Karaoğlan Bir Bilim Adamına İlham Veriyor

Karaoğlan Bir Bilim Adamına İlham Veriyor

Çizgi Roman ve Kahramanlar Makaleler&Köşe Yazıları&Araştırmalar

Like Tree70Likes
  • 19 Post By scanfan
  • 12 Post By yeryüzü
  • 10 Post By Mehmet Kurt
  • 7 Post By bes5uc3
  • 7 Post By The_DarknesS
  • 8 Post By Motion
  • 7 Post By ertekin

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22-06-2016, 10:44   #1

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1311532
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Standart Karaoğlan Bir Bilim Adamına İlham Veriyor

Karaoğlan Bir Bilim Adamına
İlham Veriyor

Celal Şengör'ün Orta Asya Ekspedisyonu

Tüm dünyaca tanınan Türk jeoloji profesörü "Celâl Şengör"le 4 yıl boyunca yapılmış bir nehir söyleşi sonucunda ortaya çıkan "Bir Bilim Adamının Serüveni, Celâl Şengör Kitabı" başlıklı kitaptan bir alıntı. Sefa Kaplan'ın hazırladığı 2010 tarihli hacimli kitapta "Suat Yalaz"ın ünlü çizgi romanı "Karaoğlan"ın bilim adamını nasıl etkilediğini anlatan bir bölümü buraya aktardım. Çocukluğunda, daha Akşam gazetesinde tefrika edilirken Karaoğlan'dan etkilendiğinden bahseden Şengör, onun serüven ve aksiyonlarından ziyade üzerinde gezdiği topraklara, manzaraya hayran olduğunu söylüyor. Zaten okulda ilgiyle okuduğu coğrafyacı "Faik Sabri Duran"ın "Kâşifler Âlemi" kitabından tanıdığı ve hayran olduğu "Taklamakan Çölü, Altay Dağları, Tien Şan" (Tanrı Dağları) vs gibi yerleri ilk kez Karaoğlan maceralarında görüp sevdiğini anlatıyor ve Orta Asya jeolojisini hayâlinde ilk kez canlandıran Suat Yalaz'a hayranlığını belirtiyor. Yazıya resimleri ben ilâve ettim (biraz da süsledim)

Konu scanfan tarafından (22-06-2016 Saat 11:23 ) değiştirilmiştir. Sebep: imlâ
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 22-06-2016, 13:00   #2

yeryüzü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1553841
•Rep Seviyesi :
yeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond repute
Sevgili üstadım, sunumunuz bana bir
"resimli romanı" çağrıştırdı: "Kraliçe
Loana'nın Gizemli Ateşi". Hemen
onunla ilgili bir iki şey ekleyeyim dedim
ama kolay bulunsun diye ayrı konu
olarak açtım. Celal Şengör'ün etkilendiği
gibi Umberto Eco da çizgi romanın,
çocukluğumuzda gördüğümüz
her türlü objenin bizi nasıl etkilediğini
anlatmış bu romanında.
Bizi farklı coğrafyalarda gezdiren yazı
için teşekkürler sevgili üstat.
Alt 22-06-2016, 13:05   #3

•Rep Puanı : 10117
•Rep Seviyesi :
Mehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond repute
Karaoğlan'da; gerçekten serüven ve aksiyonun yanında, orta asya tarihi, hatta daha geniş asya tarihi ile ilgili zengin bilgiler ve coğrafi yerler vardır. üstat, tarihi hikayeyle serüven kalıbını çok ustaca birleştirmiştir..

Güçlü hikayesi, zengin tarihi bilgi ve anlatımından dolayı, karaoğlan'ı normal çizgi romanın üstünde görmüşümdür her zaman.

Konu Mehmet Kurt tarafından (22-06-2016 Saat 13:50 ) değiştirilmiştir.
Mehmet Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 22-06-2016, 14:46   #4

•Rep Puanı : 38872
•Rep Seviyesi :
bes5uc3 has a reputation beyond reputebes5uc3 has a reputation beyond reputebes5uc3 has a reputation beyond reputebes5uc3 has a reputation beyond reputebes5uc3 has a reputation beyond reputebes5uc3 has a reputation beyond reputebes5uc3 has a reputation beyond reputebes5uc3 has a reputation beyond reputebes5uc3 has a reputation beyond reputebes5uc3 has a reputation beyond reputebes5uc3 has a reputation beyond repute
Bir yerbilimcinin gözünde Karaoğlan çizimli resimsel enstantanelerin bellek yapan izlekliğinin yerbilimci dünyasındaki anlayışa göre oturmuş olması; bendeki Karaoğlan duygusuyla eşleşen bir karşılaşma olmakla beni duygulandırdı.

Her manzara çiziminde değil de, illa Üstat Yalaz'ın çizimlerinden; her çizgiroman okunmasında değilde illa Üstad Yalaz'ın çizilerinde bu tür duygulara kapılmak işin ilginç olan yanıdır. Bir çok resimli roman okudum, beğendim ama hiç biri Yalaz çizimi kadar bende kopmazlık yaratan bir duygu ve hoşlanma olmadı.

Üstelik hiç bir çizgi roman çizimindeki hatalar beni enterese etmedi. Ama Karaoğlan'daki savrukluklar kızgnlıkla üzerinde durduğum düşünmeler oldu hep iyi çizmlere bakarak (bana iyi gelen çizimlere bakarak) kötü çizimleri görmezden gelmişimdir.

Kötü çizimler belleğimde olsa da sayfaları gezerken karşıma çıkan durum olaydı. Yalaz üstadın toplumsal kültür tanımlı çizimleri eserlerdeki eksiklik olsa da sosyal kültürü betimler coğrafya alanının Değerli Şengör'ü etkilemesi beni hedeften etkilemektedir.

