2016 Yılının En İyileri

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,616
İzmir
2016 yılını geride bırakıp 2017'ye adım attık. Çok kötü bir yılın ardından yeni yıla da çok iyi başlayamadık. Yine de yeni yıldan halen umutluyum. Ardımızda bıraktığımız yıl birçok konuda kötü geçti ama basılı çizgi roman sayısı olarak bakarsak oldukça iyi bir yıldı. Özellikle comics tarzı çizgi romanlar açısından oldukça parlak geçti.
Artık yeni yıla başladığımıza göre son iki yıldır (2014 - 2015) olduğu gibi yılın en iyilerini seçeceğim. Artık geleneksel olarak yaptığım liste tamamen öznel olduğu için benim beğenimi yansıtır. Benim seçimlerimi beğenmeyen (özellikle fumetti severler) kendi listelerini yapabilir. Hatta herkesin kendine göre liste yapmasını ve bu konu altına yazmasını isterim. Böylelikle bir nevi çizgi roman tavsiyeleri oluşturmuş oluruz.

1 - En İyi Yazar: Jonathan Hickman (Avengers, New Avengers ve Secret Wars)
2218985-hickman1.jpg

Bu yıl birçok iyi yazarın çizgi romanını okudum. Özellikle Allan Moore (Watchmen) ve Neil Gaiman (Sandman) üst klasman yazarlar olarak en iyi olabilirlerdi. Ama ben Hickman'ı seçtim. Bunun en büyük sebebi; uzun soluklu hikaye kurgusu ile (Avengers - New Avengers) devam eden hikayesini Secret Wars öyküsü ile tamamlayarak Marvel Evreninde büyük değişikliğe gitmiş olması.

2 - En İyi Çizer: Jim Lee (Justice League, Batman: HUSH) Fazla söze gerek yok, adam zaten efsane.
5139367-9965798438-jim-l.jpg

3 - En İyi Seri: The Amazing Spider-Man (Marmara Çizgi etiketi ile yayınlanan seri 20. sayısını gördü.)
asm20.jpg

Bu kategori sürekli yayınlar arasından seçilmiş olup tek kitapta biten öyküler ve klasik sayılan kitaplar dikkate alınmamıştır. Yıl içinde dikkatimi çekenler: Yürüyen Ölüler, Avengers, New Avengers, Uncanny Avengers, All New X-Men, Uncanny X-Men, Daredevil, The Punisher, Green Lantern, Masallar, Saga.

4 - En İyi Event: Secret Wars (Gerekli Şeyler)
secret-wars-kapak-render_min.jpg

Bu kategoride yıl içinde dikkatimi çekenler: Harbinger Savaşları, X-Men Mesih'in Dönüşü, X-Men Atom Savaşı, Original Sin, Axis, Forever Evil.

5 - En İyi Yeni Seri: Green Arrow (Çizgi Düşler)
green-arrow-cilt-120161213185251.jpg

Bu kategoride yıl içinde dikkatimi çekenler: Kara Bilim, Outcast, Inhumans

6 - En İyi Klasik Seri: Thor (Büyülü Çizgi Roman)
0000000718856-1.jpg

7 - En İyi Klasik Event: Gizli Savaşlar (Marmara Çizgi)
clipboard01_0.jpg

İncelemesi burada: http://www.cizgidiyari.com/forum/ka...1649-gizli-savaslar-cizgi-roman-inceleme.html

8 - En İyi Tek Cilt: Watchmen (İthaki)
Watchmen-int-cvr_52d49847914574.64270966.jpg

Bu kategoride yıl içinde dikkatimi çekenler: Batman: HUSH, Batman: Gotham'ın Kapıları, Batman: Arkham Tımarhanesi, Batman: İlk Yıl, Avengers: Ultron'un Öfkesi.
Eğer İthaki Watchmen'i tekrar basmamış olsaydı Batman kitaplarından birisi muhtemelen HUSH en iyi olacaktı.

Bir comics hayranı olarak bir çok seçenek arasından en iyi seçmek hem zor hem de keyifli; lakin bir comics hayranı olarak comics olmayan çizgi romanlar arasından seçim yapmak fena halde subjektif...

9 - En İyi Türk Çizgi Romanı: Karabala (Arka Bahçe)
0000000689952-1.jpg

10 - En İyi Fumetti: Dragonero (Çizgi Düşler)
dragonero-3-izciler-toplantisi-sivri-disler-ve-celikaccc294b3662fd60cfa2e826a6a10a1a.jpg

11- En İyi Frankofon: Bouncer (Marmara Çizgi)
0000000722276-1.jpg

12 - En İyi Manga: ---
Bu yıl manga almadım. Sadece 7 Ölümcül Günah'ı okudum. Seçim yapmıyorum.

13 - En İyi Yayın Evi: Yayın evlerimizin son zamanlarda gösterdikleri gayretlerin ardından bir en iyi seçmenin birisini kayırmak gibi görüneceğini düşünerek bu yıl seçim yapmıyorum. O kadar hızlı ilerliyorlar ki baskı hızlarına yetişemiyoruz. Bir de fiyatlara damping yapsalar ne güzel olurdu.

14 - En İyi Çizgi Roman Uyarlaması Film: Doctor Strange
Doctor_Strange_poster.jpg

Dediğim gibi öznel bir liste bu; yoksa forumdaki oylamayı Deadpool kazandı.

15 - En İyi Çizgi Roman Uyarlaması Dizi: Daredevil Sezon 2
Daredevil.jpg

Mutlu bir yıl geçirmenizi dileyerek umarım önümüzdeki yıla erişip yeni bir liste yapabiliriz.

Son düzenleme: