Enki Bilal: Biseksüel Seyreltik Faşizm

Enki Bilal: Biseksüel Seyreltik Faşizm

Çizgi Roman Sanatçıları, Kahramanlar, Dergiler, Türler ve İnceleme Kitapları


Like Tree92Likes

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29.Mayıs.2012, 18:18   #1
Yeni Üye
 
rehaulku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06.Mayıs.2012
Bulunduğu yer: Istanbul
Mesajlar: 27
•Rep Puanı : 5010
•Rep Seviyesi :
rehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond repute
Standart Enki Bilal: Biseksüel Seyreltik Faşizm
Patriyarkal faşizm var.

Matriyarkal faşizm var.

Bu terim kafamda canlanana kadar, Enki Bilal’de tezahür eden ‘biseksüel seyreltik faşizm’ yoktu.

Kendisiyle YKY sergisi için geldiği İstanbul’da ve kitap imzalatmk için tanıştım. O birkaç dakikada onun biseksüel olduğunu hissettim ve bundan hep emin oldum (belki kendi bunu hiç bilmedi). Zaten çevresindeki tiplerden bazıları onun buruş veya gıcır laçolarından biriydi ve bir de (olasılıkla eski / yaşlanmış) bir lezbiyen de vardı.

Enki Bilal’i faşist bulurum.

Emir Kusturica’yı da öyle bulurdum ve bunu belirttiğimde infialle karşılandım ama kendisi sonradan beni de infiale düşürecek bir faşizm dozuna çıktı.

Her ikisininki de eski komünist faşizmi, Merkel’inki gibi.

Her ikisininki de eski sanatçı / yaratıcı faşizmi, Heinlein’inki gibi.

Bilal’in yaratcılığında bir kabızlık da bulurum. Bunun eğlenceli yanı, onu Türkiye’de taklit edenlerin de öyle olması nedeniyle, 2 x 3. Dünyalı kabızlığının faz konjuge üstüste binmesi eğlenceli bir sonuç oluyor.

Bilal’in poliseksüalitesi, daha önce bilimkurgu romanı ‘Triton’da oldukça geniş açılı bir panoramada sergilenmişti ve izlediğim kadarıyla onun bir daha yakınına yaklaşılamadı. Bilal onun uzaklarında seyrediyor.

Buna, yine bilimkurgu romancısı Clarke’ın yaşamının sonlarındaki, iktidarsız gerontokrat röngenciliğini / partnerinin sevişmesinin teşhirciliğini ekleyince (‘’Rama’lar’da ortaya çıktığı gibi ve aynı şeyi toplama kampı gazisi eski komünist Semprun’un da sergilemesi gibi) tuhaf duygusal retrospektifler sergileniyor.

Dolayısıyla Bilal’in tuhaf duygularda seyretmesi olağan: Kundera’nın Çekoslovakya’da siyasal polisçe aranırken, tecavüz duygusunun gerçekten uyanması ve fiilen uygulamışlığı gibi.

Ara veri / şerh: Tüm bunları sağlayan veri tabanı, Fassbinder’in sentimental faşizm dolu filmlerinde bulunabilir.

Bilal çürük bir sanatçı. Fassbinder gibi ölüme doğru gaz pedalına tuğla koymuş gibi yaşamıyor, korkak davranıyor. Kabız bokunu kıymetleyip, ne ederse paraya çeviriyor.

Tüm bunlar, 1990-2010 dünyasında komünizm-kapitalizm ayırtsızlığını ve küçük burjuvaların her durumdaki hacıyatmaz ayırtsızlıklarını sürdürdüğünü açımlıyor.

Sanatçıları eserleriyle olduğu denli, yaşamlarıyla da tartarım.

Nokta.

Dipnot: Bu metni, ‘Cizgidiyari’nda ‘administrator’ olan Bakunin’in Bilal üzerine yazdığı metni okuduktan sonra yazdım. Kendisine teşekkürü borç bilirim.

