En iyi 25 Batman Hikayesi

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Orjinal Başlık The 25 Greatest Batman Graphic Novels fakat seçim kritelerinde de bütün hikayelerin grafik romanı olmadığını yazıyor bence bu başlık daha uygun seçimi yapan yer ise bilgisayar ve konsol oyunları tanıtımında oldukça populer olan ayrıca çizgiroman önincelemeleri yapan ign adlı site. Yorumlamayı ben yapıyorum bazı seçimlere katılmadığımıda belirteceğim ama temelinde seçimler iyi yapılmış sizde hikayeler konusunda kendi yorumlarınızı yapabilirsiniz.Bu arada hikayelerin tamamını okumamanız ihtimalini göz önüne alıp yabancı dilde çizgiroman kısmında hepsini paylaşıcam bazıları paylaşılmış olabilir ama alternatif link göz çıkarmaz düşüncesindeyim malesef çoğunun türkçesinin olmaması çok yazık belki ilerde çevrileri çıkarılabilir .
http://www.cizgidiyari.com/forum/batman-comics/47136-en-iyi-25-batman-oykusu-25-13-a.html
http://www.cizgidiyari.com/forum/batman-comics/47140-en-iyi-25-batman-oykusu-12-1-a.html
Kriterler
Site seçimini dört ana kriterde yapmış bunları şu şekilde özetliyim:
Format:Sadece graphic novel değil Trade paper back, oneshot gibi farklı türlerde dahil
Batman Öyküsü: Tabiki hikayenin merkezinde Batman'in olması şart.
İyi Okunabilirlik:Karmaşık olaylar dizisi hikayenin anlaşılabilirliğini azaltır hikayenin rahat bir okunuşu olmalı
İz bırakma:Hikayenin iz bırakması önemli bir kriter hafızalarda yer eden insanlara bu unutulmaz bir hikaye dedirtmeli.
25the25greatestbatmangr.jpg

25-Batman:Nine Lives
Yazar: Dean Motter,Çizer:Michael Lark
Elseworld yayınları Marvel'deki Whatif'in DC'deki karşılığı gibi görünsede aralarında çok büyük farklar vardır. Elsworld hikayeleri çok daha fantastik şekiller alabilir.Bu yayınların yıldızı ise Batman dir çünkü karater diğer kahramanlardan bu tarz hikayelere çok daha yatkındır.Nine Lives'da bu hikayelerden biridir, Noir havasında geçen
bu hikaye birçok Elseworld hikayesinden daha iyidir.Konusu ise Selina Kyle(Catwoman)adlı klüp sahibinin cesedinin bulunmasıyla ilişki yaşadığı herkezin (Bruce Wayne,Dick Grayson ve klasik batman düşmanları Joker(bir kumarbaz rolünde),TwoFace( Bruce'un arkadaşı rolünde),Penguin(Gangster rolünde)) süpheli durumuna düşmesiyle oluşan olaylar anlatılır.Hikaye oldukça güzel Batman ve klasik düşmanları bu noir havasına tamamen uyum sağlamış.
24the25greatestbatmangr.jpg

24-Batman: The Man Who Laughs
Yazar:Ed Brubaker,Çizer: Doug Mahnke
Hemen herkez Joker'in bir kimyasal atık havuzuna düşüp o hale geldiğini bilir Brubaker ise bu olayın ardından Batman ve Jokerin ilk karşılaşmasını bu hikayede anlatır.Batman gangsterlerle savaşmaya hazırdır ama bir deli ile savaşmaya hazırmıdır?Hikayenin kurgusu ve olay dizisi güzel hazırlanmış Alan Moore'un Killing Joke'u ile iyi bir kombinasyon oluşturuyor.
23the25greatestbatmangr.jpg

23-Batman:Venom
Yazar: Dennis O'Neil,Çizer:Trevor Von Eeden & Russel Braun
Süper güçlere sahip olmadığı için küçük bir kızı boğulmaktan kurtaramayan Batman umutsuzluğa düşüp karanlık bir yola yönelir ve cevabı venom adlı ilaçta bulur.Tabi bu ilaç Batmanı daha karanlık bir yola itecektir.Bence daha üst sıraları hak eden bir hikaye Batman'in sınırlarının ötesine geçmeye çalışması ve Venom'u ilk kullanan olduğunu görmek ilgi çekici hikayenin sürükleyiciliğinden bahsetmiyorum bile.
22the25greatestbatmangr.jpg

22-Batman: Thrillkiller
Yazar:Howard Chaykin,Çizer: Dan Brereton
Birbaşka Elseworld hikayesi daha yine noir havasında çürüme ve kirlenmenin hertarafını sardığı Gotham şehrinde bu kirlenmeye sadece Robin ve Batgirl savaş açmıştır Bruce Wayne ise iyi bir dedektif rolündedir.Ben Nine Lives'ı daha başarılı bulsamda bu hikayede fena sayılmaz ilerleyen sayfalarda hikaye daha ilgi çekici hale geliyor.
21250pxjlatower.jpg

21-JLA:Tower of Babel
Yazar:Mark Waid, Dan Curtis Johnson, Christopher Priest and John Ostrander
Çizer:Howard Porter, Steve Scott, Mark Pajarillo, Pablo Raimondi, Eric Battle and Ken Lashley
İşte bu müthiş bir öykü listedeki tek Justice League öyküsü kurgusu mükemmel Batman olağan üstü bir durumda JLA üyelerinin beyni yıkanıp kötü tarafa geçmesi olasılığına karşılık bütün arkadaşları hakkında kayıtlar tutar sadece onların zayıf yönlerini değil gerekirse yenmek için gerekli bilgileri hazırlar ve bu kayıtlar Ra's Al Ghul'un eline geçince JLA üyeleri tektek düşmeye başlar.Bu hikaye Batman'in paranoyasının ne kadar derin olduğu ve her duruma karşı bir planı olduğunu hatta gerekirse bütün JLA'yı devirebileceğini gösterir.
20250pxbatmanandthemons.jpg

20-Batman and the Monster Men
Yazar ve Çizer: Matt Wagner
Hugo Strange batman'in hala kullanılan en eski düşmanı Joker'den hatta Robin'den de önce yaratıldı ve Robin gelene kadar ölmeyen nadir düşmanlarından biridir ilk batman öykülerinde öldürmeme gibi bir kural yoktur, Batman Robin eklenip biraz daha yumuşatılana kadar düşmanlarına acımıyordu.Monster Man ise Profesör Strange ile ilk karşılaşmasını biraz değiştirip Stange'in genetik mutantları ile Batman'in savaşını anlatır. Batman'in bu canavarlarla dövüşü ve süper güçlere karşı ilk savaşı güzel kurgulanmış .
19the25greatestbatmangr.jpg

19-Batman: A Lonely Place of Dying
Yazar:Marv Wolfman,Çizer:George Perez
Bu hikaye üçüncü Robin Tim Drake'in orijinini anlatır.Tim diğer iki robinin aksine herhangi bir trajedi yaşamamıştır ve Robin kostümünü dedektiflik yeteneği ile kendisinin hak etmesi önemli bir noktadır kısa zamanda fanların favori Robin'i olmuştur.Hikaye ise Batman'in Jason Todd'u kaybetmesinden sonra bir boşluğa düşmesiyle başlar bunu farkeden ve Batman'in kimliğinide keşfeden Tim çözümü bulmuştur Batman'in Robin'e ihtiyacı vardır fakat kendini öne atmaz ilk Robin daha sonra Nightwing olan Dick Grayson'u geri dönmeye ikna etmeye çalışır.Robin'in Batman'in dünyasındaki önemini anlatan en iyi öykü.
18the25greatestbatmangr.jpg

18-Batman: Strange Apparitions
Yazar: Steve Englehart and Len Wein,Çizer:Walt Simonson and Marshall Rogers
Yaygın kanıya göre Frank Miller'ın Year One öncesi Batman hikayeleri kötüdür ama Steve Englehart ile Len Wein bu kanıyı bozar ve Detective Comics de mükemmel bir işe imza atarlar.Aslında
farklı hikayeler gibi görünsede temelde Bruce ve yeni sevgilisi Silver St. Cloud etrafında ana hikaye döner.Silver Bruce'un sırrını keşfedecek kadar zekidir ama ölümden dönen Hugo Strange'de bu sırrı öğrenmiştir ve Batman'in azılı düşmanlarına açık arttırmayla satmayı planlar işin ilgiç tarafı ise Joker açık arttırmaya sırrı öğrenmek için değil korumak için katılmıştır çünkü Joker için sadece polislerle uğraşmanın hiçbir eğlencesi yoktur.Malesef bu kolleksiyonun düzgün bir taramasını bulamadım bulduklarımın hepsinde eksik sayfalar vardı bu yüzden hikayelerin geçtiği Detective Comics sayılarını upload ettim eksik sayfalı taramalardansa bu şekilde daha iyi olacağını düşündüm.
17250pxbatmanhush.jpg

