DC Multiversity

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Çizgi romanlarda sıklıkla işlenen konulardan biriside paralel evrenlerdir. Çoğunlukla bir karakterin farklı bir yüzünü işleyen bir konu için farklı bir dünya kurgulanır. Özellikle comics tarzı çizgi romanlarda paralel dünyalar sıklıkla gözüksede fumettilerde de bazen örneklerine rastlarız.

2014 yılı itibariyle DC ve Marvel comics serilerini paralel evren konsepti üzerinden ilerletiyorlar. Marvel'da J. Hickman tarafından yazılan Avengers serileri (Hickman'in serisi yakında Gerekli Şeyler'den yayınlanmaya başlayacak.) ile paralel evrenlerin yıkımı neticesinde oluşan yeni event hikayesi Secret Wars an itibariyle devam ediyor. Marvel yine paralel evren üzerinden ilerleyen Spider-man dergi grubu için Edge of Spiderverse isimli eventıda yayınlamıştı. DC ise önce ünlü yazar G. Morrison tarafından yazılan 9 sayılık Multiversity hikayesi ile başlayıp Convergence isimli event ile paralel evrenleri işlemeye devam etmekte.

Multiversity-Map.jpg

Hickman daha öncesinde FF çizgi romanlarında başlattığı paralel dünya mantığını Marvel dünyasında sonsuz sayıda paralel evreni birbirine bağlarken DC'de bu sayı 52 taneden ibaret gözüküyor. Multivesity çizgi roman serisinde geçen paralel evrenlere bir göz atacak olursak bir kısmında karakterlerin ne kadar ilginç-farklı uyarlandıklarını görmüş oluruz.

DC New 52 ana evreni Dünya 0 :
00.jpg

Dünya 1 (YKY tarafından basılan Süpermen Yeni Dünya 1-2 ve JBC taradından basılan Batman Yeni Dünya ciltlerinin geçtiği evren):
01.jpg

Dünya 2 yine New 52 bünyesinde kendi ismi ile serisi olan bir paralel evren. Dünya 3 ise bildiğimiz karakterlerin kötü hallerinin olduğu bir alternatif dünya:
02-03.jpg

Ve diğer paralel evrenler:
05.jpg

06.jpg

08.jpg

10.jpg
11-12.jpg

13.jpg
15.jpg

16.jpg
17.jpg

18-19.jpg
21.jpg

22.jpg
23.jpg

26.jpg
29.jpg

30.jpg
33.jpg

37.jpg

38.jpg
40-41.jpg

34-35.jpg
42.jpg

47.jpg

48.jpg
50.jpg

51.jpg

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Şimdi anlayabilecek miyiz tüm bu paralel evrenleri? Yoksa kafamız daha da mı karışacak? Benim anladığım şu:

Bunları okumak, takip etmek ciddi uzmanlık gerektiriyor artık ve beni cidden aşıyor galiba. :)

Sevgili Murat, bu kıymetli paylaşımını seni çok uğraştırmayacaksa cbr formatında da verme şansın var mıdır acaba?

Sevgiler

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Şimdi anlayabilecek miyiz tüm bu paralel evrenleri? Yoksa kafamız daha da mı karışacak? Benim anladığım şu:

Bunları okumak, takip etmek ciddi uzmanlık gerektiriyor artık ve beni cidden aşıyor galiba. :)

Sevgili Murat, bu kıymetli paylaşımını seni çok uğraştırmayacaksa cbr formatında da verme şansın var mıdır acaba?

Sevgiler

Değerli Ağabeyim,

Marvel ve DC çok komplike hikayeler üreten dünyanın en büyük iki çizgi roman şirketi. Bu hikayeleri okumaya doğru noktadan başlanılıp okuma listesi takip edilerek ilerlenilirse kolaylıkla takip edilebilir. Ayrıca takip etmeniz gereken cilt sayısı fumettilerden çok daha az.

Seni aşacağını hiç zannetmiyorum.

Kitabı yükledim isteyenler indirip inceleyebilir. http://www.cizgidiyari.com/forum/dc-comics/91207-multiversity-guidebook-1-a.html

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul

Değerli Ağabeyim,

Marvel ve DC çok komplike hikayeler üreten dünyanın en büyük iki çizgi roman şirketi. Bu hikayeleri okumaya doğru noktadan başlanılıp okuma listesi takip edilerek ilerlenilirse kolaylıkla takip edilebilir. Ayrıca takip etmeniz gereken cilt sayısı fumettilerden çok daha az.

Seni aşacağını hiç zannetmiyorum.

Kitabı yükledim isteyenler indirip inceleyebilir. http://www.cizgidiyari.com/forum/dc-comics/91207-multiversity-guidebook-1-a.html

Kitap için de teşekkürler, sevgili Murat. Resimlerin zaman içerisinde yüklendikleri platformdan kaybolmaları daha olası. Şimdi en azından hepsine cbr formatında sahip olabileceğiz.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Biraz geç te olsa konunun DC karakterleriyle ilgili
olduğunu anladım. Sunumda çok "Marvel" geçtiği
için biraz bocaladım da :)
Earth-8 konusunda "Gelu" ya katılıyorum ama emin
olmak için hikayeyi okumak gerek:)
Teşekkürler dostum...