Nick Raider - New York'ta Bir Ranger

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Presstij Yayıncılık'tan çıkan çizgi romanların ilk sayılarını hatmettim geçen hafta. Her biri için ayrı ayrı değerlendirme yapmak lazım. Özellikle Legs Weaver hem değerlendirme hem de sağlam bir incelemeyi hakediyor.

Nizzi'den artık pek hazzetmediğimden öncelik sırasını Cassidy, Legs Weaver ve Nick Raider şeklinde yapmıştım. Açıkçası "yüzeysel bir polisiye" olarak eskinin "Bay Fırtınası"nı (ne alaka yahu!?..) sona koydum ve vakit geçirme babında oturdum maceranın başına. Ancak macerayı okudukça baktım hiç te öyle yüzeysel durmuyor. Giriş oldukça etkili başlayıp, bizi birbiriyle alakasız zaman ve mekanlara götürüyor. Klasik polisiyelerdeki "katil kim" klişesine hiç sğınmadan hem daha ortalardayken katilin kimliğini, hem olayın ilerleyişini, hem de kişisel ve sosyolojik çözümlemeleri öyle bir ustalıkla veriyor, ki bir ara "macera bitmesin biraz daha keyif alayım" diye ikinci yarıyı ertesi güne bırakmışım iyi mi? Tiplemeler o kadar oturgun, diyaloglar o kadar sıradışı ki, okurken iç muhakeme yapmamanız mümkün değil. Sonradan aklıma geldi kapağı çevirip künyeye bakayım dedim ve gerçeği gördüm. Maceranın yazarı Michele Medda'ymış! Tevekkeli değil Nizzi'den böyle karakter çözümlemeli hikaye zor çıkar. Macera boyunca Tom Stone(Tombstone ismine vurguya dikkat!) karakterinin içselliğine ve gelişmesine şapka çıkarıyorsunuz. Gerçi 98 sayfanın kısıtlayıcılığı burada da işleyip daha anlatılacak çok şey varken pat diye bitiyor hikaye. Ama yine de damağınızın arka taraflarında bir lezzet uzun süre kalıyor. Medda bu arada Nizzi'ye, dolayısıyla Teks ve Karson'a da göndermelerde bulunmayı ihmal etmemiş. Tom Stone, arkadaşına "ihtiyar deve" derken (kimbilir belkide çevirmen Fatih Okta'nın bir güzelliğidir) Teks'le Karson'a bakar gibi oluyorsunuz. Maceranın finali tahmin edilebilir olmasına rağmen son derece etkileyici. Bazı diyaloglar kısa cümlelerle çok şey anlatıyor. Nick'in son karelerde sarf ettiği "belki de o gerçekten bir ranger'dı" demesi gibi pek çok güzellik var.

Sonuç olarak okunması keyifli, hikayesi lezzetli, bir polisiyeden çok çok öte bir macera New York'ta Bir Ranger. Biz yaştakilerin hayata macera gözlükleriyle bakmamıza neden olan western tutkusu, adalet, arkadaşlık, sözde modern zamanların kokuşmuş kapitalist değerleri, ikili ilişkiler üzerine keyifli bir sergi gibi. Nick Raider serisinde ayrık duran bir hikaye New York'ta Bir Ranger.

Edisyona gelince, ekonomik baskının getirdiği birtakım dezavantajlarına rağmen sevimli raf dostu sayılar bunlar. Edisyonlar üzerine İlhan'la uzun uzun konuştuk. Olumsuz gördüklerimi tek tek anlattım. Ancak İlhan'ın yanıtlarından elinden gelenin bu kadar olduğu gibi bir izlenim edindim. Yenilikler ve düzeltici faaliyetler için çok umutlu olmamak lazım. Yalnız burada da belirtmeliyim ki, sırtlara dikkat etmeliler. Sırt bizim için en önemli konu, çünkü habire kitapların sırtlarına bakıyoruz raflarda. Presstij kitaplarının beyaz sırtları ince kalmış. Legs ve Nick Raider ifadeleri hem okunmuyor hem dikkat çekmiyor. Yayınevleri bu beyaz sırt renginde neden ısrarcılar anlamıyorum. Raflarda o kadar çirkin duruyor ki. Orijinallerinde böyle bir sorun yok, örnek alınabilir. Mesela Cassidy'nin sırtında orijinal format korunmuş ve çok iyi duruyor. Bu arada Fankitap'ta Bayar kardeş bize Serdar Hızlı'nın Nick Riader için çizdiği diğer kapak çalışmalarının büyütülmüş posterlerini gösterdi. Orijinalini aşmış harika, güzel çalışmalar. Serdar ustayı tebrik ediyorum buradan.

Nick Raider ifadesindeki "i" harfleri büyük harflerin ortasında olduğu gibi yazılmış. Hani Türkçeleştirmiş olsak NİK diye yazmak lazım. Böyle N"i"CK tarzanca gibi duruyor derken, baktım orijinalleri de öyleymiş şaşırdım! Nedense "i"leri küçük yazıyor Bonelli. Türk okuyucularına Bonelli'nin bir şakası mı acaba?

