Üç kuruş fazla olsun, kırmızı olsun

Üç kuruş fazla olsun, kırmızı olsun

Çizgi Roman Kahramanları, Dergiler, Türler ve İnceleme Kitapları


Like Tree23Likes
  • 9 Post By halukkalafat
  • 6 Post By direnc11
  • 3 Post By yeryüzü
  • 1 Post By profesör
  • 1 Post By halukkalafat
  • 2 Post By direnc11
  • 1 Post By halukkalafat

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06.Ocak.2014, 23:09   #1
Yeni Üye
 
halukkalafat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 08.Şubat.2011
Mesajlar: 20
•Rep Puanı : 20163
•Rep Seviyesi :
halukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond repute
Standart Üç kuruş fazla olsun, kırmızı olsun
Radikal Kitap Eki

07 / 07 / 2013
// HALUK KALAFAT


“Fantom ormanda on kaplan gücündedir derler!” Popüler kültür hafızamıza kazınan bu replik, müstehzi ifadelerle karşılanır genellikle. Birkaç kuşağın okuyarak büyüdüğü Fantom ya da bizim Kızılmaske adıyla tanıdığımız çizgi kahraman, artık klasikleşmiş replikleriyle hatırlanır.

Mesela “Fantom şimşek gibi çakar derler”, “Fantom herkesle anladığı dilden konuşur”, “ormanda Fantom diye seslenin. O sizi bulur” gibi onu efsane yapan rivayetler vardır hakkında. Ormanda ona “Ölümsüz Ruh” denir. Çünkü yüzyıllardır yaşamaktadır. Orijinal adıyla “The Phantom” 1936 yılında Lee Falk tarafından yaratıldı. Aslında bir gazete çizgi bandı. Yani bizdeki Abdülcanbaz, Karamurat ya da Tarkan gibi.

Türkiye’de ise üç yıl sonra 1001 Roman dergisinde göründü ilk kez. Çeşitli dergilerde maceralarına yer verilen Kızılmaske, 1973’te Tay Yayınları’nca müstakil albüm olarak basıldı. 1980’lerin sonuna kadar da yayımı sürdü. Daha sonra çizgi roman yayıncılığının girdiği kriz onu da etkiledi; yol arkadaşları Mandrake, Swing, Teksas, Tommiks gibi yavaşça kayboldu yayın dünyasından. 1990’larda “Süper Albüm” formatında, birkaç macera bir arada yeniden yayımlanma denemeleri yapıldı ama eski popülaritesini bir türlü yakalayamadı. Şimdi bir kez daha, üstelik günümüz teknolojisinin imkânlarıyla “façası” düzelmiş bir şekilde yeniden aramızda. Bu kez yayın yaşamına geçtiğimiz günlerde başlayan Büyülü Çizgi Roman tarafından basıldı. Yayınevi ilk kitabı olan Kızılmaske’nin ardından Örümcek Adam Team Up serisini de piyasaya sürdü.

Ölümsüz ruh efsanesi nasıl doğdu?
Kızılmaske’nin öyküsünü bilmeyenler ya da hatırlamayanlar için kısa bir özet vermek iyi olur.
Lee Falk çizgi kahramanını yaratırken Kızılmaske’nin yaşam öyküsünü şöyle kurar: Şu an maceralarını takip ettiğimiz Kızılmaske’nin atası Christopher Walker, 1536 yılında babası ile çıktığı gemi yolculuğunda korsanların saldırısına uğrar. Korsanlar babasını öldürür, genç adam gemiden atlayarak kaçar ve Afrika kıtasında hayali bir ülke olan Bengali sahilinde karaya çıkar. Pigme kabilesi savaşçıları onu bulup iyileştirir. Daha sonra Christopher Walker babasının katili olan korsanı öldürür. Katilin kafatası üzerine bundan sonra kendisinin ve soyunun adalet için savaşacağına ve dünyadan kötülüğü temizleyeceğine dair söz verir. Kendisine gizemli ve korkutucu bir hava katan bir kostüm giyer, yüzünü saklar ve “ölümsüz bir ruh”, “doğaüstü yenilmez bir yaratık” olduğuna dair bir efsane uydurur. Bu efsane Bengali ormanlarında yayılır.

Efsanevi Kurukafa Mağarası’nda yaşayan her Kızılmaske ölmeden önce sırlarını, yeteneklerini ve sorumluluklarını oğluna teslim eder. Bizim takip ettiğimiz 21. Kızılmaske’dir ve adı aslen Kit Walker’dır. Beyaz atı Kahraman, kurdu Şeytan, tek parça kostümü ve yüzünü gizleyen maskesiyle kötüler için korkutucu bir imgedir. Zaten cezalandırdığı kötülerin yüzünün görünür bir yerine yüzüğünün üzerine işlenmiş kurukafa izi bırakır. Kendisine iyiliği dokunan ve koruması altına aldığı insanlara ise sol eline taktığı iyilik mührünü vurur.