17-Hush Vol. 1 & 2
Yazar:Jeph Loeb,Çizer:Jim Lee
Hush modern çağ Batman hikayelerinin en başarılılarından biridir,Jeph Loeb'in önceki başarılı işleri Dark Victory ve Long Halloween'ın havasını bu hikayede bulabilirsiniz ve Jim Lee'nin yeteneğiyle müthiş bir birleşim oluşturur Hikayede Batmanin zekice kurgulanmış bir komplonun içine düşüşü ve bu komployu kuran düşmanının kimliğini açığa çıkarmaya
çalışması anlatılıyor.
16250pxbatmangothic.jpg

16-Batman: Gothic
Yazar:Grant Morrison,Çizer:Klaus Janson
Gotham şehrinin suç liderleri teker teker acımasızca öldürülmeye başlar umutsuzluk içinde Batman'den yardım isterler tabiki Batman şehri bu hale getirenlere yardım etmek istemez fakat suçluyla arasında kişisel bir bağ vardır.Karanlık yapısı ve Batman'in orijinine farklı bir açı getirmesiyle ilgi çekici bir öykü.
15the25greatestbatmangr.jpg

15-Batman: A Death in the Family
Yazar:Jim Starlin,Çizer:Jim Aparo
Bu gerçektende çizgi roman dünyasında önemli bir olay bir karakterin kaderini fanların eline bırakmak, zavallı Jason Todd bu ölüm yaşam oylamasında kaybeder 5000 ücretli telefon oyu onu ölüme götürür.Death in the Family Batman'in aldığı en ağır yenilgidir hikayenin kurgusu ise mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır yetim zannedilen Jason'un aslında gerçek annesinin başka bir kadın olduğunu öğrenmesiyle hikaye başlar böylece farklı ülkelerde yaşayan annesi olma ihtimali olan üç kadını arama yolculuğuna çıkar fakat Jokerde çaldığı bir nükleer başlıklı füzeyi orta doğuda satmayı planlayınca ikisinin yolları kesişir.Alışılmışın ötesinde kişileri görebileceğimiz bu hikayede Batman'in tamda öldürmeme kuralını bozabileceği anda Jokerin burnunun dibine gelmesi ve Batman'in ona dokunamaması görüyoruz, belki jason sağlığında pek etkili olamadı ama ölümüyle büyük bir damga vurdu .
14the25greatestbatmangr.jpg

14-Batman: Black and White Vol. 1
Yazar:Çeşitli,Çizer:çeşitli
Bu oldukça güzel bir fikir ve bence bütün kahramanlarda uygulanmalı gerçi hepsi Batman gibi uyum sağlayamaz ama başarılı işlerde yapılabilir tıpkı bunun gibi, fikir ise şöyle en iyi yazar ve çizerlere sadece 8 sayfada tamamen siyah beyaz olacak şekilde kısa hikaye yaptırma,bu fikirden doğan Black and White mükemmel bir işe imza atar diğer Volumler ilk Volume kadar ilgi çekmesede onlarda idare eder fakat ilki gerçektende muhteşem hikayeleri içinde barındırır.
13the25greatestbatmangr.jpg

13-Batman: Gotham by Gaslight
Yazar:Brian Augustyn,Çizer:Mike Mignola
Bu Elseworld hikayesi Victoria çağında(1837-1901 zaman dilimi) geçen karın deşen Jack olaylarının Gotham'daki uyarlamasıdır.
Eğitimini tamamlayıp ingiltereden dönen Bruce Wayne tamda İngiltere'dekine benzer cinayetlerin Gothamda da görülmesiyle şüpheli durumuna düşer.İyi başlayıpta son sayfalarda bozulan elseworld hikayelerinin aksine Gaslight aynı hatalara düşmez ve başarılı bir final yapar.
12the25greatestbatmangr.jpg