Bir soğan ekmek yiyip Ayran içen Çalık, Baybora, Karaoğlan figürü beni mest eden figürler olup Tibet'teki, Sayan dağları eteklerindeki yaşam ve sözlü anlatımlarla, sosyal kültürlü giyim kuşam ve konuşma olan anlatım bantları arkaik bilincimi groteski oluşla heyecena boğmaktadır.

Diyorum ya aynı intibaları diğer çizer ve yazar kitaplarında duymam olası bile olmuyordu. Dikkat ediniz değerli Şengör belki öylesine çizilmiş bir yeryüzü ve dağ resmi içinde; üstadın kendi bilinç altı belirimlerini eklemesini okumakla bize görünmeyen bizim gözümüzde kaçan bu ayrıntılar Değerli Şengör'ü müthiş bir tehaşşüte götürüyor.

Karaoğlan sayfalarında beni hiç etkilemeyen çizimler de vardı. Üstad buraya dugu katmamış mıydı? Elbetteki katmıştı. Ne var ki Karaoğlan sayfalarında görülmesi gereken ayrıntılar bunlar değildi. Karaoğlan'ı Karaoğlan yapan da bunlar değildi.

Karaoğlan'da pisikolojide çok farklıydı. Rakibi olan, düşmanını aşağılamıyor. Üstelik bunların ne yaman bir cengaver olduğu nasıl anlamalarla bu hallere getirilidiği gibi bilincimiz derinliğine uzanan göndermeler yapan vurgularını kafasında dolaştırması, çizgilerin ve eserin; bizlerle bire bir örtüşen şeytan tüyleri! olmaktadırlar.

Bu nedenle diğer tür ister yerli olsun ister yabancı olsun bu çizimler çok keyfle, isteyerek okuduğum eserler olmaktan öte hiç bir zaman bende bir bağ ve duygu olmadılar. Kafamın içinde her anımla birlikte benle olan bir eşleşme olmadılar. Bu durumlar illa ki Karaoğlan sayfalarında da vardı.

Sözgelimi; Karaoğlan'ın karşı cins serüveni benim hiç takılıp üzerinde durduğum bir anlama ve mana etkisi olmadığı gibi sıradan bir durum geçişi gibi geriye itilen bir kuru yavanlık oldu.

Çift süren Baybora, Kılıç tutan Baybora'yla birlikte müthiş bir bir kırılma indsi içinde akılları meşgul eden zamanlar içine göndermeler yapması sizde bambaşka tutku ve düşünmelerin berektlenmesine neden olmaktaır. hele Karaoğlanı bir de değerli şengör'ün gözüyle okuyamamak ne büyük kayıp.

Karaoğlanın okunup oraya buraya atılması değil okuyanına duyarlılıkla; akıllarda kalırlınıya biz okurlarına hitap etmesi yeter. Karaoğlan okumakla sizlere sirayet eden bu geçişme ve tılsım; Yalaz'ın duygu, zekâ ve bilinç enginliği olmakla okurların ortak düzlem buluşması olmakla okurların kendilerine göre paylaşabildiği zenginlikti.

Bu çalışmayı sayfalara taşıyan değerli scanfan üstada teşekürler.

Konu bes5uc3 tarafından (22-06-2016 Saat 14:51 ) değiştirilmiştir.
bes5uc3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 22-06-2016, 18:34   #5

The_DarknesS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 682450
•Rep Seviyesi :
The_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond repute
Çizgi romanı çoluk çocuk işi olarak gören, çizgi roman okuyan adam olmaz mantığı güden, çizgi roman okumayı yasaklamaya çalışan, çizgi roman okurunu küçümsiyenlerin gözüne sokulası bir derleme yazı olmuş. Bu yönüyle çok önemli.

Bir çok dost sohbetinde de konuştuğumuz gibi çizgi romanın arka planında eğitici, öğretici, ufuk açıcı, yol gösterici pek çok gönderme mevcuttur. Hatta bazı yazarlar meşhur kitap ve filmlere göndermeler yaptığı gibi bazı hikayelerde değişik ülkelerin folklörüne işaret eder. Bu yönü ile çizgi roman mutlaka okunması gereken edebi bir dal olması yanından aynı zamanda bir sanat ürünüdürde.

Her zaman derim: çizgi roman okuyandan zarar gelmez. Çizgi roman okuyan kültürlü insandır diye. Nitekim bu ve benzeri pek çok röportaj ilim irfan sahibi kişilerin sıkı çizgi roman okuru olduklarının delilidir.

Teşekkürler üstat scanfan.

The_DarknesS isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 22-06-2016, 19:47   #6

Motion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 120087
•Rep Seviyesi :
Motion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond repute
Zevkle okudum scanfan teşekkürler...

Konu Motion tarafından (22-12-2016 Saat 20:05 ) değiştirilmiştir.
Motion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 22-06-2016, 20:40   #7

ertekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 44615
•Rep Seviyesi :
ertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond reputeertekin has a reputation beyond repute
Blek'in, Zagor'un ve Zempla'nın ormanda geçen maceraları beni de etkilemiş olacak ki mesleği gereği sürekli dağlarda, arazilerde bir meslek olan Harita ve Kadastro Mühendisliğini seçmişim.
Evet bu ÇR'ların hayatımıza etkisi çok fazla.

Konu ertekin tarafından (23-06-2016 Saat 01:59 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla.
ertekin isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiket
akşam gazetesi, bilimadamının serüveni, celal şengör, faik sabri duran, karaoğlan, kaşifler alemi, suat yalaz, sven hedin, tien şan, tiyenşan

Seçenekler
Stil