Türkiye'de Çizgi Roman Çevirileri (Tez, 2006)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,310

Süreç Odaklı Bir Bakışla
Türkiye'de Çizgi Roman Çevirileri
Yüksek Lisans Tezi, 2006
Hasan Ali Polat
Yüksek Lisans Tezi, 2006, İstanbul
Tez Danışmanı: Doç. Dr. Alev BULUT
Türkçe, Resimli
149 sayfa, 20 MB, pdf/s

"İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Batı Dilleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı, Çeviri Bilim Dalı"nda 2006 yılında verilmiş bir Yüksek Lisans Tezi'ni buraya aktardım. Başlığı "Süreç Odaklı Bir Bakışla Türkiye'de Çizgi Roman Çevirileri". 149 sayfalık tezde bolca da resim kullanılmış.
Faydalı olması dileğiyle.

CR_Ceviri_Tez.jpg

(Yandex)

Son düzenleme:

gitarisyen

Çeviri & Balonlama
7 Ara 2016
457
3,782
Hiçbir Şey Ülkesi
Henüz okumadım ama, kesinlikle çok faydalı ve arşivlenmesi gereken bir çalışma / eser olduğunu düşünüyorum. Çok teşekkürler, sevgili scanfan. Sayenizde dağarcığımız, bilgimiz, evrenimiz ve bakış açımız genişliyor...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,351
Forum sitemizdeki bütün üyeler emin olun tezini değil kitabını yazar.Sevgili Scanfan üstadımıza çok teşekkürler.İlginç bir konu.Saygılarımla.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,506
Hemen şöyle bir göz attım. İçinde uzun süredir aradığım, hatırlamaya çalıştığım bir kaynağa rastladım. Arşivci ve titiz bir kişiliğiniz olduğunu bildiğim için bu başlık altında sizden rica etmenin doğru olacağını düşündüm. Scot McCloud'un çizgi romanla ilgili olarak çizgi roman şeklinde çizilmiş kitapları siz de mevcut mu acaba? Birisi şu Understanding Comics: The Invisible Arti diğeri Making Comics ve son olarak da Reinventing Comics Eğer varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,310
Hemen şöyle bir göz attım. İçinde uzun süredir aradığım, hatırlamaya çalıştığım bir kaynağa rastladım. Arşivci ve titiz bir kişiliğiniz olduğunu bildiğim için bu başlık altında sizden rica etmenin doğru olacağını düşündüm. Scot McCloud'un çizgi romanla ilgili olarak çizgi roman şeklinde çizilmiş kitapları siz de mevcut mu acaba? Birisi şu Understanding Comics: The Invisible Arti diğeri Making Comics ve son olarak da Reinventing Comics Eğer varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

İltifatlarınız için teşekkür ederim. Maalesef bu kitapların hiçbirisi bende yok, ancak çok ilginç olduklarını tahmin ediyorum. Hemen internete baktım. Scott McCloud'un bahsettiğiniz kitaplarından ilk ikisi mevcut, ama üçüncüsü yok. Onun için de torrentte bir arama yaptırın isterseniz. Bu tür kitaplar Usenet'te olur diyorlar ama bugüne kadar hiç kullan(a)madığım bir mecra.
Sevgi ve saygılarımla.

@ Bu arada şimdi aklıma geldi, eğer genel olarak "çizgi romanla ilgili çizgi roman şeklinde çizilmiş kitaplar" arıyorsanız bununla ilgili 6 ciltlik bir seriyi daha önce paylaşmıştım, şurada: Comic Book History of Comics Fred Van Lente yazmış, Ryan Dunlavey resimlemiş. Bir göz atın isterseniz.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,310

Bizim şu "Çizgi Diyarı" ne geniş bir deryaymış, şimdi bir kez daha anladım. Dün arama motoruna aratınca Scot McCloud'la ilgili bir paylaşım bulamamıştım (belki de dikkatsizliğimden), ama bugün bu kez "Understanding Comics" olarak arattım. Meğerse taa 2012 yılında sevgili "yeryüzü" McCloud hakkında, bu kitaba da değinen geniş bir makale paylaşmış. Makale şurada: Çizgiromanı Anlamak-Scott McCloud - Understanding Comics. (Not: Şimdi "like" verebildim, zira ben ÇD'na 2013 yılında başlamıştım!)

Bu arada 2 yıl önce benim açtığım Ödül Kazanmış Grafik Romanların Listesi başlığı altında Scott McCloud'un "Understanding Comics" kitabını da listelemişim. Eisner ödülü almış zira.

Son düzenleme: