabletler, Sami dillerinin en eskisi olan ve çivi yazısıyla yazılan Akadçaydı. Yazı karakterleri, kalem niyetine kullanılan nesnenin tablet yüzeyine bastırılmasıyla oluşturuluyordu. Ortaya çıkan karakterlerin çiviye benzemesi nedeniyle bu yazı türü çivi yazısı olarak isimlendirilmişti. Tabletler üzerinde yazılanları çözümlemek sabır ve fedakârlık isteyen bir işti. Zamanla, ilgili bölümde çalışan araştırmacılar Smith'in tabletleri iyi bir şekilde anlamlandırabildiğini fark etti.

Dönemin en önde gelen çivi yazısı uzmanı Sir Henry Rawlinson'a bu yetenekli ziyaretçiden bahsedildi. Layard'la birlikte Ninova'da çalışmış olan Rawlinson Smith'le tanışmak istedi, yeteneklerinden çok etkilenmişti. Smith üstü kırık kil tabletlerle dolu bir masada hangi parçanın nereye için uyacağını bulabilecek ustalaştığını kanıtlamıştı.

1861'de Rawlinson müze yönetimini, koleksiyonunda yer alan çok sayıda kil tableti düzenlemek için Smith'i, ilkin yanı zamanla olarak, işe almaları konusunda ikna etti. Sayıları bini aşan tabletler MÖ 7. yüzyılda Asur kralı Asurbanipal tarafından inşa ettirilen Ninova kütüphanesinden getirilmişti. Neo-Asur İmparatorluğu Mısır'dan Anadolu'ya uzandığında yazılan tabletler, 1850'lerde Layard'ın çırağı Hormuzd Rassam tarafından keşfedilmişti. Akadça bilenlerin sayısı oldukça az olduğundan, toplanılan eserlerin birçoğu müze deposunda tozlanmaya mahkûm edilmişti. İlerleyen yıllarda, Smith eski dillere dair bilgisini mükemmelleştirip, nihayetinde bir uzman olarak diğerlerini geride bıraktı.

Antik bulmacayı çözmeyle geçen günleri büyük bir aydınlanma takip etmişti. Smith, müzedeki işinin ilk on yılında, Yahudi tarihindeki olayların kronolojisini belirlemeyi başardı, böylelikle Eski ve Yeni Ahit kronolojisine de ışık tutmuş oldu. Daha fazla tablet bulma umuduyla Orta Doğu'ya gitmek istese de müze Smith'in Londra'da kalmasını ve halihazırda koleksiyonda bulunan tabletleri tercüme etmesini istedi.


DESTANSI BİR TUFAN

Smith'in en büyük umudu çalışmalarının kırık kil tabletlerde yazılanlarla Eski ve Yeni Ahitte anlatılanlar arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarabileceğiydi. Müzede sürdürdüğü on yıllık çalışmanın ardından çığır açan bir buluşa imza attı. Kasım 1872'de Ninova'dan getirilen bir tablet ilgisini çekti. Konuyla ilgili olmayan bir kimse için, tablet K.3375 olarak adlandırılan bu tablet parçası, diğer tüm kırık tabletlerden pek de farklı gözükmeyecekti. Ancak, tablet üzerindeki merak uyandırıcı kelimeler Smith'i çokça etkiledi ve zihninde bir şeyler uyandırdı. Yazının büyük bir kısmı kir tabakası nedeniyle okunamıyordu. Hırslı bir adam olan Smith tablet temizlenene kadar, sinirleri piyano telleri kadar gerilmiş halde birkaç gün beklemek zorunda kaldı.

Temizlenmiş tabletler önüne konduğunda, karakterleri çözümledi ve önsezisini doğruladı. Tablette büyük bir tufandan bahsediliyor ve bahsedilenler Eski Ahit'in Yaradılış bölümünde geçen Nuh Tufanı’yla temel ölçüde örtüşüyordu.

"Üçüncü satıra bakarken gözüm geminin [bazı araştırmacılar tarafından Kuzey Irak'ta yer alan gerçek bir dağ olarak tanımlanan] Nizir dağlarına oturduğundan daha sonra yerleşecek bir yer olup olmadığını anlamak için bir güvercinin geminin dışına salındığından ve kuşun geri döndüğünden bahseden kısma takıldı. O an Tufan söylencelerinin en azından bir kısmını keşfettiğimi fark ettim."