Tefrikadan albüme
Büyülü Çizgi Roman 21 Ağustos 1961’de çizgi bant olarak tefrika edilmeye başlanan ve 10 Şubat 1962’de sona eren Mukar Köle Pazarı adlı macerayla yola çıkıyor. Öykü Lee Falk’a, çizgilerse ilk kez günlük çizerlik yapmaya bu macera ile başlayan Sy Barry’e ait. 1970’lerde okuduğumuz maceralardan aşina olduğumuz bir stili var Barry’nin. Orijinal karelerin üçünün yan yana getirilerek oluşturulan kitabın boyutu alıştığımızdan biraz farklı. Yayıncı orijinal karelerin boyutlarını değiştirmemek için bu formatı seçmiş. 52 yıl önce üretilmiş bir çizgi roman için oldukça düzgün bir baskı olduğu söylenebilir.

Kızılmaske’ye temel olarak Edgar Rice Burroughs’un Tarzan’ı (1912) ya da Rudyard Kipling’in Orman Kitabı kaynaklık etmiş gibi görünüyor. Keşfi yeni yeni tamamlanmış Afrika’nın ve Asya’nın balta girmemiş ormanlarıyla kaplı “vahşi” doğada geçen “egzotik” öyküler, Batı dünyası için yepyeni, meraklı bir alandı. Lee Falk 1911 doğumlu ve muhtemelen bu öykülerle büyümüştü. Kızılmaske’nin çevirmeni Ege Görgün’ün aydınlatıcı editör yazısı, bu ilişkiden doğan “oryantalist” bakışı etraflıca deşifre ediyor.

Şöyle diyor Görgün: “Zagor ve Fantom benzer konumda iki çizgi roman kahramanı sayılır. Birisi Darkwood’da Kızılderililerin, diğeri de Bengali ormanlarındaki yerlilerin hamiliğini üstlenmiştir. İki kahraman da Tarzan’dan izler taşır. Ancak Tarzan’ın aksine Batılı ve daha uygardırlar. Batı uygarlığının çoklukla açgözlülük ve kendini beğenmişlikten kaynaklanan kimi kötü yanlarına karşı savaşsalar da, Kızılderililer ve yerliler karşısında Batı’nın aklını temsil ederler. Onlara güçle olduğu kadar bu akılla da üstünlük sağlarlar, üzerlerinde hâkimiyet kurarlar.”

Görgün’ün de tespit ettiği üzere bu sorunlu ilişki Kızılmaske’nin ilk dönem maceralarında çok daha bariz bir efendi-hizmetkâr ilişkisini tanımlar. Zaman içinde bu ilişki biçimi eşitlenme eğilimine girer ama hiçbir zaman tam bir eşitlik sağlanmayacaktır.

Afrika’da kaplanın ne işi var?
Eski dostları “geç” yaşlarda okurken kimi zaman bu tür rahatsızlıklar duymak, hatta “Afrika’da kaplanın ne işi var” doğal sorusu nedeniyle “on kaplan gücünde” repliğini okudukça tebessüm etmek kaçınılmaz ama yine tam da Ege Görgün’ün belirttiği üzere; “Siyaseten eleştiriyi hak eden pek çok çizgi roman mevcuttur tarihte de, şimdilerde de… Çözüm bu çizgi romanları okumamak değil, onları bilinçli okumaktır.”

Kaldı ki Kızılmaske vücuda ve kafasına yapışık yekpare giysisi ve maskesiyle (ve hatta iç çamaşır benzeri şortunu bu kostümün üzerine giyerek özellikle Süpermen’e öncülük etmesiyle) daha sonra yaratılacak “kostümlü süper kahramanların” atasıdır. Üstelik Mandrake’nin de yaratıcısı olan Lee Falk öldüğü 1999 yılına kadar Kızılmaske maceraları üretmeyi sürdürdüğünden, çizgi roman tarihinin en uzun ömürlü kahramanlarından biridir.

