Ölen ve maceraları biten kahraman var mı? ?

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Önemli comics karakterlerinden neredeyse hepsi bir kere ölüp bir şekilde ölümden geri dönmüştür. Bazen bir kaç sayı sonra bazen bir kaç ay sonra bazen de bir kaç yıl sonra bir şekilde geri dönerler / dirilirler. Kahramanın geri döndüğü hikayede bunu belirli bir mantık içinde açıklarlar. Ölümden geri dönmek ne kadar mantıklıysa. Bunun istisnası bir kaç kahraman vardır. Bu kahramanlar bir daha diriltilmeyeceklerdir. Mesela Kaptan Marvel, Ben Amca... Comicslerde ölüm ve ölümden dönüş genellikle Marvel ve DC yani ana akım çizgi romanlar için geçerli. Alternatif comicslerde ölen öldüğü ile kalır, hikayeler belirli bir noktada biter. Fakat sırf hikayeyi bitirmek için kahramanı öldürmezler. İleride bir gün tekrar yayınlanabilir diye bir noktada sona erdirirler.

Fumettilerde ise durum farklı. Fumettilerde ölen çok olur. Ölen hep figuran karakterlerdir. Kahramanlar ölmez, olay örgüsü sırasında öldüğü sanılabilir. Bir yerde yaralanır veya bir yerde kaybolur. Sonra geri gelir. Ölen fumetti kahramanı bilmiyorum. Satışı düşük olduğu için biten hikayeler vardır. Yeni hikayesi çıkmayan yayını son bulan karakterler olur ama bu ölümden dolayı olmaz.

Frankofonlarda da durum benzerdir. Frankofonlar daha çeşitlilik içerir. Çok fazla albüm mevcuttur. Bir çok albüm belirli periyotta çıkar ve bir gün biter. Hikaye bittiği için kahramanın yeni sayılar çıkmaz. Frankofonlarda çok örnek verilebilir. Hemen hemen her Frankofon karakterinin yayını bir gün duracaktır. Buna karşılık bolca yeni kahraman türeyecektir.

Manga ayrı bir dünya. Mangalarda da bir son mevcut diye tahmin ediyorum. Hikaye bitince yeni sayı çıkmıyor...

Kısaca ana akım comics tarzı hariç bütün çizgi romanlarda bir son var. Hikaye bir yerde biter. Yeni sayı çıkmaz. Fakat bu ölüm nedeniyle olmaz. Ana akım comics tarzı hariç diğer serilerde bir kahraman öldüğünde üstüne bir avuç toprak atılır, bir daha diriltilmez.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için sevgili Berk Urulcan'ın yazdığı şu yazıyı okuyunuz:

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,489

Superman'in maceraları ne zaman bitti ki?

En bilindik ölen kahraman Watchmen'deki Rorschach sanırım ama zaten Watchmen bilindik kahramanların maceralarından çok farklı olayları anlatıyor. Onun dışında baş kahramanın öldüğü bazı mini seriler de mevcut ama bunlar öyle çok bilindik yapımlar değiller.

Son düzenleme:

MehmetAliB.

Kıdemli Üye
2 Ağu 2018
106
187
Marvel karakterlerini öldürüp öldürüp geri getiriyor. Sıktı artık.
En çok üzüldüğüm ölüm Wolverin'in ölümü oldu bu arada. Filmde öldüğü gibi çizgi romanda da öldü. Fakat dediğim gibi Marvel bu 145678438. evren der yeniden diriltiverir.

Ölümden bahsedip iç kararttık. Biraz da yaşamdan bahsedip içimizi açalım. Tutulduğu halde çizerinin bile isteye seriyi devam ettirmediği ama sonunu da koymadığı bi çizgi roman kahramanı var. Corto Maltese. Hala içimizde yaşıyor...

Son düzenleme:

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,489
Marvel karakterlerini öldürüp öldürüp geri getiriyor. Sıktı artık.
En çok üzüldüğüm ölüm Wolverin'in ölümü oldu bu arada. Filmde öldüğü gibi çizgi romanda da öldü. Fakat dediğim gibi Marvel bu 145678438. evren der yeniden diriltiverir.

DC de aynısını yapıyor ki, hatta bu öldürüp diriltme olayı Superman'le popülerlik kazandı, o yüzden sırf Marvel'e yüklenmek anlamsız. Bu kahramanları öldürüp diriltme olayı ilk başlarda orijinal ve ilginçti sonra çok tekrarlayınca kabak tadı verdi haliyle. Bu arada Wolverine de yakın zamanda tekrar dirildi zaten.