(29 Mayıs 2012)
mustibey ve nicomedes bunu beğendi.
rehaulku isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 29.Mayıs.2012, 21:57   #2
Yönetici
 
timed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 19.Ekim.2009
Mesajlar: 2,337
•Rep Puanı : 110261
•Rep Seviyesi :
timed has a reputation beyond reputetimed has a reputation beyond reputetimed has a reputation beyond reputetimed has a reputation beyond reputetimed has a reputation beyond reputetimed has a reputation beyond reputetimed has a reputation beyond reputetimed has a reputation beyond reputetimed has a reputation beyond reputetimed has a reputation beyond reputetimed has a reputation beyond repute
Standart
Ya abi güzel bir yazı da bir de neden bahsettiğini anlayabilseydim bu kadar sabırla okuduktan sonra bir ana fikir çıkarmanın verdiği hazla daha bir konforlu hissedecektim kendimi . Neyse , yine de sağolun.
timed isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 29.Mayıs.2012, 22:07   #3
Yasaklı Üye
 
cemalnacitolga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.Nisan.2010
Mesajlar: 634
•Rep Puanı : 50488
•Rep Seviyesi :
cemalnacitolga has a reputation beyond reputecemalnacitolga has a reputation beyond reputecemalnacitolga has a reputation beyond reputecemalnacitolga has a reputation beyond reputecemalnacitolga has a reputation beyond reputecemalnacitolga has a reputation beyond reputecemalnacitolga has a reputation beyond reputecemalnacitolga has a reputation beyond reputecemalnacitolga has a reputation beyond reputecemalnacitolga has a reputation beyond reputecemalnacitolga has a reputation beyond repute
Standart
Alıntı: timed´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ya abi güzel bir yazı da bir de neden bahsettiğini anlayabilseydim bu kadar sabırla okuduktan sonra bir ana fikir çıkarmanın verdiği hazla daha bir konforlu hissedecektim kendimi . Neyse , yine de sağolun.

Sizle aynı düşünceleri paylaşıyorum.
Ben de 3 defa okudum hiç birşey anlamadım.

Biseksüel,Patriyarkal.....bunl ar ne demek?

Biraz daha sade bir dille yazar mısınız?
f.erince ve mustibey bunu beğendi.

Konu cemalnacitolga tarafından (29.Mayıs.2012 Saat 22:14 ) değiştirilmiştir.
cemalnacitolga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 30.Mayıs.2012, 22:15   #4
Kıdemli Üye
 
WebHead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17.Aralık.2011
Bulunduğu yer: Scotland Yard
Mesajlar: 135
•Rep Puanı : 413
•Rep Seviyesi :
WebHead is just really niceWebHead is just really niceWebHead is just really niceWebHead is just really niceWebHead is just really nice
Standart
Reha Bey, öncelikle yazınzı altı kere okuduğumu belirtmek isterim.

İlk olarak ataerkil yazmak varken, patriarka, patriyarkal yazmak "entelektüel birikimim var ve bunu sağa sola süslü kelimelerle yazıp ego patlaması yaratmak istiyorum" düşüncesini aklıma getirdi.

Açıkça "Enki Bilal (aslen Enes Bilalović)'i böyle fütursuzca eleştirmeniz beni tebessüm ettirdi. İlla spesifik olarak belirteceksem;

"Bilal’in yaratıcılığında bir kabızlık da bulurum. Bunun eğlenceli yanı, onu Türkiye’de taklit edenlerin de öyle olması nedeniyle,"

bölümü beni bitirdi.

Çoğu çizgi roman sektörü ile ilgilenenler bilir ki, Türkiye'de Enki Bilal'den etkilenen yazar-çizerlerin en bilineni Galip Tekin ve Kenan Yarar'dır ve sektör içi - dışı çoğu insan tarafından sevilen ve saygı duyulan kişilerdir. Aynı şekilde benim bugün bu kadar çizgi roman aşığı olma nedenlerimden biri de bu zat-ı muhteremlerdir. Ancak bu kadar belli etmeye çalışılabilirdi, tebrikler.

