Efsane Yaşıyor Karaoğlan 51 Yaşında

fosil

Süper Üye
7 Ara 2015
1,183
3,521
Bilecik
Efsane Yaşıyor Karaoğlan 51 Yaşında

NTV Tarih Dergisi’nin 2013 yılı Ocak ayında yayınlanan 48. sayısında, “Efsane Yaşıyor Karaoğlan 51 Yaşında” (Şimdi biraz daha yaş aldı elbette) başlıklı bir bölüm yayınlanmıştı.

Erol Üyepazarcı’nın hazırladığı yazıda Bayırgülü, Çalık, Baybora, Balaban tiplemeleri hakkında da öz bilgiler verilmiş ayrıca Karaoğlan’ın Yeşilçam macerası da ele alınmış.

Yazının sonunda Levent Cantek’in Karaoğlan hakkında hazırladığı bir de analiz var.

Derginin sonunda da Latif Demirci, M. Kutlukhan Perker, Mehmet Çağçağ, Oktay Gencer, Ersin Karabulut, Mehmet Çilingir, Bahadır Baturer, Cem Dinlenmiş ve Ömer Mut gibi farklı çizerlerimizin elinden çıkmış ve dergide kartpostal şeklinde ek olarak verilmiş Karaoğlan çizimleri de var.

Meraklısına, link burada:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Bu makaleyi 2 yıl önce forumda paylaşmıştım. Sayın "fosil"in verdiği linkin yanı sıra, 10 sayfalık dosyanın görüntülerini doğrudan sayfadan okumak için ilgili ÇD sayfasının linkini tıklayabilirsiniz.

Efsane Yaşıyor Karaoğlan 51 Yaşında (ÇD)

Son düzenleme:

fosil

Süper Üye
7 Ara 2015
1,183
3,521
Bilecik
Bir minik Karadeniz fıkrası ile başlayayım:

Temel işlediği büyük bir suçtan dolayı idama mahkûm olmuş.
Gün gelmiş, cellatlar Temelin koluna girip darağacına götürmüşler.
Yağlı urganı boynuna geçirmiş ve alttaki tabureye tekmeyi vurmadan sormuşlar.
Son bir sözün var mı?
Temel cevap vermiş:
-Ula uşaklar ha bu da baa ders olsun!

Sayın scanfan, geçenlerde NTV dergileri karıştırırken bu yazı gözüne ilişmişti.
Dün de "Karaoğlan" terimi ile bir arama yaptım sitede.
Yirmi sayfa liste çıktı karşıma, hızlıca tüm sayfaları şöylece kontrol ettim.
Oooo, ne güzel bu yazı paylaşılmamış dedim kendi kendime.
Hemen hazırlığı yapıp siteye yükledim.
Ama gel gör ki sizin yazınızı görmemişim.

Sözün özü Temel misali bu da bana ders olsun!

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Güzel ve (faydalı) bir alternatif olmuş, sayın "fosil". Çizgi Diyarı'na yapılan her katkı değerlidir. Makaleye tek dosya halinde bir alternatif oluşturmak o tarihte benim aklıma gelmemiş. Onu da siz tamamlamış oldunuz. Elinize sağlık.