12-Batman: Blind Justice
Yazar: Sam Hamm,Çizer: Denys Cowan
Kişisel olarak bu hikayenin listede fazla üstte olduğunu düşünüyorum evet kurgusu güzel şirketinde dönen bazı olaylardan dolayı Bruce Wayne'in başı yargıyla derde girer kendini aklaması için ancak gizli kimliğini açıklaması gerekmektedir fakat beni fazla etkileyemedi üstteki hikayelerin çoğunu daha başarılı görüyorum yinede kötü bir hikaye değil daha çok merkezinde Bruce Wayne kimliği var.
11batmanyear100.jpg

11-Batman:Year 100
Yazar ve Çizer: Paul Pope
Gelecekte geçen bir Batman öyküsü kostümü giyen 100 yaşındaki Batman değil gittikçe otoriterleşen gotham şehrinde esas sorun otoritenin başındakilerdir.Listede bir tek bu hikayeyi beğenmedim çokta ilgi çekici gelmedi.
10250pxdarkvictorybatma.jpg

10-Batman: Dark Victory
Yazar:Jeph Loeb,Çizer: Tim Sale
Long Halloween 'in devamı niteliğindeki Dark Victory ilk Robin Dick Grayson'un orijinini daha kapsamlı bir şekilde anlatmasıyla ilgi çekicidir.Bir devam hikayesi olsada oldukça başarılı ve sürükleyici olan Dark Victory Long Halloween sonundaki olayları iyi bir şekilde bağlar ve güzel bir final yapar.
9250pxbatmandracularedr.jpg

9-Batman: Red Rain
Yazar: Doug Moench,Çizer:Kelley Jones
Elseworld'ün tartışmasız en iyi öyküsü ,en ünlü fantastik figürlerden Drakula ve Vampirleri yeni av alanı olarak Gotham'ı seçer ama hesaplamadığı şey şehir zaten başka bir Yarasanın hakimiyetindedir. Yarasaların muhteşem duellosu ve etkili bir final malesef devamı olan sonraki iki öykü bunun kalitesinde değildir işte bu yüzden Dark Victory
iyidir mükemmel bir hikayenin iyi bir devamı olduğu için.
8the25greatestbatmangra.jpg

8-Batman: Absolution
Yazar:J.M. DeMatteis,Çizer:Brian Ashmore
Zamanında bunu indirmiştim ama listede görene kadar okumamıştım çizimleri alışılmışın dışında olduğu için pek ilgi çekici gelmemişti meğer büyük bir yanılgıymış, hikaye çok güzel ve biraz daha yetişkinlere hitap eden bir dili var , Wayne Enterprise'a yapılan bir terörist bombalı saldırıdan sonra terörist Jennifer Blake'in kaçışı ve Batman'in 10 yıl
süren kovalamacası ile perde arkasında bambaşka şeylerin olduğunun ortaya çıkışı anlatılıyor.
7250pxbatsondemon.jpg

7-Batman: Son of the Demon
Yazar:Mike W. Barr,Çizer:Jerry Bingham
Hikaye Batman ve en önemli düşmanlarından Ra's Al Ghul'un ortak bir düşmana karşı ittifak yapmasını anlatıyor. Gerçektende ilginç bir öykü tanıdık coğrafyalara uzanıyor gerçi yazarın coğrafya bilgisi tartışmalı Türkiye sınırları içinde hayali bir ülke(Yanlış anlamayın sözde idda edilen değil gerçektende gotham gibi hayali)yaratmış ama kötü bir hikayede değil . Hikayede Batman'in Talia Al Ghul ile evliliği de geçiyor Ra'nın başından beri istediği şeydi yıllarca hikaye genel devamlılık içinde sayılmasada en son Robin Damien Wayne'in orijini sayılabilir.Şimdi son altı öyküye giriyoruz bunlar gerçektende en iyi Batman öyküleri ve sıralamaya hiçbir itirazım yok belki yanlızca 1 ve 2 yer değiştirebilir.
6250pxbatmanthecult1cov.jpg

