Vak-Vak Amcanın Sarkacı - Eco'nun Eseri Çizgi Roman Oluyor (Tempo yazısı)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Eco'nun Eseri Çizgi Roman Oluyor
Vak-Vak Amcanın Sarkacı
Tempo Makalesi, 1990

Bu yazı haftalık "Tempo" dergisinin 1991 yılının Mayıs ayında çıkan 19. sayısından alındı. Yazıda, bu yıl (2016) Şubat ayında ölen, İtalyan bilim adamı, edebiyatçı, düşünür ve entellektüel "Umberto Eco"nun 1988'de yazdığı son eseri (o tarihte son) "Foucault'un Sarkacı" adlı romanının "Walt Disney" şirketi tarafından çizgi roman haline getirilmesi için anlaşma imzalandığından bahsediyor. Çizgi roman "Vak-Vak Amca" serisinden çıkacakmış. Yazıda, Vak-Vak Amca'nın ABD maceraları ile Avrupa'da yayınlanan maceraları arasında önemli farklar olduğundan da bahsediliyor. ABD'de polisiye ve fantastik senaryolar ağırlıklıyken, Avrupa'da edebiyat, tiyatro ve sinema eserlerine yer veriliyormuş. Bu arada bu proje gerçekleşti mi, bilmiyorum. Biraz aradım ama çizgi romanı bulamadım. (edit: Şimdi buldum. Kapağını aşağıya aldım. "Paperino e il pendolo di Ekòl" adlı macera İtalyanca Topolino'nun 17 Mart 1991 tarihli #1842. sayısında yer almış.) Şimdi de şunu sorayım: Macera Türkçede de çıktı mı merak ediyorum. Bilen varsa buraya bir kapağını ekleyebilir mi?

file

file

İtalyanca Topolino'nun 17 Mart 1991 tarihli #1842. sayısında
yer alan serüvenin adı: "Paperino e il pendolo di Ekòl"
file

Moderatör tarafında düzenlendi: