Teks Çeşitleri

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Çizgi romanlar ne kadar çok yayınevi tarafından yayınlanırsa anıldıkları jargonlar da o ölçüde renkleniyor. Fumettilerde rekor büyük ihtimalle Teks'tedir. O kadar çok yayıncı değiştirmişki. Sonunda Teks'i yayıncılar ya da serilerinden oluşan lakaplarla anar olduk, şöyleki: Piyasada bulunabilen sayıları için "Ceylan Teks" deriz mesela. Ben hiç Ceylan Tommiks diyeni duymadım. Çok özel bir seri ismi, "Karakoç Teks"tir mesela.

Bazanda serinin adından çok sayısıyla anılır; 69'luk Teks!(rakama dikkat) Daha sonraları "31'lik Teks"i de gördük şükür. Biz adamı maço filan zannederken... Diğerlerinde böyle bir şey yok. Gerçi Mister No'nun "Pembe Seri"si vardır ama hiç Pembe Mister No diyeni de duymadım.

Hangisini düşünürseniz düşünün benzer şekilde hep lakaplı seri isimleri var Teks için:
İnter Teks(İzmit uluslararası fuar merkezinin adı da İnterteks'tir. Baktıkça aklıma İnter Neşriyat gelir!).

Ya "Galaksi Teks"e ne demeli? Bir de Milliyet Çocuk Teks'leri vardır.

Bu yayıncı-seri lakaplı kahraman adı jargonu AD'den itibaren çizgi roman lügatımızda bir standarda oturmuştur. Artık Aksoy Teks'in yanında Aksoy Zagor'da demeye başlamıştık. Ancak sanırım kahramanımıza en uygun lakabını son yayıncısı sayesinde verdik:
Maceraperest Teks.

Selamlar
Lami Tiryaki

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Lami Bey Teks öyle bir çizgi roman ki bu kadar yayınevi Teks'i adeta didikledi yine de bitiremedi.En çok serisi de Teks'i bize sevdiren Ceylan Yayınlarında oldu.Kinova Teks,Lake
kapaklı Teks,pijamalı Teks,69'luk Teks,186'lık Teks, 5 sayılık fasikül Teks.Tek sevindiğim ne
oldu biliyor musunuz? Teks hiçbir zaman gazete eki olarak bedava dağıtılmadı.Swing,Teksas
Tommiks,Mister No ve Zagor bu duruma da düştü.Oğlak Yayınları şimdi yayınladığı Altın
Teks ve Maceraperest Teks dizileri ile Teks'i gönül tahtımıza yerleştirdi.İnşallah Teks'in 600 küsur sayılık külliyatını kitaplığımızda görebileceğiz...

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Lami Bey Teks öyle bir çizgi roman ki bu kadar yayınevi Teks'i adeta didikledi yine de bitiremedi.En çok serisi de Teks'i bize sevdiren Ceylan Yayınlarında oldu.Kinova Teks,Lake
kapaklı Teks,pijamalı Teks,69'luk Teks,186'lık Teks, 5 sayılık fasikül Teks.Tek sevindiğim ne
oldu biliyor musunuz? Teks hiçbir zaman gazete eki olarak bedava dağıtılmadı.Swing,Teksas
Tommiks,Mister No ve Zagor bu duruma da düştü.Oğlak Yayınları şimdi yayınladığı Altın
Teks ve Maceraperest Teks dizileri ile Teks'i gönül tahtımıza yerleştirdi.İnşallah Teks'in 600 küsur sayılık külliyatını kitaplığımızda görebileceğiz...

Her şey iyi güzel de, burda işin üzücü yanı, Almanak'lardaki editoryallere 1.cisi hariç daha başlamadan elveda dedik. Bir ara yıllık renkli seriye de biri başlıyordu sözüm ona ama ses seda çıkmadı. Açıkçası renk cümbüşlü Dylan Dog'a tercih ederdim.

Selamlar
Lami Tiryaki

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,913
.İnşallah Teks'in 600 küsur sayılık külliyatını kitaplığımızda görebileceğiz...

daha önce bir yerlerde bahsetmiştik bu 600 küsür sayılık arşivden. bu 600 sayı sitede var ama seriler halinde. galiba bakunin bir çalışma yapmıştı. aslında yapılan o çalışmaya göre 1 den 600 e kadar tek sayfada liste halinde sıralansa iyi olurdu. tabi bunu temenni olarak söylüyorum. ama birgün bir süprizde beklemiyor değilim. (300 lü sayıların bir kısmı o şekildede var.)

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Haluk Bey benim demek istediğim gazete alana bir fasikül çizgi roman hediye.Meydan ve
Milliyet gazetelerinin verdiği ekler.Bu gazeteler Teks vermediler.Milliyet Çocuk dergisindeki
8 fasikül başka.Bunlar derginin içinde çakılı idi.Dergiyi satın alan Teks ilavesini de alıyordu.
Albay dostumun dediği gibi bir liste zor.Oğlak Yayıncılık Altın ve Dizi Teks'lerde 165+200=365 rakamına ulaştı.Aradaki 230 küsur sayı da 186'lık,69'luk,Aksoy,Doğan Egmont,Daltas olarak forumda var.Nisan Yağmuru da sayıları toparlıyor.Yine de benim
gönlüm 1-650 orijinal Bonelli Teks'leri kitaplığımda sıralı görmek.Almanak,maksi,dev albüm
yeni renkli seri bence daha sonra da olabilir.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Haluk Bey benim demek istediğim gazete alana bir fasikül çizgi roman hediye.Meydan ve
Milliyet gazetelerinin verdiği ekler.Bu gazeteler Teks vermediler.Milliyet Çocuk dergisindeki
8 fasikül başka.Bunlar derginin içinde çakılı idi.Dergiyi satın alan Teks ilavesini de alıyordu.
Albay dostumun dediği gibi bir liste zor.Oğlak Yayıncılık Altın ve Dizi Teks'lerde 165+200=365 rakamına ulaştı.Aradaki 230 küsur sayı da 186'lık,69'luk,Aksoy,Doğan Egmont,Daltas olarak forumda var.Nisan Yağmuru da sayıları toparlıyor.Yine de benim
gönlüm 1-650 orijinal Bonelli Teks'leri kitaplığımda sıralı görmek.Almanak,maksi,dev albüm
yeni renkli seri bence daha sonra da olabilir.

Dostum, Maksi ve Dev Albümlerde fazla sorun görülmüyor. Maceraperest bunları neredeyse İtalya'ya paralel olarak yayınlıyor. Dev Albümleri okumak daha bir keyifli de Maksi hikayeleri aylıklar kadar tatmin etmiyor beni açıkçası. Almanak hikayeleri biraz farklı. Hikayeler çoğunlukla albümlerdeki editoryallerle alakalı bazı detaylar içeriyor. Ancak biz tüm Almanaklarda olduğu gibi o bütünlüğü kaçırıyoruz. 12 adedi cilt içinde yayınlandı ve büyük ihtimalle bir daha da editoryalleriyle birlikte asla yayınlanmayacak, bu belli oldu. Sonuçta bir tarafı eksik bir Teks koleksiyonumuz oluştu şimdiden.

Maksi albümlerin ikili halde yayınlanması da işin görselliğini bence kötü hale getiriyor. Her bir sayı raflarımda bağımsız kendine münhasır ciltler olsaydı daha çok memnun olurdum. Üstelik serinin ilk ciltleri Altın Seri'den seçme hikayeler içeriyor ve bazıları aylıklarda tekrar edildi. Ben de dünyanın parasını bu şekilsiz ciltlere boşuna ödemiş oldum. Yani düzenli bir seri değil. Üstelik hangi akla hizmet üç renkli sayı birarada bir Efsane Albüm yayınlandı. İleride bağımsız sayılar halinde yayınlanacağı garanti bu albümü kim niye alsınki. Üstelik albümün kapağı zaten yayında olan 100. renkli sayıyla aynı. Yani seri iyice bozulmuş oldu.

Sonuçta rafta düzenli olarak görebileceğimiz, senin de yazdığın gibi, sadece aylıklar oluyor. 650. sayıya ulaşmak için halihazırdaki periyodu gözönüne alırsak 3,5-4 yıl kadar bir süre gerekiyor. Çok değil aslında. Sabretmek lazım. Böylesine bir beklentide olmak ta fena değil aslında. 30 küsur sene sonra hala "Teks'in yeni sayılarını bekliyoruz" geleneğinin devam ettiğini görmek güzel.

Selamlar
Lami Tiryaki