MehmetAliB.

Kıdemli Üye
2 Ağu 2018
106
187

DC de aynısını yapıyor ki, hatta bu öldürüp diriltme olayı Superman'le popülerlik kazandı, o yüzden sırf Marvel'e yüklenmek anlamsız. Bu kahramanları öldürüp diriltme olayı ilk başlarda orijinal ve ilginçti sonra çok tekrarlayınca kabak tadı verdi haliyle. Bu arada Wolverine de yakın zamanda tekrar dirildi zaten.
İhtiyar Logan'ı diyorsanız okudum evet. Onun dışında dirilmeyi bilmiyorum. Bilmemkaçıncı evrende mutlaka dirilmiştir. Wolverin gibi bir karakter bile bile yok edilmez elbet.

Elbette Dc'de kahraman öldürüyor. Ancak benim tuhaf bir şekilde Dc'de beğendiğim tek 1 tarakter yok. Dünyada sadece ben mi böyle düşünüyorum bilmiyorum.

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,489
İhtiyar Logan'ı diyorsanız okudum evet. Onun dışında dirilmeyi bilmiyorum. Bilmemkaçıncı evrende mutlaka dirilmiştir. Wolverin gibi bir karakter bile bile yok edilmez elbet.

Yok ben ana evrendeki bildiğimiz Wolverine'yi kastettim dirildi diye, genç olan, artık ne kadar gençse.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Bu arada Wolverine de yakın zamanda tekrar dirildi zaten.

Wolverinin öldürülmesi olayı aslında politik. Şaka gibi ama iki şirketin rekabetinden kaynaklanıyor. Vakti zamanında 90'lı yıllarda Marvel iflasa gidiyordu. O zaman karakterlerin telif haklarını satarak mali durumu düzeltme yoluna gittiler. Adamlar nereden bilsin 2010'larda çizgi roman uyarlamalarının bu kadar popüler olup sinemalarda kapalı gişe oynayacağını. İşte o vakitler Spider-Man telifini Sony'ye Fantastic Four ve X-Men telifini ise Fox'a verdiler.

xmen-ff-141228-145400.jpg

Gel zaman git zaman Marvel Cinamatic Universe diye bir şey doğdu ve ardı arkası seri filmler geldi. Demir Adam, Thor, Kaptan Amerika, Hulk derken Avengers filmleri darphane gibi para bastı. Buna karşılık Marvel sinema dünyasında X-Men filmi çekilemiyordu. Fox'un elinde olan telif hakları yüzünden MCU'da X-Men'i ve FF'yi göremedik. Fox sırf telifi kaybetmemek için mecburen yaptığı Fantastik Dörtlü filmi (son film) rezaleti üzerine Marvel karşı atağa geçip çizgi romanlarda elinde olmayan karakterleri ötekileştirdi. Önce yavaş yavaş Fantastik Dörtlüyü ortadan kaldırdılar. Secret Wars hikayesinin sonunda aile dağılıyor ve Fantastik Dörtlü dergisi artık yayınlanmıyor. Bir diğer ayak olarak da X-Men'e müdehale ettiler. X-men'in yerini tutabileceği düşünülen Inhumans ırkını öne çıkartıp resmen X-Men'in düşmanı yaptılar. Hikayede Inhumans olanların varlık nedeni olan Terrigen sisi Mutantlar için ölümcül olduğu ortaya çıkınca iki ırk harbe tutuştu.

background.jpg

Öncesinde zaten X-men'in bölünmüştü. Mutantların en önemli karakterlerinden ve bir zamanların lideri Cyclops teröris olup kendi tarafında olanlar ile ayrılmıştı. Bir diğer lider ise Wolverine'di. Onuda Death of Wolverine öyküsü ile hakkın rahmetine kavuşturdular.

51hv8jBnrnL.jpg

Wolverine dergisi bir Wolverine klonu olan X-23'ün yer almasıyla All New Wolverine adıyla çıkmaya başladı. Böylece bu karakterler dışlanmış, dergilerde yayınlanmamış oldu. Fox'un önü tıkanmış oldu.