Belli etmek demişken, Enki Bilal'in yaratıcılığında kabızlık bulmanız çok ilginç, hele ki tanım cümlesi müsamereye katılan ilkokul çocukları gibi,

‘Hulk’ bir çizgiroman kahramanıdır. 5. sınıf gibi bir düzeydeki çizgiroman kahramanıdır.

olan bir şahsın. Bir tanım cümlesi ancak bu kadar basit ve etkisiz olabilirdi. İlla örnekleyeceksem,

"messi" bir futbolcudur. 1. sınıf düzeydeki futbolcudur(imla hatası arayın bulacaksınız).

ne kadar basit oldu değil mi ?

Aynı şekilde sizin bu yazınızda bu kadar basit ve boş. Yine aynı şekilde "kabız" dediğiniz kişinin has üslup sahibi bir deha olduğu kabul edilmektedir. Üslup dedim, farkındasınız değil mi ?

Açıkçası bunları yazarken sıkıldım, son olarak da şunu belirteyim;

Yazarlığa olan bu hevesinizin blog seviyesinde kaldığı belli. Sakın blog yazarlığını küçümsediğimi zannetmeyin. Özellikle Türkiye'de kitabı basılmış, "ben yazarım" diye geçinen çoğu kişiden daha dolu içerik veren blog yazarları var ama malesef siz onlardan biri değilsiniz. Bu yaşa gelip yaratıcılığı ve buna bağlı olarak bir eseri olmayan bir insansınız. O yüzden de bu kadar hırsla, salyalar saçarak Enki Bilal'e saldırıyorsunuzi sıfır yaratıcılık, yüzde yüz eleştiri. Titreyen parmaklarınızdan etiketiniz olan Fütürolog'ların savunduğu "BİLGİ" çıkmıyor. Unutmayın ki;

Enki Bilal'in sanatçılığını tartmak, bir şeyler yaparken bir şeylerinizi tartmaya benzemez. Kendinize gelin.

NOKTA...

Not: Başta son cümle olmak üzere, tüm site halkının keyfini kaçırdığım için özür dilerim.

Not 2: Reha Bey, eğer hala ünlü olmak istiyorsanız, Blog'unuza bu yazıyı koyup beni linç ettirebilirsiniz. İstediğiniz ilgiyi böylece bulabilirsiniz.
f.erince, timed, savok ve 8 kişi bunu beğendi.

Konu WebHead tarafından (31.Mayıs.2012 Saat 13:38 ) değiştirilmiştir. Sebep: Yazım hatası.
WebHead isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 30.Mayıs.2012, 22:55   #5
Çeviri Balonlama
 
gruznan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21.Ekim.2011
Mesajlar: 253
•Rep Puanı : 133310
•Rep Seviyesi :
gruznan has a reputation beyond reputegruznan has a reputation beyond reputegruznan has a reputation beyond reputegruznan has a reputation beyond reputegruznan has a reputation beyond reputegruznan has a reputation beyond reputegruznan has a reputation beyond reputegruznan has a reputation beyond reputegruznan has a reputation beyond reputegruznan has a reputation beyond reputegruznan has a reputation beyond repute
Siddet19
Alıntı: ualgsr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Enki Bilal'in sanatçılığını tartmak, mastürbasyon yaparken taşaklarınızı tartmaya benzemez. Kendinize gelin.

NOKTA...

Not: Başta son cümle olmak üzere, tüm site halkının keyfini kaçırdığım için özür dilerim.

bunun üstüne başka bir yorum yapmaya gerek yok bence...
f.erince, waingro, mustibey ve 3 kişi bunu beğendi.
gruznan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 31.Mayıs.2012, 08:31   #6
Yeni Üye
 
rehaulku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06.Mayıs.2012
Bulunduğu yer: Istanbul
Mesajlar: 27
•Rep Puanı : 5010
•Rep Seviyesi :
rehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond repute
Standart
Demek ki metin anlaşılabilirmiş.