6-Batman: The Cult
Yazar:Jim Starlin,Çizer:Bernie Wrightson
Gördüklerimin içinde şiddet dozu en yüksek olan öykü, bu yüzden yetişkinlere tavsiye edilir,buna rağmen asla boş bir şiddet öyküsü değil.Gotham şehrinin ezilen kesimi evsizler,seks işçileri ve madde bağımlıları Deacon Blackfire adlı bir liderin etrafında toplanmıştır ve amaçları onları bu hale getiren gansterler ,uyuşturucu ve kadın satıcılarından intikam almaktır,Batman ise yaptığı bir hata sonucu Blackfire'ın eline düşmüştür.Blackfire'ın amacı ise şehrin hakimi olmaktır ve bu uğurda Batman'i uyuşturucuyla beynini yıkayıp kısa sürede olsa sadık askerlerinin arasına katmayı başarmıştır.Gotham'ın sıradan halkının suçluların imhasını desteklemesi Batman'in kendi rolünü sorgulamasına neden olur. Hikayede Blackfire'ın Bane den çok daha önce Batman'in savaş ruhunu kırdığını ve Jason Todd'u da daha önemli ve iyi bir rolde görürüz hatta potansiyelinin olduğunu ve boşa harcandığını düşünüyorum.
5250pxbatmanthelonghall.jpg

5-Batman: The Long Halloween
Yazar:Jeph Loeb Çizer:Tim Sale
Beni Batman fanı yapan öykü, çocukluğum gazete eklerinin Tommiks ve Swing öyküleriyle geçmişti ilerleyen yıllarda animelere ilgi duymaya başlamıştım internet bağlayıncada online mangaları okuyordum nerden aklıma geldiyse aynı şekilde Tommiks'in eksik hikayelerini bulabileceğimi düşündüm işte ÇD'yi böyle buldum sitede dolanırken Long Halloween'in çevrilmiş ilk sayısını buldum nasıl çocukken Tommiks'in Apaçi Diablito öyküsünü elime aldıktan sonra bırakmadıysam buda öyle oldu ingilizce bilmenin avantajıyla hikayenin devamını yabancı sitelerde aradım meğer burda varmış yinede bu arama sayesinde Batman'in çok daha geniş dünyasıyla tanışmış oldum.Hikaye hakkındaysa söylenecek çok şey var the dark knight filmine esin kaynağı oluşu,Batman'i eski dedektiflik köklerine döndürüşü ,godfather göndermeleriyle mükemmel bir öykü ayrıca bunu çevirip balonlayan arkadaşları tebrik ediyorum keşke iki sene önceolsaydı devamı Dark Victory'i de ÇR severlerle buluşturursanız çok iyi olur.
4250pxarkham.jpg

4-Batman: Arkham Asylum
Yazar:Grant Morrison,Çizer: Dave McKean
Yine üst seviye bir Batman öyküsü Arkham Asylum'un sakinleri olan Batman'in Düşmanları ayaklanma çıkarıp kontrolü ele alırlar talepleri ise Batman'in Arkham'a gelmesidir.Batman ise talebi kabul edip Komiser Gordon'a hikayenin ana fikrini özetler "Arkham'ın kapısından girdiğim zaman bazen evime gelmiş gibi hissediyorum" , arka planda ise Arkham Asylum'un nasıl kurulduğunu öğreniyoruz .Kompleks yapısıyla okurken biraz zorlandım fakat güzel bir öykü çok iyi bir finali var. Arkham Asylum adlı bilgisayar oyununun esin kaynağı olduğunu belirteyim.
3250pxkillingjoke.jpg

3-Batman: The Killing Joke
Yazar:Alan Moore,Çizer:Brian Bolland
Belkide Batman'in en ünlü öyküsü zaten listede olmasa şaşırırdım ilk defa joker'e sempati duyduğumuz bir hikaye onu bu duruma iten olayları gördüğümüzde nasıl bu kadar tehlikeli bir kötü adam olduğunu anlıyoruz .Killing Joke Joker'in ve Batman'in ikisinden biri ölene kadar mücadelelerinin devam edeceğini bize gösteriyor.
2250pxdarkknightreturns.jpg