Onunla ilgili son bir söz etmek gerekirse o meşum “mor mu – kırmızı mı” tartışması için bir iki cümle etmek gerekir. 1996’da Billy Zane’in canlandırdığı sinema filminde onu mor kostümle gören sevenleri durumu oldukça garipsemişti. Kızılmaske’nin giysisi yayınlandığı bazı ülkelerde kapaklarda bizdeki gibi kırmızı hayal edilmiş, Lee Falk ise koyu mor seçmiş giysi için. Açıkçası ormanda görünmez olabilme özelliği atfedilen Ölümsüz Ruh’un yeşillikler içinde trafik lambası gibi geziyor olmasını hayal etmek biraz güç. Ama eline siyah beyaz çizimleri alan ilk yayıncısının böyle karizmatik bir kahramanın giysisinin rengini kırmızıdan başka bir renk olarak hayal etmesi kolay değil; ne de olsa Anadolu’da bir söz vardır “Üç kuruş fazla olsun, kırmızı olsun”.

KIZILMASKE 1
Çeviren: Ege Görgün
Büyülü Çizgi Roman
2013, 304 sayfa, 27 TL.
direnc11, cemsultan, savok ve 6 kişi bunu beğendi.
halukkalafat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 06.Ocak.2014, 23:46   #2
Yönetici
 
direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.Mayıs.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,609
•Rep Puanı : 1059687
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Standart
Sevgili İlyas'ın pek aşina olmadığımız boyutlarda bastığı Kızılmaske kısa sürede 7. sayısına ulaştı. Biz de bu farklı boyutlara alıştık artık herhalde.

Sevgili Haluk'un bu yazısı yaklaşık bir yıl önceki bir yazımı anımsattı. Haluk'a teşekkürlerimi iletip bahse konu yazımı alıntılayayım bari buraya bir kez daha:


Alıntı: direnc11´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne demezler ki? Ormandakilerin çenelerinin epey düşük olduğu açık. Latife bir yana Kızılmaske okurken ne çok görürüz bu orman deyişlerini. Hepimizin malumu neredeyse her macerasında bir, bazen birkaç kez aşağıdaki kalıba uyan cümlelerle karşılaşırız:

Ormanda "......................" derler...

Kızılmaske öykülerinin vaz geçilmezidir bu tür cümleler. Orman halkının saygısının, kötülerin de korkularının ifadesidir. Bu türden ilk cümle Lee Falk tarafından 1946-1947 yıllarında "Mister Hog" isimli günlük bantta kullanılmış; "When the Phantom moves, he shames the lightning". Kelime kelime çevisi "Fantom hareket ettiğinde, şimşeği utandırır" olan cümle dilimize “Fantom şimşekten daha hızlı çakar” diye kazandırılmış. Daha önce de bu türden cümleler kurulmuş olsa da yukarıdaki kalıba oturan ilk cümle bu olmuş. Falk'un bu türden 250'den fazla cümle kurduğu söylenir. İskandinav ülkelerinde Kızılmaske'nin yayımlanmasından sorumlu yazar ve çizerlerin oluşturduğu 'Team Fantomen'in "kutsal listesi" şöyle:

1) Ormanda "Fantom hareket ettiğinde, şimşek durur" derler.

2) Ormanda "Fantom bir orman kedisi kadar sessiz hareket eder" derler.

3) Ormanda "Fantom'un ormanı terkettiği ve şehrin sokaklarında sıradan bir insan gibi yürüdüğü zamanlar vardır" derler.

4) Ormanda "Fantom'u asla bulamazsın, o seni bulur" derler.

5) Ormanda "Fantom'un sesi kanını dondurur" derler.

6) Ormanda "Fantom kötülere karşı acımasızdır" derler.

7) Ormanda "Asla Fantom'a silah doğrultma" derler.

8) Ormanda "Fantom'un bin gözü ve bin kulağı vardır" derler.

9) Ormanda "Fantom on kaplan gücündedir" derler.

10) Ormanda "Fantom'un yüzünü gören korkunç bir ölümle karşılaşır" derler.

11) Ormanda "Fantom hareket ettiğinde, şimşek durur" derler.

12) Ormanda "Kötülerin karanlıkta uyanması ve Fantom'la karşılaşması dehşete sebep olur" derler.