Bir okurun bir eleştirmenin metnine istediği gibi yorum hakkı vardır. Devamını dilerim.

Bir sanatçının değerli olması, onu faşist olmaktan alıkoymaz, nasıl ki Tenten’in çizeri de / yazarı da, değerli sanatçı ama aynı zamanda emperyalist-kolonizatör ise. Aynı zamanda nasıl ki epeyi ekspresyonist ve sürrealist sanatçı faşist olmuşken.

Ünlü ve başarılı bir sanatçıyı eleştirmek, ‘masturbasyon yaparken taşaklarını tartmak’ değildir. (Argo kastedilmiyor, anlam-kasıt kastediliyor.) Hiçbir put yıkılmaz değildir. Hiçbir tabu çiğnenmez değildir. Zaten çizgiromanın tanımı (banal ve (sanat sayılmayan veya) sanataltı sayılan bir dalken, sanatüstü ürünler çıkarmasının elit sanata küfrü) bunu içerir.

Eski Yugoslavya doğumlu sanatçıların tarihsel sınavı aşamamaları veya hiç olmadıkların aşabilmeleri, tarihte epeyi örneği görülen bir durumdur. Örneğin, Fransa’da bazı sürrealistler faşist olurken, bazı Rus romantikleri de Rus Devrimi’ni gerçekleşmeden önce aşmışlardı (veya Luxemburg’un düşüncesel öngörüsünü çıplak derileriyle hissetmişlerdi) ki bu da onları meta-reel-sosyalist kılar.

Sanatçılar, duygularla sörf yaparken, bazan boynunu kırar, bazan Himalaya’nın daha yukarısına çıkar. Her ikisine de kapım açık. (Bilal’i aşağılamadığımı vurgulamam gerek, bence faşist olma hakkı var.)

Sanatın estetik-politik yorumu, çokdisiplinlidir, dolayısıyla beyin kızıştırıcıdır. Çizgiroman okurlarının eleştiri metinlerimi yadırgayacağını ve Cantek’ten daha entek olduğumu önceden belirtmiştim.

Site yönetimi hoşgörüsünü sürdürebildiği ölçüde, eleştiri metinlerimi sürdüreceğim. Nasırlarınızın ne tarafta olduğunu biraz gördüm. Antipatik ve negatif biri sayılmamın nedeni, insanların nasırlarına basıp, onları sorgusuz sualsiz kabul ettikleri şeyleri sorgulamaya yöneltmemdir. Eleştiri bu işe yarar.

Bu metni bana yazdırdıkları için tüm okurlara teşekkürler.

Reha ÜLKÜ

(31 Mayıs 2012)
mustibey bunu beğendi.
rehaulku isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 31.Mayıs.2012, 10:39   #7
Yasaklı Üye
 