Geçen yıl Marvel ile (Disney oluyor kendileri) Fox arasında buzlar eridi. Fox'u Disney'in satın alması gündeme geldi. Böylece olası filmlerde MCU evreni için Mutantlar ve Fantastic Four'un kullanılabilmesinin yolu açıldı. Marvel'de diriltme kartını gösterip önce Benjamin Grimm ve Johnny Storm'a kayıp aile üyelerini aratıp Fantastik Dörtlünün yeniden yayınlanmasının önünü açtı. Ardından Hunt For Wolverine öyküsü ile Wolverine'in (gerçek olanı; yaşlısı veya klonu değil) evrene dönüşünü hazırladı. Yani sevgili bergill'in söylediği gibi esas oğlan sahaya döndü.

background.jpg

İşte böyle dostlar. Çizgi roman sadece çizimli hikaye değildir. Koskoca şirketlerin büyük paralar kazandığı ve her türlü rekabetin olduğu dev bir sektördür. Biz kodomanların savaşını bir yana bırakıp hikayelerden aldığımız keyfe bakalım.

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Mister No'nun yaşlanmış hali ile olan bir macerasını okumuştum, sanırım yayıncılar öldürmeyi ve artık yeni maceralar yayınlamayı düşünmüyorlarmış. Ne kadar doğru bilmiyorum ama İnşallah öyle değildir.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Mister No'nun yaşlanmış hali ile olan bir macerasını okumuştum, sanırım yayıncılar öldürmeyi ve artık yeni maceralar yayınlamayı düşünmüyorlarmış. Ne kadar doğru bilmiyorum ama İnşallah öyle değildir.

mister+no.jpg

Mister No'nun İtalya'da satışların düşmesi sebebi ile 379. sayısında yayını durduruldu. Ülkemizde ise Lal kitap tarafından seri tamamlandı. Kahraman ölmese de yeni maceraları artık çıkmıyor. Bildiğimiz gibi Mister No 2. Dünya Savaşında yer almış eski bir askerdir. Harpten sonra Amazonlarda maceralara atılmıştır. Seri de bu şekilde bitmiştir. Mister No sevenleri için üzücü olan bu gelişmenin ardından Bonelli Mister No'yu güncelleyip yeniden başlatma kararı aldı. Daha çok Comics'lerde olan bu yenilemeyi ben ilk defa bir fumetti karakterinde gördüm. Yeni Mister No hikayelerinde kahramanımız 2. Dünya Savaşı yerine Vietnam Savaşına katılıyor. Böylece zaman örgüsü aşağı yukarı 25 yıl kadar ileriye alınıyor. Audace etiketi ile çıkan ve daha çok yetişkinlere hitap eden yeni Mister No serisi aslında sevilen bir kahramanın asla ölmeyeceği, yayını dursa bile bir süre sonra tekrar geri dönebileceğinin kanıtı niteliğinde. Ömrü uzun olsun.

45322421_125019185173037_9178045713644694388_n.jpg

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye

mister+no.jpg

Mister No'nun İtalya'da satışların düşmesi sebebi ile 379. sayısında yayını durduruldu. Ülkemizde ise Lal kitap tarafından seri tamamlandı. Kahraman ölmese de yeni maceraları artık çıkmıyor. Bildiğimiz gibi Mister No 2. Dünya Savaşında yer almış eski bir askerdir. Harpten sonra Amazonlarda maceralara atılmıştır. Seri de bu şekilde bitmiştir. Mister No sevenleri için üzücü olan bu gelişmenin ardından Bonelli Mister No'yu güncelleyip yeniden başlatma kararı aldı. Daha çok Comics'lerde olan bu yenilemeyi ben ilk defa bir fumetti karakterinde gördüm. Yeni Mister No hikayelerinde kahramanımız 2. Dünya Savaşı yerine Vietnam Savaşına katılıyor. Böylece zaman örgüsü aşağı yukarı 25 yıl kadar ileriye alınıyor. Audace etiketi ile çıkan ve daha çok yetişkinlere hitap eden yeni Mister No serisi aslında sevilen bir kahramanın asla ölmeyeceği, yayını dursa bile bir süre sonra tekrar geri dönebileceğinin kanıtı niteliğinde. Ömrü uzun olsun.

45322421_125019185173037_9178045713644694388_n.jpg

Teşekkürler üstadım.
Bizim Mister No'muz ukala,umursamaz,alkol ve kadınlarla arası gayet iyi,hiçbir şeyden çekinmeyen arkadaş canlısı birisidir...En azından öldürülmemiş olmasını bilmek bile biz Bay Hayırcıları sevindirir.