Bizim bir listemiz yok. En azından ben bilmiyorum. Kızılmaske Tay Yayınları 1.Seri albümlerde hızlı bir tarama yapıp "bizim" "Ormanda ..... derler"lerimizi listeledim. Falk'un bu türden cümlelerden 250den fazla ürettiği düşünülürse çok fazla sayıda bu türden cümle bulmak mümkün gözüküyor;

Ormanda “Kızılmaske zor durumda olanların yardımına gözünü kırpmadan koşar” derler…

Ormanda “Kızılmaske’nin yumruğu değdiği yerden ses getirir” derler…

Ormanda “Fantom şimşekten daha hızlı çakar” derler…

Ormanda “Fantom kötülerin korkulu rüyasıdır” derler…

Ormanda “Büyük ağaç devrilirken büyük gürültü çıkarır” derler…

Ormanda “Fantom’un kötülere hiç acıması yoktur” derler…

Ormanda “Fantom on kaplan gücündedir” derler…

Ormanda “Fantom’un bin kulağı vardır” derler…

Ormanda “Kızılmaske kızdı mı, sesi kaplanın kanını dondurur ” derler…

Ormanda “Fantom bir yunus kadar hızlı yüzer” derler…

Ormanda “Kızılmaske engel tanımaz” derler…

Ormanda “Kızılmaske’nin çelik pençeleri aslanın boynunu kırar” derler…

Ormanda “Kızılmaske şehre iniyorsa bir sebebi vardır” derler…

Ormanda “Fantom kediden daha sessiz hareket eder” derler…

.........

Sizin de bu türden aklınıza gelen ya da Kızılmaske okurken dikkatinizi çeken ya da kendi üretiminiz cümleler varsa paylaşırsanız bu konuyu zenginleştirelim.

Kaynak: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

direnc11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Ocak.2014, 00:20   #3
Yönetici
 
yeryüzü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 03.Ekim.2011
Bulunduğu yer: hiçbiryerde :)
Mesajlar: 16,708
•Rep Puanı : 1841705
•Rep Seviyesi :
yeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond repute
Standart
Kesinlikle katıldığım bir şey var,
üç kuruş fazla olsun kırmızı olsun
O tamam, Nihat'ın derlemesini hatırlamak ta
keyifli oldu.
Maddddem öyle, konu afrika, buyrun:
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
direnc11, profesör ve denizkara bunu beğendi.
__________________
http://s12.postimg.org/nhyh7y8gt/1387fghfg272521058_jpg_his_frd  s.jpg
yeryüzü isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Ocak.2014, 16:15   #4
 
profesör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Şubat.2010
Mesajlar: 15,016
•Rep Puanı : 2912659
•Rep Seviyesi :
profesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond repute
Standart
Çizgi roman okumak kadar sevdiğim bir şey varsa

O da çizgi roman hakkındaki böyle güzel yazılardır


Sohbet öyle koyulaşmış ki, canım bir orta kahve çekti


Teşekkür ediyorum sevgili dostlar
denizkara bunu beğendi.
profesör isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Ocak.2014, 00:57   #5
Süper Üye
 
denizkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 28.Mart.2010
Bulunduğu yer: denizci
Mesajlar: 50
•Rep Puanı : 16
•Rep Seviyesi :
denizkara is on a distinguished road
Standart
Keyifle okudum, teşekkürler
denizkara isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Ocak.2014, 02:38   #6
Yeni Üye
 
halukkalafat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 08.Şubat.2011
Mesajlar: 20
•Rep Puanı : 20163
•Rep Seviyesi :
halukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond repute
Standart
Ben teşekkür ederim. Nihat senin yazıyı hatırladım..
direnc11 bunu beğendi.
halukkalafat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Ocak.2014, 02:43   #7
Yönetici
 
direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 11.Mayıs.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9,609
•Rep Puanı : 1059687
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Standart
Alıntı: halukkalafat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben teşekkür ederim. Nihat senin yazıyı hatırladım..

Hocam, her mesajın alt kısmında "like" butonu var. Beğendiğin mesajlar için sen de bas bu butona...

Muhabbetle kal.

Not: Acemi forum üyesine forum araçlarını tanıtıyorum. Yanlış anlaşılmasın.
halukkalafat ve Shoryuken bunu beğendi.
direnc11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Ocak.2014, 16:13   #8
Yeni Üye
 
halukkalafat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 08.Şubat.2011
Mesajlar: 20
•Rep Puanı : 20163
•Rep Seviyesi :
halukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond reputehalukkalafat has a reputation beyond repute
Standart
like mı, tamam, öğrenişorum
direnc11 bunu beğendi.
halukkalafat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiket
kızılmaske

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
YARIN ve DAİMA HER GÜN 8 MART DEĞERİNDE OLSUN. KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN. Doktor Kim Kutlama ve Anma Mesajları 0 09.Mart.2013 02:19
Selam olsun lemisengoz Çizgi Diyarına Hoşgeldiniz 12 20.Temmuz.2011 01:45
Katkınız olsun ertekin Görüş ve Önerileriniz 1 08.Mayıs.2011 03:19
Yürekten Olsun.. Raven Görüş ve Önerileriniz 12 09.Temmuz.2009 13:16


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:22

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.