Saloon - Sayı 01

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Saloon - Sayı 01
Demirbaş Yayıncılık
Dili: Türkçe
Orijinali: İspanyolca (Hitpress, 1981)
Fiyatı: 9 YTL.
Büyük boy, 68 sayfa

SALOON_Say_01_kapak.jpg

Çizgi Diyarı'nda bulunmayan albümlerden biri daha: "Saloon". Demirbaş Yayıncılık'ın çıkardığı "Saloon" western türünden aksiyon/macera temalı bir çizgi roman. Saloon bilindiği gibi Vahşi Batı'da barlara verilen ad, ama burada, bu çizgi roman serisinin başkahramanın adı. Daha doğrusu hikâyelerin "anlatıcı"sı olan yaşlı kovboyun adı (albümün hemen başında neden bu ismi aldığını da açıklıyor zaten). Kendi deyimiyle "artık emekliye ayrılmış" olan bu yaşlı kovboy, gençliğinde Vahşi Batı'da başından geçenleri anlatıyor. Yani albüm kısa hikâyelerden (bölümlerden) oluşuyor. Bu maceralar 6 ilâ 12 sayfa arasında. Albümün ilk sayısında tam 8 öykü var. Renkli çizilmiş. Üzerinde basım tarihi yok, ama Fiyatı "YTL" olarak belirlendiğine göre, bu Türkçe albüm 2005-2009 tarihleri arasında basılmış olmalı

Türkçe albümün üzerinde çizeri/yazarı da belirtilmemiş. Sadece İspanyolca Vikipedi'de albüm hakkında kısa bir bilgi bulabildim. Yanılmıyorsam bu albümün aslı İspanyolca ve Barselona, İspanya'da 1981'de çıkmaya başlamış (Hitpress yayınları), aylık peryodlarla çıkan dergi 9 sayı yayımlanmış. İspanyol çizerleri şunlarmış: Victor de la Fuente, Luis Bermejo, Antonio Hernández Palacios, Jordi Buxadé. Bir de Şilili çizer varmış: Arturo del Castillo. Senaryo yazarları ise: Ray Collins, Victor Mora, Guillermo Saccomanno, Pedro Quesada. Kayıt düşmek için bu bilgileri aktardım.

Not: Sayın "büyük beyaz" 2010'da ÇD'nda "Saloon" adlı İspanyolca bir albüm paylaşmış. Muhtemelen bununla ilintilidir. Linki kırılmış oluğu için indirip inceleyemedim.

Son düzenleme:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Ellerine sağlık Scanfan.
Çizgi diyarında yeni bir soluk daha...
Oksijen veren ağaçlar gibi; bu tertemiz hava tükenmez diyar'da...
Çok çok teşekkürler paylaşım için...

Edit: 68 sayfa CBR notu düşmüşsünüz ama ben linki bulamadım...

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Ellerine sağlık Scanfan.
Çizgi diyarında yeni bir soluk daha...
Oksijen veren ağaçlar gibi; bu tertemiz hava tükenmez diyar'da...
Çok çok teşekkürler paylaşım için...

Edit: 68 sayfa CBR notu düşmüşsünüz ama ben linki bulamadım...

Sevgili "hggurak", linki bulamamanızın nedeni bu konunun "kitap paylaşımı" değil, "kitap tanıtımı amacıyla" açılmış olmasıdır. ÇD'nda sanırım bu yayınevinin kitapları paylaşılmıyor. Yönetimin aldığı haklı bir kararla link koymadık. Temel amacı bilgi paylaşımı olan kültür ağırlıklı "Çizgi Diyarı" sitesinden bu kitapla ilgili bilgileri tamamiyle silmek de doğru olmayacaktı. Bu nedenle ÇD idarecileri bu bilgilerin forumun yukarıdaki amacına uygun olarak sitede kalmasına karar verdiler. İleride İngilizce veya İspanyolca'larını bulursak paylaşırız belki.
Not: Bu bilgiler İngilizce Wikipedia dahil çoğu ciddi mecrada bulunmuyor. Sadece İspanyolca Wikipedia'daki birtakım kısa bilgilerden yola çıkarak bir iki sitedeki bilgiler bir araya getirilerek oluşturuldu..

Son düzenleme:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Bilgilendirme için teşekkürler scanfan...
Ben de bilgilendirme amaçlı bir paylaşım olduğunu tahmin etmiştim.
Ancak başlık notlarında çizgi roman dosya formatı olan ".CBR" ifadesini görünce 'acaba?' dedim...
Tekrar teşekkürler...

Edit: "CBR" ifadesini kaldırmakla iyi etmişsiniz. Böylece başka arkadaşlar da aynı ikilemi yaşamamış olurlar...