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,378
Bir Martin'in ölümüne dayanamam allah gecinden versin, bir de rahmetli Büyülü Rüzgar'in ölümü icin hala yaslar tutup, kizilderili agitlari yakarim.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Gümüş Sörfçü de ölmüştü. "Ağıt" isimli seride.

Daha sonrada Sörfçü de geri geldi. Comics serilerinde ölmek zordur. Ölen çok uzun süre ölü kalmaz. Ne de olsa popüler karakterlerin satış garantili iş oldukça ölü kalması beklenemez. Bİr şekilde diriltilirler.

Mesela, ikinci Robin Jason Todd. Dick Grayson'dan sonra Robin olan Todd'u okur sevmedi. DC, karakterin ölümü veya yaşamı için anket yaptı. Okur ölümünü seçince Todd Joker'e öldürtüldü. Yerinde Tim Drake üçüncü Robin oldu. Todd uzun süre ölü olarak kaldı. Yıllar sonra hikayeye yapılan rebot ile Todd'un Lazarus Çukuru sayesinde dirildiği anlatıldı. Todd halen Red Hood olarak DC evreninde yaşamına devam ediyor.

obelisk7794

Yeni Üye
21 Mar 2016
73
260
Bu ölüp dirilme işine oldum olası uyuz olmuşumdur. Dirilecek ise niye öldürüyorsun? Ölecekse niye diriltiyorsun? Ölümün mutlak bir son olması gerekirdi. Hal böyle olunca ne olursa olsun iyilerin her zaman kazanacağı ve ölseler de geri döneceğini bildiğimiz için bu sefer okuma heyecanı da kalmıyor.

virtualman

Yeni Üye
23 Ara 2010
66
215
Çanakkale
Mister No'nun yeniden geriye dönüşüne hem sevindim hem tuhaf buldum. Madem geriye dönecekti son verilmemeliydi. Ayrıca Zagor gibi çok uzun yıllar yayınlanan serilerde Hellingen gibi benzeri hikayelerin sıkma sorunu mevcut. Herşey tadında bırakılmalı bazen.

virtualman

Yeni Üye
23 Ara 2010
66
215
Çanakkale
Yayınlanmış maceralarda CONAN ın akıbetinin başı verildi.

Conan 70 yaşına gelince krallıktan ayrılır ve eski korsan dostlarına döner. Batı okyanusunun ardında ne olduğunu aramak için dönüşü olmayacak şekilde denize açılır. Hikayenin devamı ve nasıl öldüğü yok. Ama yapılan açıklamaya göre Conan bu yolculuktan geri dönmemiş.

Conan uzmanı arkadaşlardan yeri gelmişken yukarda yer verilen maceranın devamı var mı sorusunu cevaplayacak olan varsa çok sevinirim.

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
Conan uzmanı arkadaşlardan yeri gelmişken yukarda yer verilen maceranın devamı var mı sorusunu cevaplayacak olan varsa çok sevinirim.

Bildiğim kadarıyla ölüp de geri gelmeyen kahramanlar şunlardır:

Scarlet Spider (Ben Reilly- Örümcek Adam'ın klonuydu)
Ancient One (Doctor Strange'in akıl hocasıydı)
Ant-Man (Hank Pym- İlk orjinal Antmandir)
Hellboy: (Anung Un Rama)
Captain Marvel (İlk orjinal Kaptan Marvel'dir.-Erkek olanı- dır.Mar-Vell ismiyle bilinir.)
Goliath (Bill Foster- Antman benzeri bir kahraman-İç savaşta öldürüldü)
Nomad (Jack Monroe)
Starman: (DC Comics)
Thunderstrike (Eric Masterson, Diğer bir Thor'dur-Thor'un orjinali değil, insan hali)

Conan'a gelirsek:

Conan, 60'lı yaşlarda batıya (Amerika'ya) doğru yelken açar. Conan tüm mürettebatını kaybetmesine rağmen Amerika'ya doğru yelken açmaya devam eder.(Conan the Savage #10) Bu hikayeden sonra Conan'ın ölümünden hiçbir şekilde bahsedilmemiştir. Ta ki 2019'a kadar...