2-Batman: The Dark Knight Returns
Yazar ve Çizer:Frank Miller
En sevdiğim Batman hikayesi birçok en iyi grafik romanı listesinde Alan Moore'un Watchman'i ile 1.lik için çekişir özellikle bunun türkçesinin elimde çizgi roman olarak olmasını çok isterdim.Hikayede Bruce Wayne 55 yaşında olduğu Jason Todd öldüğünde emekliye ayrıldığı futuristik bir zamanda geçer.Yokluğunda ise şehir Mutantlar adlı bir çetenin terör estirdiği bir yer haline gelmiştir.Bruce uzun süre bunlara kayıtsız kalırken eski dostu ve düşmanı olan Two Face Harvey Dent'in yüzünün ameliyatı için sponsor olmuştur fakat bir süre sonra Dent'in tekrar suç işlemeye başladığı söylentileri yayılınca gerçeği öğrenmek için tekrar kostümünü giyer onun bu dönüşü yıllarca katotonik
durumda olan Joker'in de canlanmasına yol açar.Trade Paper Back adlı ÇR türünün öncüsü olan dört bölümden oluşan bu öykü aslında her ÇR severin okuması gereken bir eserdir, işin ilginç tarafı 3. bölümdeki Jokerle olan mücadelesi bana daha zayıf geldi Two Face ve Mutant lideriyle olan daha başarılıydı ilk bölümün sonuna geldiğimde nasıl geldiğimi anlamadım eğer çizgi roman bir sanat eseriyse The Dark Knight Returns en değerli eserlerden biridir
1250pxbatman407.jpg

1-Batman:Year One
Yazar:Frank Miller,Çizer: David Mazzucchelli
Favorim bir önceki olsada bunun neden birinci gösterildiğini anlayabiliyorum Year One Batman'in dünyasını baştan sona yeniden tasarlayan öyküdür. Çürümenin her tarafını sardığı Gotham şehrini değiştirmek için yemin eden iki kişinin Batman ve Jim Gordon'un bu ittifakı kuruşunun kendi bakış açılarıyla anlattığı hikaye Batman'in geçerli orijini olmuştur.

İşte liste budur sizinde tavsiye ettiğiniz öykü varsa buyurun.

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Öncelikle acele bir teşekkür etmek istedim.
Bu tür çalışmaları çok seviyorum.
Umarım ilgi alanınıza başka çizgi karakterler de giriyordur.
Bu tür çalışmaların devamını beklerim.
Aslında her macera için daha da uzun tahlil yazılarını tercih ederim.
Ama şimdilik bu da iyi..
Saygılarımla.

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Bende teşekkür etmek istedim mükemmel bir çalışma olmuş ve tam forumun ruhuna uygun paylaşım!
Sizin özel çalışmanız herhalde ve aynen Savok,a katılıyorum devam türünde yeni incelemeler bekliyor alkışlayıp köşeme çekiliyorum:)

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Sizin gibi tecrübeli abilerimden bu sözleri duyduğum için çok sevinçliyim , baştada belirttiğim gibi liste yabancı bir sitede hazırlanmış bende listedeki tüm hikayeleri okuyup kendi yorumlarımı yazdım yorumlar alıntı değildir ,hergün güzelleştiğini gördüğüm Diyarımıza bende elimden geldiğince katkı sağlamaya çalışacağım

spikespiegel

Aktif Üye
10 Şub 2012
265
279
ankara
çok güzel bir çalışma olmuş bu yabancı sitede adı geçen hikayelere bizlerde eklemeler yapalım ki yeni başlayacak arkadaşlar kaliteli çalışmaları okusunlar.

öncelikle KNİGHTFALL kara şövalyenin Bane tarafından kırılmasından öte Azrael tarafından yaşadığı ihanet

No Man's Land Süperman in bile etkisiz kaldığı Batman in bazen şehrini bile anlayamadığı deprem gerçeğinin ve çaresiz kitlelerin hikayesi

Batman War Games tüm şehrin kaosa sürüklendiği ve batman in kendi hatası yüzünden başarısız olduğu hikayelerden

BATMAN RİP Grant morrison ın yazdığı kara şövalyenin Black Glove adındaki bir örgüt tarafından uğradığı fiziksel, zihinsel hatta psikolojik saldırıların hikayesi. GGümüş çağ göndermeleri gerçekten müthiş. (Zur-en-arrh)

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Çok güzel bir liste, nedense pek ısınamadığım RIP gibi aşırı karmaşık hikayelerin konulmaması da iyi olmuş ki böylece listeyi hazırlayanla benzer bir frekansta olduğum sonucunu çıkarıyorum. :) Böylece içlerinde okumadığım 3-5 taneyi de gönül rahatlığı ile okuyabilirim demek ki...