Smith keşfin verdiği heyecanla odanın içerisinde kendinden geçmiş bir şekilde, sevinç çığlıkları atarak koşmaya başladı. Anlatılanlara göre, meslektaşlarından biri neler olup bittiğine bakmaya geldiğinde Smith'i sevinçten üstünü başını çıkarmış halde buldu.

Smith'in çalışması büyük tufana dair söylenceleri de içeren Mezopotamya yazıtlarının Yaratılış Kitabı'nda bahsedilenlere benzer olduğunu ortaya çıkardı. Ancak, tabletler Eski ve Yeni Ahitten oldukça eskiydi, bu da büyük tufan hikayesini sanıldığından çok daha geriye tarihlendiriyordu.

Smith'in keşfi hem akademisyenler arasında hem de kamuoyunda büyük bir sansasyona yol açtı. Londra Daily Telegraph gazetesi, birtakım ayrıcalıklar karşılığında Smith'e Orta Doğu'da yürüteceği bir kazı çalışmasına maddi destek sağlamayı teklif etti. Böylelikle ilkin tercümelerle başlayan hikayesini tamamlamak için kayıp parçaların peşine düşebilecekti.


Gılgamış Destanı ortaya çıkıyor

SMITH'IN arkeolojik kariyeri hızla ilerledi; Ninova'daki kazı çalışmaları sırasında tesadüfen, tufandan bahseden tabletin kayıp satırlarına denk geldi. O yılın ilerleyen zamanların-da, diğer parçaların da bulunmasıyla Smith yavaş yavaş boşlukları doldurmaya başlamıştı.

Bulduğu parçaları birleştikçe, bir şiir şekillenmeye başladı. Günümüzde Gılgamış Destanı olarak bilinen bu epik şiir o dönemde araştırmacılara tamamen yabancıydı. MÖ 1800 dolaylarında yazıldığı düşünülen destan, dünyanın en eski edebi yapıtlarından biri sayılıyor. Destanda Gilgamış isimli bir yarı tanrının ölümsüzlüğe ulaşmak adına çıktığı yolculuktan, diğer maceralarının yanı sıra bu yolculuk sırasında insanlığı yeryüzünden silip süpüren bir tufanın hikayesini dinlemesinden de bahsediliyor. 1870'lerde Smith tercümelerini birkaç kitap halinde yayımladı, bunlardan en bilineni Yaratılış'ın Keldanilerce İzahı adlı kitabı.

Hayalleri yarıda kaldı

SMİTH'İN kariyeri kısa ömürlü oldu. Orta Doğu'daki antik kentlere seyahat etme arzusuna rağmen Smith fiziken bölgenin iklimine ayak uyduramadı. Kazı çalışmaları boyunca, bir ihtimal sıcak havadan kaynaklanan bir hastalıktan muzdarip oldu. Ağustos 1876'da, bölgeye yaptığı üçüncü seyahat sırasında, Suriye'de dizanteriye yakalandı. Yardımcısı onu Halep'e taşımak için katır arabası hazırladıysa da ihtiyacı olan tıbbi müdahale çok gecikmişti. Araştırmacı kişiliğiyle Asuroloji ve Eski/Yeni Ahit incelemelerinde bir çığır açan, keşifleri sonraki yüzyılda gerçekleştirilecek önemli arkeolojik kazılara ilham veren bu büyük adam 36 yaşında Suriye'de vefat etti.

Kaynak: 25 Mart 2018 Pazar - Yeni Birlik
__________________
Ray Luca
Ray Luca isimli Üye şuanda online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Eylül.2022, 13:04   #2
Onursal Üye
 
HACILI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14.Kasım.2012
Mesajlar: 1,885
•Rep Puanı : 134590
•Rep Seviyesi :
HACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond repute
Standart
Çok beğenerek okuduğum bir bilgi paylaşımı olmuş.
Ellerinize ve emeklerinize sağlık.
__________________
Kardeş zoraki arkadaş, arkadaş ise gönüllü kardeştir.
HACILI isimli Üye şuanda online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Eylül.2022, 13:55   #3
Kıdemli Üye
 
AhmetCemil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Şubat.2021
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 130
•Rep Puanı : 15010
•Rep Seviyesi :
AhmetCemil has a reputation beyond reputeAhmetCemil has a reputation beyond reputeAhmetCemil has a reputation beyond reputeAhmetCemil has a reputation beyond reputeAhmetCemil has a reputation beyond reputeAhmetCemil has a reputation beyond reputeAhmetCemil has a reputation beyond reputeAhmetCemil has a reputation beyond reputeAhmetCemil has a reputation beyond reputeAhmetCemil has a reputation beyond reputeAhmetCemil has a reputation beyond repute
Standart
Teşekkürler.
__________________
Gönül yüksekte gezer, dem-be-dem yoldan azar
Dış yüzüne o sızar içinde ne var ise

Gönül Calab'ın tahtı, Calap gönüle baktı
İki cihan bedbahtı, kim gönül yıkar ise

Bildik gelenler geçmiş, konanlar geri göçmüş
Aşk şarabından içmiş, kim mana duyar ise
AhmetCemil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Eylül.2022, 14:02   #4
Yönetici
 
yeryüzü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 03.Ekim.2011
Bulunduğu yer: hiçbiryerde :)
Mesajlar: 16,646
•Rep Puanı : 1821705
•Rep Seviyesi :
yeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond repute
Standart
Bu konuya merakım vardı. Daha önce bir kaç kitap okumuştum.
Mesela önemlilerinden biri, Tanrıların Vatanı Anadolu.
Hititler mesela, hep ilgimi çekmiştir; 1500 yıl hüküm
sürmüşlerdir Anadolu'da ama çok değer verilmez,
ilginçtir...

Ben de heyecanla ve keyifle okudum bu ilginç konuyu.
Teşekkürler sevgili Ray Luca.

Not: Bu arada dünyanın ilk yazılı antlaşması
olan Kadeş antlaşması tableti İstanbul'da,
Arkeoloji Müzesinde bulunuyor. Yaşadığım
şehirde böyle tarihi bir belgenin olması,
bana göre heyecan verici bir şey...
__________________
http://s12.postimg.org/nhyh7y8gt/1387fghfg272521058_jpg_his_frd s.jpg

Konu yeryüzü tarafından (25.Eylül.2022 Saat 14:06 ) değiştirilmiştir.
yeryüzü isimli Üye şuanda online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Eylül.2022, 19:49   #5
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,101
•Rep Puanı : 229257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart
Elinize ve yüreğinize sağlık üstadım. Harika bir paylaşım. Teşekkürler..
abolardis ve Ray Luca bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.

Baltimora isimli Üye şuanda online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Eylül.2022, 15:24   #6
Onursal Üye
 
abolardis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Şubat.2011
Mesajlar: 6,535
•Rep Puanı : 463547
•Rep Seviyesi :
abolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond repute
Standart
İlginç paylaşım için çok teşekkür ederiz üstadım.
Gılgamış yada Gılgameş Destanı özellikle Dünya dışı yaşamlada sık sık özdeşleştirilen döneminin çok ilerisinde bir anlatıdır.
Ray Luca bunu beğendi.
abolardis isimli Üye şuanda online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Eylül.2022, 16:41   #7
Süper Üye
 
melih_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.Aralık.2015
Bulunduğu yer: Osmaniye
Mesajlar: 1,081
•Rep Puanı : 5095
•Rep Seviyesi :
melih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond repute
Standart
]Gılgamış destanını yıllar yıllar önce oturup okumuştum. Etkileyiciydi. Sonra bu tür şeyleri okumayı bırakıp Teksas Tommiks okumaya başladım.
Ray Luca bunu beğendi.
__________________
https://www.hizliresim.com/ifa731d
melih_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dünyanın İlk Çizgi Roman Kahramanı comicist Çizgi Roman Kültürü İnceleme-Araştırma Dergileri 6 09.Mart.2020 12:33
JLA Yeni Dünya Düzeni(Dünyanın En Büyük Süper Kahramanları) Arka Bahçe Yayıncılık nireng Arka Bahçe Yayıncılık 15 22.Eylül.2015 18:51
Ayın kahramanı Süper kahramanlardan biri olacak. büyük beyaz Ayın Kahramanı Bölümü 34 03.Aralık.2013 23:37
JLA Yeni Dünya Düzeni(Dünyanın En Büyük Süper Kahramanları) Arka Bahçe Yayıncılık nireng nireng Tarama 8 23.Temmuz.2011 21:32
Dünyanın en süper sihirbazı... :) mkurt Videolar 0 22.Ocak.2011 00:51


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:48

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.