Not:Resim indirme linki bilgisayarımda çalışmadı nedense örnek resim koyamadım. Bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

Selamlar
Lami Tiryaki

Son düzenleme:

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,515
Çekincelerimizi dile getirmiş olma tarzınızdan dolayı teşekkür ederim Lami bey.İlhana en fazla destek verenlerden biriyimdir.Özellikle bu serilerde başarılı olmasını istiyorum.Ama nedense şu ekonomik baskı çizgiroman işine aklım pek yatmadı .Keşke daha kaliteli baskı ile başlasaydı .Parasal yönden gerçekten şans tanınacak denli ucuz bu seriler eğer kalite ile desteklense herkesin kesinlikle vazgeçilmezlerinden olacağından hiç kuşkum yok.Umarım hiç bir kesintiye uğramadan serileri sonlamasını görürüz.Bu arada yeri değil belki ama sanırım matbaada sıkıntı varmış baskılar gecikecekmiş...
Keşke ilhan sitede daha aktif olsada ilk elden okuyucuyu bilgilendirse..

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,023
İtiraf etmeliyimki bu tür yazılarınızda büyük keyf alıyorum.Son dönemlerde çizgi romanlarda kapak arkası bu yazılarda kalmadı :)
Henüz alıp okuyamadığım bir kitabın özetini sizden aldıktan sonra şiddetle okumayı istiyorum.
Teşekkürler ediyorum.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,607
co49kfs7u0tkt6y95.jpg

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,086
36,743
İstanbul
Sevgili Lami öncelikle resim eklemekle ilgili sorunun için şu başlığa bir göz atmanı rica edeceğim:

ÇD Resim Upload Hakkında

Yazını diğer tüm yazıların gibi keyifle okudum. Değerlendirmelerine büyük ölçüde katılıyorum. İşaret ettiğin üzere kendi adaletini arayan adam klişesinin sahiden epeyce çarpıcı kullanıldığı keyifli bir çizgi roman okudum. Söylediğin gibi çok belirgin olduğu için bu spoileri vermekte sorun görmüyorum. Benzeri bir yazı yazacağını umut ve tahmin ettiğim ikinci sayıdan da epeyce keyif aldığımı söylemem lazım. Umarım bu hızlı giriş aynı tempoda devam eder ve sevgili altay 1944'ün söylediği gibi serilerin sonunu görebiliriz.

Çizgi roman severler olarak biz de üzerimize düşeni yapmalı ve olanaklarımız ölçüsünde kitapları satın alarak gereken desteği vermeliyiz. Umarım bu zor ve meşakkatli yolda başarılı olurlar.

Ancak kısaca eleştirilerimi söylemeden yapamayacağım. 2014 yılında arka sayfadaki resimlerin izlerinin yaprağın öbür sayfasına taştığı çizgi romanları okumak istemiyorum. Muhtelif dostlardan bu sorunun ilk iki sayıya özgü olduğunu işittim. Umarım böyledir. Aksi takdirde bir üstteki paragrafta söylediğimi tekzip edercesine her üç çizgi romanın (Cassidy, Legs Weaver ve Nick Raider) en fazla 3. sayılarını da alıp serileri devam ettirmeyeceğimi de üzülerek belirteyim. Ama öyle tahmin ediyorum ki bu sorun aşılacaktır. Öyle olmasını umuyorum; çünkü:

1) Çizgi roman adına yapılan her türlü girişimi, özellikle bu türden cesur çabaları destekliyorum.

2) Sektörün (bir sektörden bahsetmek ne kadar doğruysa) tekelleşme eğiliminden rahatsızım, farklı seslere biraz daha fazla destek verilmesini önemsiyorum.

Son ve küçük bir eleştiri de kapaklarla ilgili. Sayın Serdar Hızlı tarafından hazırlanan kapaklara henüz ısınamadım. Belki sonraki sayılar bu yakınlaşmayı sağlar.

Keyifli yazın için teşekkürler, sevgili Lami.

Son düzenleme:

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Sevgili Lami öncelikle resim eklemekle ilgili sorunun için şu başlığa bir göz atmanı rica edeceğim:

ÇD Resim Upload Hakkında

Yazını diğer tüm yazıların gibi keyifle okudum. Değerlendirmelerine büyük ölçüde katılıyorum. İşaret ettiğin üzere kendi adaletini arayan adam klişesinin sahiden epeyce çarpıcı kullanıldığı keyifli bir çizgi roman okudum. Söylediğin gibi çok belirgin olduğu için bu spoileri vermekte sorun görmüyorum. Benzeri bir yazı yazacağını umut ve tahmin ettiğim ikinci sayıdan da epeyce keyif aldığımı söylemem lazım. Umarım bu hızlı giriş aynı tempoda devam eder ve sevgili altay 1944'ün söylediği gibi serilerin sonunu görebiliriz.

Çizgi roman severler olarak biz de üzerimize düşeni yapmalı ve olanaklarımız ölçüsünde kitapları satın alarak gereken desteği vermeliyiz. Umarım bu zor ve meşakkatli yolda başarılı olurlar.

Ancak kısaca eleştirilerimi söylemeden yapamayacağım. 2014 yılında arka sayfadaki resimlerin izlerinin yaprağın öbür sayfasına taştığı çizgi romanları okumak istemiyorum. Muhtelif dostlardan bu sorunun ilk iki sayıya özgü olduğunu işittim. Umarım böyledir. Aksi takdirde bir üstteki paragrafta söylediğimi tekzip edercesine her üç çizgi romanın (Cassidy, Legs Weaver ve Nick Raider) en fazla 3. sayılarını da alıp serileri devam ettirmeyeceğimi de üzülerek belirteyim. Ama öyle tahmin ediyorum ki bu sorun aşılacaktır. Öyle olmasını umuyorum; çünkü:

1) Çizgi roman adına yapılan her türlü girişimi, özellikle bu türden cesur çabaları destekliyorum.

2) Sektörün (bir sektörden bahsetmek ne kadar doğruysa) tekelleşme eğiliminden rahatsızım, farklı seslere biraz daha fazla destek verilmesini önemsiyorum.

Son ve küçük bir eleştiri de kapaklarla ilgili. Sayın Serdar Hızlı tarafından hazırlanan kapaklara henüz ısınamadım. Belki sonraki sayılar bu yakınlaşmayı sağlar.

Keyifli yazın için teşekkürler, sevgili Lami.

Eyvah, benim gibi biraz teknoloji özürlü biri için "CR-Resim Upload" linki muhteşem bir şeydi. Çok basitçe kullanılıyordu. Diğer resim indirme meseleleriyle başa çıkabilirim umarım. Neyse, forum için zorunluluk neyse o olsun tabiiki.

İlhan'ın forumları takip ettiğini ve çok iyi bir çizgiroman sever olduğunu biliyorum. Umarım senin ve diğer arkadaşların önerilerini dikkate alır. Buradan sıkça yazdığım bir konuyu da dile getirmek istiyorum. Yayınevi temsilcileri bu tür okuyucu görüşlerine genellikle alınıyorlar, kızıyorlar. Harcadıkları çabalar tabiiki takdire şayandır. Ancak okuyucu görüşleri-bazan ölçüyü kaçırıp medeniyet sınırlarını aşan okuyucular da var tabii ki-ne kadar değişik olursa olsun yayıncılar için çok kıymetli verilerdir. Çalıştığım şirket müşterilerimizin hakkımızdaki düşüncelerini öğrenmek için her yıl onbinlerce dolar müşteri memnuniyet anketi masrafı yapıyor. Biz, yayınevleri için bu çalışmayı bedava yapıyoruz. Üretici, üretim körlüğünden dolayı hatalarının tamamını göremez. Müşteri görür. Ayrıca çizgi roman bir hobi üretimi. Yayıncı ister istemez üretirken(veya yeniden basarken mi diyelim?) kendi beğenisini ve zevkini katıyor işin içine. Haklıdır da. Ama son sözü müşteri, yani okuyucu, yani bizler söyleriz. Müşteri, yani biz, yani okuyucular varsa o yayıncılar da vardır. Yoksa ne onlar olur, ne bizler, ne de çizgi romanlar.

Selamlar
Lami Tiryaki

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
55
74
denizci
Ben daha okumadım, ama mutlaka okumam lazım, aslında aşırı; kağıdı, baskısı, vb... özelliklerine pek bakmıyorum, direkt okuyorum, ama eleştirler çok doğru tabii, ben yayıncı olsam; kesin bunları tek tek dikkate alırdım, uygulamasam bile; piyasa araştırması mutlaka yapardım, çünkü okuyucular arasında gerçekten uzman boyutunda arkadaşlar oluyor, bugüne kadar hiç bakmadığım başka gözlerle; çizgi roman incelemeyi ben forumdan öğrendim, ticari olacağı için hiç doğru değil tabii de; acaba Diyar olarak biz bir çizgi roman basıp yayınlasak, nasıl olurdu hep merak ediyorum, sağol dostum :)

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,643
Kasımpaşa
Sevgili Lami ve Nihat'ın anlattıklarını çok keyifle okudum.
Nihat'la konuşup konuşmadığımı hatırlamıyorum ama neredeyse birebir aynı şeyleri ben de dillendirdim.
Aslında bu yayınevini desteklemeyi de teklif etmiştim, ama ortaklık yapısından kaynaklanan bir kendini geri çekme olduğunu düşünüyorum.
Güzel eleştiriler muhakkak keyif verir ama bence acımasızca da olsa kötü eleştirileri dikkate almak gerek..
Umarım kalıcı ve çok çeşitli yayınları olur, çok okunurlar..

haziran

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,271
3,650
Ne yazıkkı baskı kalitesinin fevkalade kötü olmasının yanı sıra, ay başında çıkması gereken sayıların çıkmadığı ve Facebooktan ısrarla sorularıma cevap alamadığım bir durum oldu benim için Prestij yayınevi bitmiştir.