tabure - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14.Ekim.2011
Bulunduğu yer: Bastiani Kalesi
Mesajlar: 679
•Rep Puanı : 90857
•Rep Seviyesi :
tabure has a reputation beyond reputetabure has a reputation beyond reputetabure has a reputation beyond reputetabure has a reputation beyond reputetabure has a reputation beyond reputetabure has a reputation beyond reputetabure has a reputation beyond reputetabure has a reputation beyond reputetabure has a reputation beyond reputetabure has a reputation beyond reputetabure has a reputation beyond repute
Standart
Yazılarından gördüğüm kadarıyla bence Reha arkadaşın en büyük sorunu çok fazla kategorize etmeye çalışması. Bu aslında eski bir hastalık hala insanoğlu'nun geride bırakmakta zorlandığı. Sanat sanattır, çizgi roman da çizgi roman... Evet sanat eserleri eleştirilebilir, ama bunu yazan faşodur, onu yazan dincidir, şu lubunyadır gibi kategorizasyon çabaları, bana üzüm yemekten ziyade bağcıyı dövmek isteyen zihniyeti çağrıştırır.... Sol görüşe yakın biri de Mehmet Akif'in, Necip Fazıl'ın eserlerini okuyup zevk alabilir, sağ görüşe yakın biri de Sabahattin Ali veya Nazım'ın eserlerini... Erkek oğlu erkek olup da Murathan Mungan'ın veya Küçük İskender'in eserlerini de beğenebilirsiniz... Sanat evrenseldir, klişe kategorizasyonlar ise birbirimizi ötekileştirmekten başka şeye yarar sağlamaz.
f.erince, mustibey, WebHead ve 1 kişi bunu beğendi.
tabure isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 31.Mayıs.2012, 11:10   #8
Süper Üye
 
vakanuvis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05.Mart.2011
Mesajlar: 603
•Rep Puanı : 31996
•Rep Seviyesi :
vakanuvis has a reputation beyond reputevakanuvis has a reputation beyond reputevakanuvis has a reputation beyond reputevakanuvis has a reputation beyond reputevakanuvis has a reputation beyond reputevakanuvis has a reputation beyond reputevakanuvis has a reputation beyond reputevakanuvis has a reputation beyond reputevakanuvis has a reputation beyond reputevakanuvis has a reputation beyond reputevakanuvis has a reputation beyond repute
Standart
Alıntı: rehaulku´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Demek ki metin anlaşılabilirmiş.
Bir okurun bir eleştirmenin metnine istediği gibi yorum hakkı vardır. Devamını dilerim.
Bir sanatçının değerli olması, onu faşist olmaktan alıkoymaz, nasıl ki Tenten’in çizeri de / yazarı da, değerli sanatçı ama aynı zamanda emperyalist-kolonizatör ise. Aynı zamanda nasıl ki epeyi ekspresyonist ve sürrealist sanatçı faşist olmuşken.
Ünlü ve başarılı bir sanatçıyı eleştirmek, ‘masturbasyon yaparken taşaklarını tartmak’ değildir. (Argo kastedilmiyor, anlam-kasıt kastediliyor.) Hiçbir put yıkılmaz değildir. Hiçbir tabu çiğnenmez değildir. Zaten çizgiromanın tanımı (banal ve (sanat sayılmayan veya) sanataltı sayılan bir dalken, sanatüstü ürünler çıkarmasının elit sanata küfrü) bunu içerir.
Eski Yugoslavya doğumlu sanatçıların tarihsel sınavı aşamamaları veya hiç olmadıkların aşabilmeleri, tarihte epeyi örneği görülen bir durumdur. Örneğin, Fransa’da bazı sürrealistler faşist olurken, bazı Rus romantikleri de Rus Devrimi’ni gerçekleşmeden önce aşmışlardı (veya Luxemburg’un düşüncesel öngörüsünü çıplak derileriyle hissetmişlerdi) ki bu da onları meta-reel-sosyalist kılar.
Sanatçılar, duygularla sörf yaparken, bazan boynunu kırar, bazan Himalaya’nın daha yukarısına çıkar. Her ikisine de kapım açık. (Bilal’i aşağılamadığımı vurgulamam gerek, bence faşist olma hakkı var.)
Sanatın estetik-politik yorumu, çokdisiplinlidir, dolayısıyla beyin kızıştırıcıdır. Çizgiroman okurlarının eleştiri metinlerimi yadırgayacağını ve Cantek’ten daha entek olduğumu önceden belirtmiştim.
Site yönetimi hoşgörüsünü sürdürebildiği ölçüde, eleştiri metinlerimi sürdüreceğim. Nasırlarınızın ne tarafta olduğunu biraz gördüm. Antipatik ve negatif biri sayılmamın nedeni, insanların nasırlarına basıp, onları sorgusuz sualsiz kabul ettikleri şeyleri sorgulamaya yöneltmemdir. Eleştiri bu işe yarar.
Bu metni bana yazdırdıkları için tüm okurlara teşekkürler.
Reha ÜLKÜ
(31 Mayıs 2012)

Bağışlayın ama yaptığınız "eleştiri" kapsamına girmiyor!

Birilerinin sevdiği şeylere bakmadıkları yönlerden bakarak çamur atmak sadece tepki çekmeye yarar ki şu anda olan da bu! "Bak eleştirdim ne kadar da ilgi çekti insanlar aydınlandı"... Daha yakın zamanda başka biri vardı buralarda okura, beğenilere, eserlere ve sanatçılara bu şekilde yaklaşan... Galiba artık yok!

Eleştiri, tez-antitez zorunluğuna ihtiyaç duyar. "Şuna karşıyım çünkü şundan dolayı" denmesi gerekir ki eleştiri yapılırken sözde eleştiri metnini okuyan kişi mesnetsiz atan birini değil gerekçesi olan birini okuduğunu bilsin ve kendi gerekçelerini oluşturarak sorgulamaya katılsın veya verileri değerlendirsin ve ulaşılan sonuçlara karşı çıksın... Veya desteklesin.

En üstteki metin örneklemeler ve gerekçeler yazılmadan sonuç bildirgesi açıklaması gibi olmuş. Eleştiri değil! Kaldı ki varılan sonuçlar bile atmasyona yakın süslemelerle dolu olduğundan gerekçeleri; üzülerek söylüyorum, merak edilesi bile değil!

Yinelemek gerekirse:

Neden-sonuç ilişkisi olmazsa,
Örnekler olmazsa,
Karşı çıkılanın karşıtı gösterilmezse,
Herkesin aynı gözle ve birikimle okumadığı gerçeği göz önüne alınmadan metinde okura yol gösterecek ve ilerletecek kurgu olmazsa,

yazılan metin "ben anlıyorum kendime yazdım" metni olur onu paylaşmaya gerek yoktur kişinin şahsınadır ve başkasının vaktini çalmaya gerek yoktur!

Kaldı ki bu kriterleri barındırmayan metni "eleştiri" metni olarak sunmak da bir başka yanlıştır. Tabu yıkmış olmak için yazılmış yazılar... Çizgi roman eleştirilmez değildir ve geç kalınmış bir durumdur eleştirisinin olmaması ancak yazmış olmak için yazmak ve bazı kuralları atlamak yazılanı değerli kılmıyor...

"Kime - neden yazıyorum"
"Ne demek için yazıyorum" sorularını atlamamak gerekir.

Hedef kitlenin anlamayacağı bir dil, paylaşım ortamının algılamada yarattığı durumlar ve okurun beklentisi atlanılmayacak unsurlardır.

Eğer sözkonusu iletişim ise birinin karşısına geçip "ben, çabuk, sun, yap" demek yanlış bir yoldur. Karşınızdaki sizi anlamaz! Cümleyi tam söylemek gerekir! vs

Çizgi romanın eleştirilmesinin ve bazı konuların konuşulmasının zamanı geldi de geçiyor. Ancak metinler bu yukarıdaki gibi metinler olacaksa kişisel görüşüm olmamasının daha yararlı olacağıdır

Ümit Kireççi
Bugün işe gitmeden önce
f.erince, serifengin, savok ve 7 kişi bunu beğendi.
__________________
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
vakanuvis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 31.Mayıs.2012, 12:35   #9
Kıdemli Üye
 