2019'a gelindiğinde Conan'ın ölümü hakkında bir Çizgi Roman yayınlanır.(Conan the Barbarian Vol 3 #1 2019) (Part of the Life & Death of Conan)

Bu hikayede Conan'ın nasıl öldüğü geniş bir şekilde anlatılır.(-Conan'ın Hayatı ve Ölümü- Serisi)

Spoiler:

Bu serinin ilk sayısında, Conan, bir savaş alanını araştırırken cadı ve adamları tarafından pusuya düşürülür.(İlk sayı) Cadının adamlarının, Conan'a kaderinin sonuna geldiğini ve yakında Razazel tapınağında öleceğini söylemesiyle biter.

Kızıl Cadı ile bir karşılaşması Conan'ı nihai bir ölüme doğru bir yola sokar.

10.sayıda tekrar bir tuzağa düşer.Conan bu tuzaktan kaçmak için elinden gelenin en iyisini yapsa da kurtulmayı başaramaz ve sonunda bir mağaraya gömülür.(Conan the Barbarian Vol 3 #10 2019)

Daha sonra Marvel, 2019'da Conan'ı tekrar hayata döndürüp Avengers ekibine dahil eder.(Avengers: No Road Home #6 2019) Şuan hala (2020'de) Avengers maceralarında savaşmaya devam etmektedir.

Son düzenleme:

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,489
Mar-vell olan Captain Marvel tekrar diriltildi ve Scarlet Spider yani Ben Reilly, Dead No More: The Clone Conspiracy hikayesinde geri döndü. Ayrıca Ancient One pek de kahraman sayılmaz açıkçası, sonuçta onun hikayedeki işlevi Dr. Strange'ye akıl hocalığı yapmak, kahramanlık yapıp insanları kurtarmak değil.

Conan'a gelince, bence onun ölümüyle ilgili resmi sayılabilecek tek kaynak Robert E. Howard'ın yazdıklarıdır ki o da zaten yolculukla bitirmiş Conan'ın hikayesini. Sonuçta günümüzde telif kimin elindeyse karakterin ölümünü istediği gibi değiştirebilir o yüzden çok da takılmamak lazım.

Son düzenleme:

ayberk

Süper Üye
14 Nis 2011
310
386
Eyüp Sultan
Pööhh !.. Kahramanlar ölmez !.. Birçok Çizgiromanda alışılagelmişin dışında bir macera yaratmak ve okuyucuyu bağlamak için kahramanları öldürüp tekrar diriltmişlerdir. Yeni kahramanımız KARABALA bile !..

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,451
7,953
(Captain) Mar-vell diriltildikten sonra tekrar öldü(Chaos War: Dead Avengers #1-3), ardından tekrar diriltildi, ve yine öldü.(Secret Avengers #26-28) Buna göre (Captain) Mar-vell ana evdende şuan ölü sayılmaktadır.(Ama tekrar diriltilmeyeceğinin garantisi de yok-Marvel bu sonuçta, ne yapacağı belli olmaz.)

Scarlet Spider(Ben Reilly) ise Dead No More hikayesinde diriltildikten sonra tekrar öldü.(Sonra tekrardan diriltilmiş ama başka bir hikayede oldu bu.. Yani onun son haline bakmadığım için ölü olduğunu zannediyordum, tekrardan diriltilmiş.Marvel bu karakteri tam 28 kez diriltmiş, artık durumu arap saçına dönmüş durumda.)

Ancient One, Dr.Strange'nin (sadece) akıl hocası değildi, selefiydi.Ayrıca ömrü boyunca kötülükle savaşmış biridir.Marvel evreninde kurtardığı nice insanlar vardır.(Doctor Strange and the Sorcerers Supreme #12)Yani onun kahramanlık yapıp insanları kurtardığını onun hayatı ile ilgili bilgi veren çizgi romanları okuyanlar bilir.(Marvel Premiere #1-10) Ayrıca tıpkı Dr.Strange gibi Dünyayı tehdit eden ve (karanlık güç olan) Dormamnu'ya karşı savaşmıştır.(Amazing Adventures #1)

Conandaki durum ise tamamen ticari kaygılarladır.Howard'dan sonra kimse Conan'ın ölümünü yazmaya cesaret edemedi.Fakat Marvel, Conan'ı da güncel maceralara ekleyerek kadrosuna hem okuyucu açısından hem de ticari açıdan renk katmak istedi.