Çizgi Romanın Türkiye Macerası (Atlas Tarih Makalesi)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Çizgi Romanın Türkiye Macerası
Atlas Tarih'te Çıkan Yazı
15 sayfa, 3.7 MB, pdf/s

(Mega)

Atlas Tarih dergisinin son sayısında "Çizgi Romanın Türkiye Macerası" tanıtım başlığıyla 15 sayfayı kaplayan bir yazı yayımlanmış. Dergiyi "Eski Kitaplarım" sitesinde gördüm, sayın "Elon Man" paylaşmış. 148 sayfalık derginin bir bölümü bu konuya ayrılmıştı. Ben ÇR ile ilgili 3,7 MB'lık ve 15 sayfalık bölümü buraya aldım. Pdf dosyanın içinde arama yapılabiliyor. Kapaktan "Çizgi Romanın Türkiye Macerası" başlığıyla sunulan yazının içindeki ilk başlık "Tex Willer'den Corto Maltese'ye İtalyan Usulü Çizgi Roman"dı. Bir diğer alt başlık "Çizgi Kahramanlar Türkiye'de: İlk Uçan Adam Süpermen", sonuncusu da "Türkiye'de Çizgi Romanlı Günler: Karaoğlan'dan Baltalı İlah Zagor'a" idi. Umarım refiklerimiz bu kısa alıntıyı hoş görürler.

Örnek sayfalar:
R_n_T_rkiye_Tarih_esi_A.TAR_H_54a.jpg

Son düzenleme:

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Sevgili scanfan,
Paylaşımınızı değerli ve aydınlatıcı buldum.
Tüm forum dostlarımın da okumasını tavsiye ederim.
Kısa kısa değinmelerle de olsa çizgi roman tarihimize ışık tutmuş.
Okurken aklıma takılanlar oldu;
1- Gerçekten çocukluk yıllarımızda okuma yazma bilmeyen
Anne babalar bile adeta bir öcü gibi görür ve yasaklardı bu kitapları.
Neden hangi gerekçe ile yaparlardı acaba bu yasaklamayı?
2- Sayın Levent Cantek ile yapılan röportajda özetle diyor ki sayın Cantek;
Her ne kadar söz sanatları kullanılmış olsa da " çizgi roman " Edebiyatın bir dalı olan roman sınıfına girmez, okunmasında bir mahzur yoktur imajı uyandırmak için çizgi roman denilmiş, aslında roman ile hiç alakası yok demeye getirmiş sözü.
Bu konuda pek de haksız sayılmaz kanaatimce.
Çizgi Roman yerine daha özgün bir kelime bulunabilir mi bilmem.
Alıştığımız ve benimsediğimiz bu sözcükten kopmamız pek mümkün olmasa da.
Zira bir edebiyat eseri olan romanda sözcükler özenle seçilir,
Kelimelerin doğru yazılmasına hassasiyet gösterilir.
Örneğin okuduğumuz bir çok çizgi romanda rastladığımız;
Hekes yerine HERKEZ, Yalnız yerine YANLIZ v.b
Hatalı sözcüklere rastlamayız.
Belirtiğim ve benzeri hatalar çizgi roman balonlamalarda rastladığım ve
Ne yazık ki, bir türlü kurtulamadığım kişisel takıntım olduğundan,
Burada özellikle değinmek istedim bu konuya.
( Amman haa... balonlamacı dostlarım yine de alınmasınlar bana.)
Tarihleme konusunda da bir yanılgı var sanırım.
Zira ülkemizde özellikle Teksas Tommiksle başlayan
Çizgi roman furyasının başlangıç tarihi 50 li yılların
ikinci yarısına denk gelmektedir ki, hafızam beni yanıltmıyorsa,
İlk Teksas Tom Miks okuduğum yıllar 1958-59 yıllarıdır.
Sayın Cantek'in bahsettiği 70 li yıllar benim ve arkadaşlarımın
Artık Teksas Tommiks okumaya bir süre ara verdiğimiz tarihlerdir.
Selam, sevgi ve saygılarımla.
Teşekkürler.

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli

2- Sayın Levent Cantek ile yapılan röportajda özetle diyor ki sayın Cantek;
Her ne kadar söz sanatları kullanılmış olsa da " çizgi roman " Edebiyatın bir dalı olan roman sınıfına girmez, okunmasında bir mahzur yoktur imajı uyandırmak için çizgi roman denilmiş, aslında roman ile hiç alakası yok demeye getirmiş sözü.
Bu konuda pek de haksız sayılmaz kanaatimce.
Çizgi Roman yerine daha özgün bir kelime bulunabilir mi bilmem.

Affınıza sığınarak bu ifadeye katılmıyorum. Kafka'nın Dava'sı bir romandır. Fakat Dava'nın çizgiroman uyarlaması da vardır. Aynı mefhumun yazılı anlatımı ve resimli anlatımından birinin yüceltilip, öbürünün küçük görülmesinde bir mantık bulamıyorum. Zira orada anlatılan temel konu, hukuk bürokrasisinin insanları varoluşsal olarak ne biçimde etkilediğidir ki bunu her ikisi de başarıyla veriyor. Hatta ikisini de okuyan biri olarak çizgi olanının daha etkili olduğunu söyleyebilirim. Bunda mutlaka çeviri problemleri de vardır gerçi.
Öte yandan yazılı olarak bir öyküyü anlatan her şeyin "Edebi" olduğu da doğru değil. Etkili bir dil kullanarak, insanın evren karşısındaki pozisyonunu geliştiren, izah eden, yorumlayan; yahut bu çaba için yeni yöntemler açan eserlere "Edebi" sıfatı verilebilir. Mesela birçok polisiye, aşk romanı vardır ki edebi değildir.
Yukarıda "Edebi" kavramı ile ilgili çizilen çerçeveye son dönemde birçok çizgi romanın da girdiğini düşünüyorum. Şablonları bir kenara bırakacağız eninde sonunda ama ne zaman bilemiyorum.
Üç vakit mi desem, beş vakit mi?