Kemikdilli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 02.Ocak.2012
Mesajlar: 198
•Rep Puanı : 14315
•Rep Seviyesi :
Kemikdilli has a reputation beyond reputeKemikdilli has a reputation beyond reputeKemikdilli has a reputation beyond reputeKemikdilli has a reputation beyond reputeKemikdilli has a reputation beyond reputeKemikdilli has a reputation beyond reputeKemikdilli has a reputation beyond reputeKemikdilli has a reputation beyond reputeKemikdilli has a reputation beyond reputeKemikdilli has a reputation beyond reputeKemikdilli has a reputation beyond repute
Standart
Bazı insanlar faşizmi baskıcılık olarak anlıyor. Cinsellikle bağdaştırma gayreti de bunun sonucu. Bir insan maço ise ataerkil faşist oluyor herhalde. Naiv olmasına karşın, bu arkadaşların murad ettikleri "özgürlükçü" fikirlere sahip değilse anaerkil faşist oluyor galiba. Ortaokul düzeyinde çözümlemeler bunlar.

Faşizm bir karakter özelliği değildir. Eğer insanlara karakterlerine göre sıfatlar vermek istiyorsanız, faşist kelimesini seçmeyin. Faşist bir politik görüşe sahip olanlara verilen isimdir. Ama politik görüşü zayıf olup kendini allamei cihan sananlar tarafından küfür gibi kullanılıyor.

Politik görüş kavramının yerini giderek kimlikler almaya başladı. Yeni ortaçağ dediğimiz dönemin özelliği bu. İnsanlar sağcı, solcu, faşist, komünist gibi sıfatlara sahip değil artık. Türk, Kürt, Alevi Sünni gibi sıfatlar var. Bir de kendini bütün bu kavramların üstünde gören, bir hakem rolü üstlenme hevesinde olan liberaller-entelektüeller var. Bu politikasızlık ortamında geçmişin politik sıfatları birer küfüre dönüştü.

Son not: Hulk 5. sınıf bir çizgiroman değildir. Mr. Hyde'ın popüler bir uyarlamasıdır. Postmodern, ultra entelektüelleri mutlu etmemesi normaldir. Çünkü onlar için üretilmemiştir.
Kemikdilli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 31.Mayıs.2012, 12:52   #10
Yeni Üye
 
rehaulku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06.Mayıs.2012
Bulunduğu yer: Istanbul
Mesajlar: 27
•Rep Puanı : 5010
•Rep Seviyesi :
rehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond reputerehaulku has a reputation beyond repute
Standart
Kemikdilli sanki yazımı okumamış gibi yorumlamış:

Enki Bilal, eski Yugoslavya'yı ve Boşnaklar'ı savaşa ve ölüme sürükleyenler arasında olan, emperyalist Fransa'nın safını seçtiği için faşisttir, lümpen faşisttir ayrı konu ama bu kesinlikle politik bir seçimdir / faşizmdir. Biseksüel faşizm ise, matriyarkal ve patriyarkal faşizm arasında, tanım olarak henüz yerini bulamadı, o da benim literatüre katkım.

Hulk'a gelince:

Ana akımdaki, 3 büyük Yanki çizgiroman şirketi tarafından epey bin çeşit karakter üretilmiştir. Superman veya Batman gibi karakterler, 1. sınıf / ilgi / yaratıcı uğraşısı / beğeni görürken, başlangıç biçimiyle Hulk epeyi gerilerde bırakılmıştır, çünkü tüm kahramanlar bir numara olamaz. Batman-Superman-Supergirl macerası ve Hulk'ın 3 yeni aşırı yorumu (yoga, alter-ego ve gezegen maceraları) bu durumda sıfırıncı ve eksi birinci derecede önem kazanmaktadır. Bu türden bir tersine derecelendirme, yıldızlar için yapılır. Astronomiden çizgiromana terminoloji melezlemesi yaptım. Var mı itirazı olan?
mustibey bunu beğendi.
rehaulku isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiket
immortal, kitsch, nikopol, pulp, siberpunk

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:23

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.
Sakarya Escort Sakarya Escort Sakarya Escort Sakarya Escort Sakarya Escort Sakarya Escort